Mimari

Mimari

Son dakika mimari haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan mimari gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan mimari haber sayfamızda...

Mimari

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 12.367 mimari haberi bulunmuştur.
Şimdiki zamanın hikayesi
Şimdiki zamanın hikayesiBÜNYAMİN AYGÜN - Son vapur - CEM TEKKEŞİNOĞLUİstanbul’un simgelerindendir vapurlar...
16.01.2022Kültür Sanat
‘Tiny house’ artık bir yaşam tarzı
‘Tiny house’ artık bir yaşam tarzıMinimalist "tiny house" akımı çevreci, değer odaklı ve doğaya yakın bir hayat felsefesini sunması nedeniyle yeni bir yaşam tarzı olarak görülmeye başladı.
16.01.2022Dünya
Mehmet Akif Ersoy Sözleri: En Güzel Mehmet Akif Ersoy Şiirlerinden Alıntılar Ve Güzel Sözler
Mehmet Akif Ersoy Sözleri: En Güzel Mehmet Akif Ersoy Şiirlerinden Alıntılar Ve Güzel SözlerŞanlı kurtuluşumuz en güzel biçimde anlatan sanatçı, Mehmet Akif Ersoy. Çanakkale Savaşı'ndan binlerce kilometre uzaktayken bile ortak gayeye gönül vermiş ve en güzel sözler ile betimlemiş şair. En güzel şiirlerin mimarı Mehmet Akif Ersoy'un tarihte iz bırakan satırlarını ve sözlerini sizler için derledik.
14.01.2022Güzel Sözler
Resimli 10 Kasım mesajları 2022 ve Atatürk'ün sözleri: Yeni, en özel 10 Kasım Atatürk'ü anma mesajları ile görselli sözleri
Resimli 10 Kasım mesajları 2022 ve Atatürk'ün sözleri: Yeni, en özel 10 Kasım Atatürk'ü anma mesajları ile görselli sözleri10 Kasım mesajları ve sözleri, Atatürk'e dair görseller ve resimler araştırılıyor. 10 Kasım 1938 tarihinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrıldı. Her 10 Kasım tarihinde Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk özlem ve saygıyla anılıyor. 10 Kasım tarihinin gelmesiyle beraber Atatürk'ün sözleri, görselleri ve 10 Kasım mesajları araştırılıyor. İşte anlamlı, yeni ve resimli 10 Kasım mesajları ve sözleri...
12.01.2022Gündem
1 Mayıs mesajları-sözleri (Emek ve Dayanışma Günü) 2022! Resimli, yeni, en güzel, anlamlı, farklı, kısa, uzun 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajları ile sözleri
1 Mayıs mesajları-sözleri (Emek ve Dayanışma Günü) 2022! Resimli, yeni, en güzel, anlamlı, farklı, kısa, uzun 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajları ile sözleri1 Mayıs mesajları bireyler tarafından araştırılıyor. Her sene 1 Mayıs tarihinde İşçi Bayramı kutlanıyor. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün gelmesiyle beraber 1 Mayıs mesajları ve sözleri merak ediliyor. Sosyal medya uygulamalarında paylaşım yapmak isteyenler için en güzel, anlamlı, kısa ve uzun 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajları ve sözleri haberde yer alıyor. İşte 2022 resimli 1 Mayıs mesajları...
12.01.2022Gündem
Organik domates için 8 ülkeden ortak proje
Organik domates için 8 ülkeden ortak projeTürkiye'nin de aralarında olduğu 8 ülke, domates zararlısına karşı ortak çalışma başlattı. Projenin mimarı Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nden Prof. Dr. İsmail Karaca, kimyasal kullanmadan, domates zararlısıyla biyolojik mücadele yöntemiyle sağlıklı ürün elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.
12.01.2022Ekonomi
Son dakika: Erdoğan'dan ödül töreninde net mesajlar: Büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa edeceğiz
Son dakika: Erdoğan'dan ödül töreninde net mesajlar: Büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa edeceğizGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni'nde konuştu. Erdoğan, törende yaptığı açıklamada, 'Bugün de İnşallah her alanda sahip olduğumuz eşsiz insan hazinesinden aldığımız destek ve şevkle büyük ve güçlü Türkiye'yi Allah'ın izniyle inşa edeceğiz. Dün başardık, bugün de başaracağız. Çünkü biz Türkiye'yiz, çünkü biz Türk milletiyiz.' dedi.
11.01.2022Siyaset
Mühendisler günü mesajları ve sözleri (resimli ve yeni) 2022: En güzel Dünya Mühendisler Günü mesajları-sözleri
Mühendisler günü mesajları ve sözleri (resimli ve yeni) 2022: En güzel Dünya Mühendisler Günü mesajları-sözleriMühendisler Günü mesajları araştırılan konular arasında bulunuyor. Mühendisler Günü, ülkelere göre değişkenlik gösteriliyor. Dünya Mühendisler Günü, Türkiye'de 5 Aralık tarihinde kutlanıyor. İşten en güzel, yeni ve resimli Mühendisler Günü mesajları ve sözleri...
11.01.2022Gündem
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
11.01.2022Eğitim
Yaşamanın keyfini katlayan proje
Yaşamanın keyfini katlayan projeHem tasarım hem de inşaat sürecini birlikte yürütüp mimarlık ve mühendislik işlerini kaliteden ödün vermeden, hızla sonuçlandıran Mirya Proje Yapı, şimdi de Güzelbahçe’ye imzasını atıyor.
10.01.2022Ege
'Dünyanın en saçma binası'nın yıkımı başladı
'Dünyanın en saçma binası'nın yıkımı başladıGoogle'da 'Dünyanın en saçma binası' olarak yapılan aramada ilk sırada çıkan Kahramanmaraş'taki 18 katlı İl Özel İdare binasının yıkımına başlandı. İlk etaptaki içindeki demir profillerin söküldüğü binada çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yıkımın belediyeye ek bir maliyet getirmeyeceğini belirterek, "Yapmış olduğumuz ihale sonucunda burayı yıkan firma, hem binayı yıkacak hem de belediye bütçemize 6 milyon 600 bin liralık bir katkı sağlayacak" dedi.
10.01.2022Emlak
Engelleri kaldırmak için istemek yeter!
Engelleri kaldırmak için istemek yeter!Bir müzeyi keşfetmek için tek ihtiyacımız olan "görmek" değil elbette. İzmir Karşıyaka'da kapılarını açan "İzmir Dokunulabilir Engelsiz Modern Sanatlar Müzesi" engelleri kaldırıyor ve farklı deneyimler sunarak sanatı herkesin erişimine açıyor.
10.01.2022Kültür Sanat
Tayvan’dan Reyhanlı’ya uzanan el
Tayvan’dan Reyhanlı’ya uzanan elTayvan Hükümeti’nin Hatay’ın Reyhanlı ilçesine kurduğu Tayvan Kültür Merkezi’nde eğitim, ekonomi, kültür alanındaki çalışmalar yoğun ilgi ile karşılanıyor.
10.01.2022Kültür Sanat
Pınar Karşıyaka, Aliağa Petkimspor karşısında galip
Pınar Karşıyaka, Aliağa Petkimspor karşısında galipING Basketbol Süper Ligi'nde 16'ncı hafta mücadelesinde Pınar Karşıyaka evinde çıktığı İzmir derbisinde Aliağa Petkimspor'u maçın ikinci yarısındaki etkili oyunuyla 91-79 mağlup etti.
1 Mayıs mesajları (Emek ve Dayanışma Günü) İşçi Bayramı 2022 kutlama mesajları
1 Mayıs mesajları (Emek ve Dayanışma Günü) İşçi Bayramı 2022 kutlama mesajları1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün kutlanıyor. 1 Mayıs mesajları ise yoğun ilgi görüyor. Bu anlamlı günü en özel kılan mesajları haberimizde derledik. İşte 1 Mayıs sözleri, 1 Mayıs mesajı seçenekleri haberimizde...
8.01.2022Gündem
Bakan Muş: 2021 yılını dış ticarette önemli bir başarıyla kapattık
Bakan Muş: 2021 yılını dış ticarette önemli bir başarıyla kapattıkTicaret Bakanı Mehmet Muş, "2021 yılını dış ticarette önemli bir başarıyla kapatarak geride bıraktık. 2022 yılıyla ilgili iddialı bir hedefle yola çıkmış bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye ihracatını artırmak suretiyle cari fazla veren ülke hedefine ulaşmış olacaktır. Ekonomimizin yüzde 9’un üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğini bekliyoruz. Böyle bir büyüme rakamıyla çok düşük bir cari açıkla 2021 yılının kapanacağını düşünüyoruz" dedi.
7.01.2022Ekonomi
Bodrum Belediyesi’nin proje yarışmasına yoğun ilgi
Bodrum Belediyesi’nin proje yarışmasına yoğun ilgiBodrum Belediyesi’nin “Bodrum’un Kalbine Dokunuş” sloganı ile başlattığı Kentsel Tasarım ve Mimarlık Öğrencileri Fikir Projeleri Yarışması’na Türkiye ve Kıbrıs üniversitelerinden 131 öğrenci projesi katıldı.
7.01.2022Mimarlık
Ataşehir’de büyük  dönüşüme temel atıldı
Ataşehir’de büyük dönüşüme temel atıldıÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul ziyareti kapsamında dün şehirde 'Ataşehir Şerif Ali Çiftliği Kentsel Dönüşüm Projesi'nin temel atma törenine katıldı.
7.01.2022Ekonomi
Ücretsiz veriliyor! Bu 20 soruyu doğru cevaplayan herkese amatör İHA pilot sertifikası
Ücretsiz veriliyor! Bu 20 soruyu doğru cevaplayan herkese amatör İHA pilot sertifikasıGüvenlik amaçlı kullanımını yanı sıra, Türkiye’de amatör ve ticari drone kullanımında da son birkaç yılda ciddi artış gözlendi. Özellikle gençlerin bu alana yönelmesi için çeşitli girişimlerde bulunan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) internet sitesi üzerinden yapılan 20 soruluk online bir sınav sonucunda amatör kullanım belgesi veriyor.
7.01.2022Gündem
Bakan Kurum'dan 'Fikirtepe' açıklaması! Şubat ayında başlıyor
Bakan Kurum'dan 'Fikirtepe' açıklaması! Şubat ayında başlıyorAtaşehir Şerifali İmar İskan Blokları Temel Atma Töreni, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Bakan Kurum, "Fikirtepe’de vatandaşlar mağdurdu. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla harekete geçtik. Şubat ayı itibarıyla 15 bin konutun ihalesini gerçekleştiriyoruz.” dedi.
6.01.2022Ekonomi
İstanbul Gezilecek Yerler (2022) - İstanbul Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
İstanbul Gezilecek Yerler (2022) - İstanbul Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesiİstanbul, binlerce yıldır sayısız medeniyeti ağırlamıştır. İmparatorluklar, beylikler, devletler… Her devlet İstanbul’a kendine özgü mimari anlayışı ile inşa edilmiş çeşitli yapılar bırakmıştır. Hem dünya genelindeki mimari anlayışın ürünü olan mekanların ve semtlerin büyük çoğunluğuna sahip olmasıyla hem de muhteşem doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. İşte, İstanbul’a ait gezilmesi gerekenler yerler.İstanbul, Avrupa ve Anadolu yakası olarak ikiye ayrılmıştır. Türkler tarafından daha çok Osmanlı İmparatorluğu tarafından yakından takip edilen İstanbul’un Anadolu Yakası Türk ırkından daha büyük izler taşımaktadır. Avrupa Yakası ise uzun yıllar boyunca Bizans İmparatorluğu kontrolündeydi. Bu sebepten ötürü iki bölgenin mimari yapısı birbirinden büyük farklılıklar göstermektedir. Fakat Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan fetih sonrasında binlerce güzelliğe sahip olan İstanbul tam anlamıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. Bu sayede de İstanbul’un her türlü tarihi yerlerinden ve semtlerinden faydalanmak mümkün hale gelmiştir.İstanbul’a gidildiğinde gezilecek, görülecek oldukça fazla müze, mekan ve semt bulunmaktadır. Görülmesi gereken bu yerler arasında doğal güzellikler olduğu gibi, mimari yapılar da yer almaktadır. Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın eserleri, bilinen ve tanınan diğer ünlü mimarların çeşitli eserleri de dünyadan büyük izler taşıyan İstanbul’da yer almaktadır. Bu eserler ve yapılar yazmakla bitmeyecek olsa da, en bilinen ve tanınan 50 tanesini İstanbul’u gezmek ve tanımak isteyen kişiler için bir İstanbul gezi rehberi oluşturarak, yazımızda bir araya getirdik.
Yeditepe çerçeveyi sorguluyor
Yeditepe çerçeveyi sorguluyorTürkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı iş birliğiyle düzenlenen Yeditepe Bienali ikinci kez sanatseverlerle buluşuyor.
Konya Gezilecek Yerler (2022) - Konya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Konya Gezilecek Yerler (2022) - Konya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiKonya uzun yıllardır Mevlana şehri, hoşgörü ve sevgi şehri olarak bilinmektedir. Her ilin farklı özellikler barındırdığı gibi, Konya da çeşitli özellikleri ile her sene milyonlarca yerli ve yabancı tarafından ziyaret edilmektedir. Gerek mimari, gerek dini anlamda oldukça zengin bir kültüre sahip olan Konya, gezilecek yer anlamında da son derece zengindir. Konya hakkında bilgilenmek ve gezi rehberi oluşturmanıza yardımcı olabilmek amacıyla yazı içerisinde mimari, dini ve doğal güzellik anlamında tercih edilebilecek yerleri derledik. Konya’yı ziyaret edecek olan kişiler ilk olarak bir gezi rehberi oluşturmaktadır. Çünkü Konya doğal güzellikler bakımından, mimari eserler bakımından ve dini açıdan son derece zengindir. Görkemli yapıları, türbeleri, camileri, farklı inançlara ait ibadethaneler şehir içerisinde yer almaktadır. Önceki dönemlerde çok fazla medeniyeti ağırlayan Konya, aynı zamanda insanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği sanılan Çatalhöyük’ü de içerisinde barındırmaktadır. Konya denilince akla çok sayıda ziyaret edilebilecek yer gelmektedir. Mimari yapıların saymakla bitmemesine ek olarak, doğal güzellikler ve parklar açısından da son derece zengindir.
Edirne Gezilecek Yerler (2022) - Edirne Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Edirne Gezilecek Yerler (2022) - Edirne Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiYüzyıllar boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Edirne, Türkiye'nin en önemli kültür mirasları arasında yer alıyor. Pek çok farklı tarihi ve kültürel yapısı ile her sene yoğun yerli ve yabancı turist çeken önemli şehirlerden biridir. Eşsiz tarihi, dokusu, kültürel ve doğal mirası ile beraber mutlaka gezilip görülmesi gereken köklü geçmişe sahip yerler arasında gelmektedir. Her köşesi tarih kokan Doğu Trakya'nın en önemli şehrini ziyaret edebilir; muhteşem yapıları ve doğallığını keşfedebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci başkenti olmasıyla büyük üne sahip Edirne, Arda ve Meriç nehirlerin kesişim noktasında yer almaktadır. Müzeler, tarihi yerler, farklı mekanlar ile beraber bu gezi rehberi sayesinde görmeniz gereken yerleri not alabilirsiniz. Özellikle kervansaray, hamam, tarihi çarşısı ve muhteşem köprüleri ile mimari yapıları eşliğinde yerli ve yabancı tüm turistlere unutamayacakları bir gezi deneyimi sunmaktadır.Diğer yandan Edirne Her sene 1-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri etkinlikleri eşliğinde yüksek oranda turist çekmektedir. Güreş müsabakaları, sergiler, folklor gösterileri ve yarışmalar ile beraber harika bir zaman geçirebilirsiniz. Yaz ve kış turistik ziyaretinde tatil yapma imkanı veren Edirne, İstanbul'a 3 saat uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle Yaz ayları geldiğiniz zaman Edirne'nin muhteşem kültürel sportif etkinliklerine de şahitlik edebilirsiniz. Geçmişten günümüze kadar ulaşmış pek çok farklı medeniyetin tarihi yerlerini gezmek, harika müzelerde dolaşabilmek için bütün yıl içerisinde farklı zamanlarda gitmeniz mümkün. Zira hava koşulları açısından da her daim ılımlı bir iklim şartları olduğu söylenebilir.
Sarıp sarmaladı
Sarıp sarmaladıKuşadası Belediyesi, hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle kent genelinde ağaçları don ve kırağı örtüsü olan ‘agril’ ile kapladı.
4.01.2022Ege

Benzer Haber Etiketleri

Mimari ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.