Geri Dön
TeknolojiYeni iOS 14.5 güncellemesiyle kullanıcılara neler sunulacak?

Yeni iOS 14.5 güncellemesiyle kullanıcılara neler sunulacak?

iPhone cihazlar için gelecek yeni iOS 14.5 güncellemesi kullanıcılara pek çok yenilik sunacak. Bunun akabinde yeni sürüm ile ilgi kullanıcı dostu bir özellik de devreye sokulacak. Bir süredir Rusya'daki yeni bir kararla bu özelliğin orada sunulmayacağı konuşulsa da dikkat çeken detaylar bulunuyor.

Yeni iOS 14.5 güncellemesiyle kullanıcılara neler sunulacak?

Uzmanlar, Apple'ın iPhone için piyasaya sürmeyi hedeflediği yeni güncellemesi hakkında kullanıcı dostu özelliği üzerine odaklanıyor. Bir süredir gündem olan ve başta Facebook'un karşı çıktığı 'Uygulama İzleme Şeffaflığı' pek çok uygulama geliştiricisinin de hoşuna gitmeyecek.

Zira bu özellik sayesinde kullanıcılar artık hangi uygulamaların onları izleyeceğini ayarlayabilecek. Kullanıcılara tek tek verdiği izinleri ayarlamasını sağlayacak bu yeni özellik, kullanıcı dostu olarak nitelendiriliyor. 

iOS 14.5 güncellemesi başka neler sunacak?

Kullanıcıların telefonlarında yer alan uygulamaları istedikleri gibi izinlerini ayarlayabileceği ve isterse izinlerini kaldırabileceği özellik güncelleme geldikten sonra ayarlardan görülebilecek. Bunun akabinde yeni güncelleme ile kullanıcılara başka yeni özellikler de sunulacak.

Yeni Siri sesleriyle karşılaşacak olan kullanıcılar, Apple Music uygulamasında da birkaç tasarım değişikliği ile karşı karşıya kalacak.  Öte yandan yeni kısayol eylemlerine de sahne olacak gelecek sürüm, emojilerin sayısını da artıracak. Apple Haritalar uygulaması için trafik özellikleri eklenirken bir diğer yandan Siri'yle beraber Acil Durum Çağrısına direkt ulaşma seçeneği ekleniyor.

Yeni iOS 14.5 güncellemesiyle kullanıcılara neler sunulacak

Oyun tarafında da bir güncelleme alacak iPhone'lar, Xbox Series X / S veya PlayStation 5 oyun denetleyicisi ile kontrol edilebilecek. 

Eski telefonlarını da unutmayan Apple, 2019 yılında piyasaya sürülen ve halen en çok satılan telefonlar arasında yer alan iPhone 11 modeli için pil sağlığını yeniliyor. Ayarlar>Pil> Pil Sağlığı bölümünde yer alacak olan kalibrasyon seçeneği kullanıcılara güncelleme sunulduktan sonra otomatik olarak gelecek. 

iOS 14.5 güncellemesi ne zaman çıkıyor?

Tim Cook tarafından 5 Nisan'da New York Times'a verilen röportajda güncellemenin birkaç hafta içinde yayımlanacağı söyleniyor. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler