Geri Dön
VitrinLamartine Otel Taksim

Lamartine Otel Taksim

Designist tarafından, İstanbul’un tarihinden ve kültüründen ilham alınarak tasarlanan Lamartine Otel Taksim’de organik ve yumuşak hatlı formlar kullanılarak sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratılmış.

Lamartine Otel Taksim

Aslı Arıkan Dayıoğlu, İç Mimar

Mimari Proje ve Uygulama

Designist

İşveren

Güvenç Turizm

Lamartine Otel Taksim

Proje Yeri

Taksim, İstanbul

Tamamlanma Tarihi

2021

Toplam İnşaat Alanı

1000 m²

Fotoğraflar

Kadir Aşnaz

Lamartine Otel Taksim

Taksim Talimhane bölgesinde yer alan Lamartine Otel, Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğindeki Designist tarafından bir ek yapı ilavesiyle renove edildi. Adını otelin bulunduğu sokağa ismini veren ve 1800’lü yıllarda İstanbul’da yaşamış, İstanbul ile ilgili birçok eser vermiş olan şair Alphonse de Lamartine’den alan Lamartine Otel’e proje kapsamında ilave edilen apartman yapısı ise bir zamanlar İstanbul’un eski ses sanatçılarından Deniz Kızı Eftalya’ya aitmiş. Asıl ismi Şen Apartmanı olan binanın giriş kapısında yer alan “lir” figürü ise yapının en dikkat çekici noktalarından biri haline gelmiş. Ankara’daki Etnografya Müzesi ve Türk Ocağı’nın da mimarı olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından tasarlanmış olan bu iki yapının bulunduğu tarihi ve kültürel bağlam ve iki sanatçının hikayesi Designist’in iç mimari tasarımını üstlendiği projeyi biçimlendiren en önemli çıkış noktaları olmuş. İki yapı, orta bölümde oluşturulan amorf formlu bir duvar konseptiyle birleştirilmiş.

Lamartine Otel Taksim

Zemin katında resepsiyon bankosu, oturma alanları, ofisler ve bir lobi barın bulunduğu otel yapısında üst katlarda odalara, bodrum katta ise kahvaltı salonuna yer verilmiş. Geceleri İstanbul Boğazı kıyısındaki mekanlarda şarkı söyleyen ve enfes sesi tüm Boğaziçi’nde yankılanan Eftalya’dan ilham alan Designist, müzik tınılarının dalga hareketlerini soyutlaştırarak otelin iç mekanlarına yansıtmış. Lobi tavanında bu dalga formlarının güçlü etkisi hissedilirken, zeminde ise özel kesim doğal taşlar kullanılmış. Tüm duvarlar köşesiz dairesel formlarla oluşturulmuş. Asansör ve merdiven kovasının yer aldığı duvarın sert etkisi koyu renk aynayla kaplanarak ve yansıtma yapılarak kırılmış. Ayna kaplı duvarın bir bölümünde ise İstanbul Boğazı’nın siluetinden esinlenen amorf formdaki doğal taş kaplamalara yer verilmiş.

Lamartine Otel Taksim

Genel olarak organik formların hakim olduğu Lamartine Otel’de nötr renk tonları kullanılarak sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratılmış. Designist, otel odalarını daha ferah ve geniş göstermek için açık renk tonları, açık dolap ve banyo sistemleri kullanmış. Deniz Kızı Eftalya’nın anısını canlandıran kadın siluetlerinden sanat eserlerine, duvarlarda Eftalya’ya ait plaklara ve fotoğraflara yer verilmiş.

Lamartine Otel Taksim

Duvar kağıtlarında ise ses dalgalarına gönderme yapan desenler kullanılmış. Islak hacimlerde büyük boyutlu seramiklere yer verilerek derz görüntüleri azaltılmış ve separatör olarak da ışığı geçirebilen opak cam malzeme kullanılmış. Katlar arasında dolaşan döner merdivenin devamlılığını vurgulamak için merdiven duvarlarında kontrast renkte bir şerit uygulaması yapılmış.

Lamartine Otel Taksim

Bodrum kattaki kahvaltı salonuna inen döner merdivene ise duvarda koyu ve canlı tonlardaki kök ceviz ahşap kaplama eşlik etmiş. Kahvaltı salonunda ağırlıklı olarak terracotta ve krem tonları tercih edilirken zeminde el çizimini andıran seramikler kullanılmış.

Lamartine Otel Taksim

Kahvaltı salonunun tuvaletlerinde ise doğa figürlerinin yer aldığı özel baskı büyük boyutlu seramik tercih edilmiş. Tarihin ve kültürün bir bağlam olarak iç mekan tasarımının alt yapısını oluşturduğu Lamartine Otel’de biri İstanbul’a aşık bir şairin, diğeri ise İstanbul’un geçmiş güzel günlerine enfes sesiyle imza atmış bir müzisyenin hikayelerinden ilham alınarak, sakin ve huzurlu bir şehir oteli yaratmak hedeflenmiş.

Lamartine Otel Taksim

Aslı Arıkan Dayıoğlu, İç Mimar