Geri Dön
Uzaktan EğitimKalite Mühendisliği/Yöneticiliği hayatınızı nasıl değiştirecek?

Kalite Mühendisliği/Yöneticiliği hayatınızı nasıl değiştirecek?

Değişen ve gelişen dünyamızda her yeni teknoloji ya da yeni bir fikir, toplumun beklenti düzeyini biraz daha yükseltiyor. Dolayısıyla toplumun işletmelerden beklediği kalite de artıyor. Bu nedenle işletmelerin sundukları ürün ve hizmetin kalitesini sürekli güncel tutabilmesi gerekiyor. Bu ihtiyaçtan doğan kalite mühendisliği mesleği ise daha şimdiden popüler meslekler arasında üst sıralarda yer alıyor ve sertifikalı eğitim programları arasında da en çok tercih edilen programların başında geliyor.Peki, kalite mühendisliği/yöneticiliği nedir ve neden önemlidir? Kalite mühendisi olmak için hangi eğitimleri almak gerekir? Gelin, geleceğin mesleğini yakından inceleyelim…

Kalite Mühendisliği/Yöneticiliği hayatınızı nasıl değiştirecek?

 

Kalite mühendisliği/yöneticiliği nedir?

Kalite kavramı, iş ve endüstri dünyasındaki rekabette işletmeleri en üst seviyelere taşıyan kriterlerin başında gelir. Bu nedenle işletmelerin ürün ve hizmetlerinin kalitesini sistematik olarak kontrol edebilmesi oldukça önemlidir. 

Kalite mühendisliği/yöneticiliği; kalite süreçlerinin ölçülmesi, planlanması ve geliştirilmesi konularında işletmelere mühendislik teknikleriyle çözümler sunar. Böylelikle işletmelere ait ürün ve hizmetlerin kalitesinin standartları koruması sağlanır. Kalite mühendisi/yöneticisi olabilmek için iyi bir eğitim sürecinden geçmek ve geçerli bir sertifika almak şarttır. Yetkin eğitim kurumu Bilginet Akademi’nin kalite mühendisliği ve yöneticiliği eğitimi bu anlamda kursiyerlere gerekli tüm donanımı sağlamaktadır.

Kalite Mühendisliği/Yöneticiliği hayatınızı nasıl değiştirecek

Kalite mühendisinin/yöneticisinin görevi nelerdir?

Kısacası şirketlerin kalite süreçlerini yöneten kalite mühendisleri/yöneticileri; öncelikle ürün tasarlama, üretim ve pazarlama gibi süreçlerin stratejik planlamasını hazırlar, daha sonra rollerin dağıtımını yaparak uygulanmasına öncülük eder ve son olarak çıkan verileri değerlendirerek gerekli iyileştirmelerin yapılmasına katkı sağlar.

Kalite Mühendisliği/Yöneticiliği hayatınızı nasıl değiştirecek

 

Kalite mühendisliği/yöneticiliği eğitiminin amacı nedir?

İş dünyasında gerçek ve sürekli bir başarı için tesadüfe bırakılmayacak bazı kriterler vardır. Kalite kavramı da bu kriterlerin başında gelir. Bu nedenle tamamen profesyonellere bırakılması gerekir. Kalite mühendisliği/yöneticiliği eğitimi ile işletmeleri ileriye taşıyabilmek için gerekli bakış açısına ve donanıma sahip profesyonellerin yetiştirilmesi amaçlanır. Bu eğitime katılan kişiler; bir işletmenin ürün ve/veya hizmetinin stratejik planlama, pazarlama ve üretim gibi süreçlerini etkin bir şekilde takip edebilmek için birçok yönetimsel ve istatistiksel araç sunma becerisine sahip olurlar.

Kalite Mühendisliği/Yöneticiliği hayatınızı nasıl değiştirecek

 

Kalite mühendisliği/yöneticiği eğitimi neleri kapsar?

Toplamda 9 ana başlıktan oluşan Kalite Mühendisliği/Yöneticiliği eğitimi;

- Yönetim ve Liderlik

- ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

- ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi İç Tetkik Eğitimi

- ISO 19011 Kalite ve Çevre Yönetim Sistemi Teknik Klavuzu

- Kalite Yönetim Sistemi Dokümantasyon Eğitimi

- Ürün ve Süreç Tasarımında Kalite

- Kalite Geliştirme Araçları

- ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

- ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminden oluşmaktadır.

 Eğitime ilave olarak dahil edilebilecek olan ek standartlar ;

- ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

- ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

- ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

- ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

- ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Yönetim Sistemi

- ISO 16949 Otomotiv ve Yan Sanayi Kalite Yönetim Sistemi

- ISO 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği

- AS 9100 Uluslararası Havacılık ve Uzay Sanayi Kalite Yönetim Sistemi

Kalite Mühendisliği/Yöneticiliği hayatınızı nasıl değiştirecek

 

Kalite mühendisliği/yöneticiliği eğitimine kimler ve nasıl katılabilir?

Kalite mühendisliği/yöneticiliği eğitimine; söz konusu meslekte uzmanlaşmak isteyen kişilerin yanı sıra, standartlarla ilgili gelişmeler konusunda bilgi almak isteyen katılımcılar, iş adamları ve firma temsilcileri de katılabilirler. Herhangi bir gün ve saat kısıtlaması olmaksızın 15 gün süreyle uzaktan eğitim formatında verilen eğitimin sonunda, Bilginet Akademi bünyesinde, Cardcert uluslararası Integrated Quality Engineering Certification Program Sertifikası ile yeni nesil çipli kimlik kartı olan europass kart verilir.

Bilginet Akademi ile geleceği bugünden yakalayın!

Bunlara ilave olarak aynı program kapsamında Bilginet Akademi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğinde, İstanbul Ticaret Üniversitesi onaylı Kalite Mühendisliği/Yöneticiliği sertifikasına da sahip olabilir, saygın bir işletmenin kalite mühendisi/yöneticisi olabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler