Geri Dön
The OthersSavcı Bako’yu korumuş

Savcı Bako’yu korumuş

Savcı Bako’yu korumuş


Susurluk benzeri kazada yaralanan Başsavcı Çakır’ın iki çantasında para ya da yargıç bilgisi olduğu öne sürüldü


       Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan işadamı Melik Giray’ın kullandığı otomobilin kaza yapması sonucu yaralanan İstanbul DGM Başsavcısı Oktar Çakır’ın “makamında seccade bulunduran tek hacı savcı" olduğu bildirildi.
       2. Susurluk benzetmesi yapılan kaza sonrası Çakır ile ilgili ilginç iddialar ortaya atıldı. Hakkında soruşturma başlatılan ve Giray ile ilişkileri araştırı-lan Çakır’ın üç yıl önce hacca gittiği, makam odasın-da da seccade ve Kuran bulundurduğu iddia edildi.
       Olayı soruşturan Adalet Başmüfettişleri dün, kazayla ilgili ilk soruşturmayı yapan Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek tespit tutanaklarının örneklerini aldı. Müfettişlerin ağırlıklı olarak, Başsavcı’nın “yol arkadaşı" Giray’ın kimliği üzerinde durduğu, bu yönde bilgi toplamak için Maliye ile işbirliğinde oldukları belirtildi. Adalet Bakanlığı yetkilileri, soruşturmanın daha başında olunması nedeniyle “şimdilik" Başsavcı’nın geçici de olsa görevinden uzaklaştırılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.
       Çakır’ın kaza sonrasında jandarmaya vermediği iki bond çanta üzerindeki sis perdesi aralanamadı. Bu çantaların içindekilerle ilgili iki iddia ortaya atıldı. Birincisine göre çantalarda nakit para ve döviz vardı. İkincisine göre ise Başsavcı Çakır “kendi ekibini oluşturmak için" İstanbul’daki savcı ve yargıçlar hakkında bilgi notunu yanına aldı ve bunları HSYK’ya sunacaktı. Bu bilgiler, çantalar Çakır’da olduğu için doğrulanmadı. Çakır’ın olay yerinde inceleme yapan jandarmadan çantalarını istediği ve jandarmanın olay yeri incelemesini tamamlamadan yanına aldırttığı belirtildi. Jandarma, çantaların varlığını tutanaklara geçirdi.

“Bako’yu korudu" iddiası

       Bu arada kamuoyunda, “Banker Bako" olarak bilinen Baki Cengiz Aygün’ün, eski Sarıyer Savcısı Ertaç Giray’ın evinde olduğunun tespit edilmesine rağmen Oktar Çakır’ın Şişli Cumhuriyet Savcılığı görevindeyken engellemeleri nedeniyle evden kaçmayı başardığı bildirildi. Ankara DGM kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şişli Emniyet Müdürlüğü, Bako’nun, Giray’ın evinde olduğunu tespit ettikten sonra arama izni istedi. Ancak Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı bu izni vermedi.

Eyüp’e de olaylı atandı

       İstanbul DGM Başsavcısı Oktar Çakır’ın, Adalet Bakanlığı Araştırma Planlama Koordinasyon (APK) Daire Başkanlığı’ndan alınarak Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanmasının da tartışmalı olduğu ortaya çıktı.
       Dönemin Adalet Bakanı Seyfi Oktay, HSYK’ya, Çakır’ın Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevlendirilmesini önerdi. Bakanlığın, bağlayıcılığı bulunmayan bu önerisini değerlendiren HSYK ise Çakır’ı Giray ile tanıştığı Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirdi.
       Çakır, İstanbul DGM Başsavcılığı’na atanırken de HSYK’da oybirliği sağlanamadı. Çakır’ın karanamesinin bir ay önceki HSYK toplantısında üçe karşı dört oyla imzalandığı belirlendi. İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanırken, Çakır’a yakınlığıyla bilinen HSYK Başkanvekili Engin Doğu ile üye Hüseyin Demirörs, Ergül Güryer ve Gürsoy Gönenç’in kabul oyu kullandıkları kaydedildi. Çakır, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olmadan önce de Şişli’de Cumhuriyet Savcı Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Çakır, İstanbul’da

       Çakır, sivil iki ekip otosu eşliğinde ambulansla dün saat 16.20’de Florance Nightingale Hastanesi’ne Acil Servis girişine getirildi. Serum takılı olan ve sedyeyle hastaneye taşınan Çakır’ın kazadan sonra içinde ne olduğu merak edilen siyah bond çantayı da yanından ayırmadı. Çantalar, korumalar tarafından Çakır’ın odasına götürüldü.

Giray, ‘sakıncalı’

       ÇAKIR’IN yaralandığı kazada hayatını kaybeden firari işadamı Melik Giray’ın yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Sedat Peker ile ilişkisi olduğu, Hizbullah’la da bağlantısı olduğu iddia edildi. “Darp, silah teşhiri, adam kaçırma, tehdit" suçlarından gözaltına alınan Giray’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki “sakıncalılar" listesinde yer aldığı da ortaya çıktı. Giray’ın üzerinden, askeri birliğe gıda satımıyla ilgili bir ihale sözleşmesi de çıktığı bildirildi.

İşadamının vukuatları

       HİZBULLAH militanlarını Sultan-çifliği’ndeki marketinde barındırdığı iddia edilen işadamı Melik Giray’ın karıştığı olaylardan bazıları şöyle:
  • Giray 1993’te silahlı tehdit ve silah teşhirinden gözaltına alındı.
  • 1994’te arazi mafyasından Mustafa Keser ile sevgilisinin erkek arkadaşını kaçırdı.
  • 1994’te karşılıksız çek vermekten gözaltına alındı.
  • 1998’de Gaziosman-paşa’da Keser ile birlikte Özer Özkan’ı kaçırıp arizisini gas petti.
  • 1994’te Giray kardeşlerden alacaklı olan Ahmet Karadayı Eyüp’teki Giraylar adlı şirkette öldürüldü. Giray kardeşlerin yanında çalışan Hasan Ayaz, Karadayı’yı öldürmekten 15 yıla mahkûm oldu. Ayaz, para karşılığı cinayeti üstlendiğini söyledi.
  • Bu cinayet davasına bakan Komi-ser yardımcısı Mustafa Yaşar intihar etti. Yaşar, “Eski müdür ile iki polisi suçlayarak katilin, ağabey Cesim Giray olduğunu" öne sürdü. Giray, beraat etti.  • İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler