Geri Dön
TeknolojiUluslararası soruna dönüştü! Fukuşima'da radyoaktif atık su için ekip gönderilecek

Uluslararası soruna dönüştü! Fukuşima'da radyoaktif atık su için ekip gönderilecek

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Fukuşima  Dai-içi nükleer santralindeki radyoaktif özellikli atık suyun denize boşaltılması  planını denetlemek için aralık ayında heyet gönderecek.

Uluslararası soruna dönüştü! Fukuşima'da radyoaktif atık su için ekip gönderilecek

Japonya'da bulunan UAEA Nükleer Güvenlik ve Emniyet Departmanı Başkanı  Lydie Evrard liderliğindeki heyet, ülkenin kuzeydoğusundaki Fukuşima eyaletinde  bulunan Dai-içi nükleer santralini gezdi.

Daha sonra Ekonomi Ticaret ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Ejima  Kiyoşi ile görüşen Evrard, düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, Japonya  ziyaretini "yapıcı ve üretici" olarak niteledi.

Evrard, radyoaktif özellikli atık suyun denize boşaltılması planını  yerinde denetlemek için UAEA'nın aralık ayında Fukuşima Dai-içi nükleer  santraline uzman ekip göndereceğini açıkladı.

10 YIL ÖNCE MEYDANA GELEN DOĞAL AFETLERDE SANTRALDE SU BİRİKTİ

"Yerinde denetleme esnasında şeffaflığın ve bilimsel tarafsızlığın  önemini" vurgulayan Evrard, UAEA'nın, değerlendirmenin kapsamlılığına ve  objektifliğine yönelik  taahhütlerine bağlı olduğunu ve sonuçların uluslararası  topluma duyurulacağını dile getirdi.

Kyodo ajansına göre uzman ekip, boşaltılması planlanan atık suyu  tahlil edecek, mevcut planın uygunluğunu inceleyecek ve çevresel etkilerini  değerlendirecek. Süreç sonrasında uzman ekibin, bu konuda hazırlayacağı raporu  kamuoyuna sunacağı kaydedildi.

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, bölgede 10 yıl önce meydana gelen  deprem ve tsunamide hasar gören santralde biriken atık suyun Pasifik Okyanusu'na  salınacağını nisan ayında açıklamıştı.

Tokyo hükümetinin kararına komşu ülkeler Çin, Güney Kore ve Tayvan  tepki gösterirken, ABD "anlayışla karşıladığını", UAEA ise desteklediğini  açıklamıştı.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler