Geri Dön

Ulaştırma Bakanı Arslan: Her yerden herkese genişbantı sağlayacağız

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Kurulacak olan Genişbant Stratejisi İzleme Kurulunun katkıları ile de 2023 hedeflerimiz doğrultusunda stratejimizdeki ana hedef olan her yerden herkese genişbantı sağlayacağız" dedi.

Ulaştırma Bakanı Arslan: Her yerden herkese genişbantı sağlayacağız

Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı ile Türkiye milli ürünlerle 5G'ye geçen öncü ülkeler arasında yer alacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Resmi Gazete'de yayımlanan 2017-2020 Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı'nı açıkladı. Yüksek kapasite ve hızda genişbant altyapısının ülke genelinde yaygınlaştırılmasının, altyapı ve hizmette rekabete dayalı pazar oluşturulmasının, talebin artırılması, vatandaşın ve iş dünyasının hayatının kolaylaştırmasını hedeflediklerini belirten Arslan, geliştirilen üç stratejik amaç ve 25 eylem olduğunu aktardı. Bu kapsamda genişbant arz ve talebini birlikte ve ayrı ayrı ele alınarak, genişbant arz ve talebinin arttırılması hedefleniyor ve strateji belgesinde sektörün yatırım ihtiyaçlarına ve sorunlarına çözüm getirecek eylemler yer alıyor. Plan kapsamında yine başta fiber ve 4,5G olmak üzere genişbant altyapı yatırımlarının daha üst seviyelere çıkarılması, fiber ve mobil altyapı kurulumunun desteklenmesi ile kablo TV şebekesinin yaygınlaştırılması konularında proje ve düzenlemeler de hayata geçirilecek.

Vergi ve mali yük azaltılacak

Ayrıca eylem planı ile sektörün üzerindeki vergi ve mali yükler azaltılacak. Türkçe içerikler desteklenerek, sayısı ve niteliği arttırılacak, milli e-posta ve güvenli mesajlaşma sistemi projesi hayata geçirilecek, engelliler, düşük gelirliler ve sosyal desteğe muhtaç vatandaşların haberleşme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler yürütülecek. İnternet kullanımındaki güvenin artırılmasına yönelik faaliyetler de devam edecek. Aynı zamanda yerli ve milli üretim ile Ar-Ge yeteneğinin artırılması amacıyla teşvikler ve yükümlülükler geliştirilecek, 5G ve ötesi standart çalışmalarına katkı verilerek Ar-Ge ve yerli ürünlere teşvikler artırılacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber