Mimari

Mimari

Son dakika mimari haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan mimari gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan mimari haber sayfamızda...

Mimari

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 12.303 mimari haberi bulunmuştur.
Yapımı 138 yıldır sürüyor! Baş mimarı tamamlamaya çalışıyor...
Yapımı 138 yıldır sürüyor! Baş mimarı tamamlamaya çalışıyor...Jordi Fauli, Antoni Gaudi'nin 1883'te inşasına başladığı yapının çalışmalarının pandemi nedeniyle aksadığını belirtti.
8.12.2021Dünya
‘Dünyanın inşasında kadınların rolü büyük’
‘Dünyanın inşasında kadınların rolü büyük’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Daha iyi bir dünyanın inşasında kadınlara büyük roller düştüğü inancındayım. Maddi ve manevi kalkınmanın önkoşulu, kadınların ekonomiden sosyal alana kadar, tüm sahalarda güçlendirilmesidir" dedi.
8.12.2021Siyaset
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
7.12.2021Eğitim
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
7.12.2021Eğitim
Emine Erdoğan, 12. Boğaziçi Zirvesi'ne video mesaj gönderdi
Emine Erdoğan, 12. Boğaziçi Zirvesi'ne video mesaj gönderdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Yeşil kalkınmanın öncülerinin ve bu büyük sorumluluğu omuzlayan liderlerin kadınlar olacağına can-ı gönülden inanıyorum. Daha iyi bir dünyayı, henüz doğmamış gelecek nesillerin haklarını bugünden koruyacak sistemler inşa ederek tesis edebiliriz." dedi.
7.12.2021Gündem
Bingöl Solhan Spor'da Mehmet Şahin dönemi sona erdi
Bingöl Solhan Spor'da Mehmet Şahin dönemi sona erdiBingöl Solhan Spor, Başantrenör Mehmet Şahin ile karşılıklı anlaşarak yollarını ayırdığını duyurdu.
6.12.2021Voleybol
'İstanbul seçimi bir denemeydi'
'İstanbul seçimi bir denemeydi'Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olası seçim yenilgisinde iktidarı "sessizce bırakmayacağı" yönündeki yorumlar konusunda, "İstanbul bir deneme seçimiydi. İktidarı bırakmak istemeyecektir ama onu göndereceğiz" dedi.
6.12.2021Siyaset
‘Beraber inşa edelim’
‘Beraber inşa edelim’Emlak Konut GYO, konut sektöründe üretimi ve istihdamı artırmak, küçük ve orta ölçekli yatırımcıları harekete geçirmek için ‘Gelin, beraber inşa edelim’ çağrısı yaptı.
6.12.2021Ekonomi
Mühendisler günü mesajları ve sözleri (resimli ve yeni) 2021: En güzel Dünya Mühendisler Günü mesajları-sözleri
Mühendisler günü mesajları ve sözleri (resimli ve yeni) 2021: En güzel Dünya Mühendisler Günü mesajları-sözleriMühendisler Günü mesajları araştırılan konular arasında bulunuyor. Mühendisler Günü, ülkelere göre değişkenlik gösteriliyor. Dünya Mühendisler Günü, Türkiye'de 5 Aralık tarihinde kutlanıyor. İşten en güzel, yeni ve resimli Mühendisler Günü mesajları ve sözleri...
5.12.2021Gündem
İspanyollar, Sertaç Şanlı'yı manşete taşıdı! 'Resital sundu'
İspanyollar, Sertaç Şanlı'yı manşete taşıdı! 'Resital sundu'Barcelonalı Sertaç Şanlı’nın THY Euroleague’de eski takımı Anadolu Efes’i yıkan isim olması ‘Eski takımına acımadı’, ‘Resital sundu’ ifadeleriyle İspanya’daki haberlere yansıdı .
Galata’nın kalbinin attığı Han
Galata’nın kalbinin attığı HanGalata’nın meşhur Bankalar Caddesi bölgesinde 250 yıllık heybetli bir eski İstanbullu’yla tanışmaya hazır mısınız? 1700’lü yıllardan bugüne semtin çok katmanlı dokusuyla uyum içinde ayakta kalmayı başaran St. Pierre Han, şehrin tarihine ışık tutan derin hafızasını gün ışığına çıkarıyor
5.12.2021Pazar
Yeni projede 316 konuta 2 haftada 1461 talep geldi
Yeni projede 316 konuta 2 haftada 1461 talep geldiYeni gayrimenkul projelerine hız veren Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) İstanbul’un Maltepe ilçesinde hayata geçirdiği yeni projesi Tablo Adalar satışa sunuldu. Toplamda 15 bin 264 metrekare arsa alanına ve 67 bin 861 metrekare yapı alanına sahip projede 2 blokta 316 konut yer alacak.
4.12.2021Ekonomi
1 milyar liralık Selenium Park
1 milyar liralık Selenium ParkAşçıoğlu tarafından ‘Selenium’ markasıyla hayata geçirilen projelere bir yenisinin daha eklendiği duyuruldu.
3.12.2021Ekonomi
3 yeni projeye başlıyor ilki Ümraniye’de
3 yeni projeye başlıyor ilki Ümraniye’deArzın azaldığı, talebin ise arttığı konut sektöründe yeni proje hareketliliği var. Son olarak markalı konut üreticilerinden Akyapı, 1 milyar 750 milyon lira yatırımla inşa edeceği 3 projesi için çalışmaları başlattı. Bu projelerden ilki olan 850 milyon lira yatırım büyüklüğüne sahip Limonlu Bahçe Konakları'nı satışa çıkaran Akyapı, İstanbul Ümraniye'de yer alan projede 509 daire ve 148 adet ticari alan sunuyor.
3.12.2021 Ekonomi
Neoklasik Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Neoklasik Mimarinin Özellikleri Nelerdir?
Neoklasik Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Neoklasik Mimarinin Özellikleri Nelerdir?Günlük konuşma dilinde kullanılan kelime sayısı sınırlıdır. Oysa dilde pek çok kelime bulunur. Bazen bilinmeyen böylesi sözcüklerle karşılaşıldığında elbette anlamı merak edilir. Neoklasik sözcüğü de bu bağlamda çokça araştırılan kelimelerdendir. İşte neoklasik nedir, TDK sözlük anlamı ne demek, neoklasik mimarinin özellikleri nelerdir ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.
2.12.2021Eğitim
Prefabrik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?
Prefabrik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?Türkçeye yabancı dillerden birçok kelime geçmiştir. Yabancı dillerden geçen kelimelerin anlamları tam olarak bilinmemektedir. Bu kelimelerden bir tanesi de prefabrik kelimesidir. Prefabrik ne demek? Prefabrik kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı nedir? Prefabrik ev nasıl yapılır? Sizler için prefabrik kelimesinin anlamını ve prefabrik evin nasıl yapıldığını detayları ile derledik.
1.12.2021Sözlük
Kalyon Enerji'den Karapınar GES için 812 milyon dolarlık finansman anlaşması
Kalyon Enerji'den Karapınar GES için 812 milyon dolarlık finansman anlaşmasıKalyon Enerji, Kalyon Karapınar Güneş Enerji Santrali için 812 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı. Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, "Temiz ve yenilenebilir enerjiye ulaşım hedefini yakalamak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki güneşimiz bir, geleceğimiz bir, enerjimiz milli, geleceğimiz güçlü" dedi.
30.11.2021Ekonomi
Santiago Calatrava
Santiago CalatravaMimarlık ve mühendislik arasında kurduğu çarpıcı denge ile doğadan öykündüğü formları ustalıkla heykelsi yapılara dönüştüren Santiago Calatrava’nın eserlerinde endüstriyel teknoloji “canlı, yeni ve şiirsel” bir mimarlığa evriliyor.
29.11.2021Vitrin
FNN Sürdürülebilirlik Merkezi
FNN Sürdürülebilirlik MerkeziACARARCH tasarımı FNN Sürdürülebilirlik Merkezi projesinde, tamamen kendi içine kapalı bir program olan arşiv, dışa dönük bir program olan müze ve yer yer kendi içine kapalı, yer yer açık bir organizma gibi davranan ofis programı tek bir yapı içerisinde bütünleştirilmiş.
29.11.2021Vitrin
Bodø Belediye Binası
Bodø Belediye BinasıKutup dairesinin kuzeyinde bir yarımada üzerinde yer alan, Norveç’e bağlı Bodø şehrinde Danimarkalı stüdyo Atelier Lorentzen Langkilde tarafından tasarlanan 12.000 m2'lik belediye binası, yeni bir yapı ile mevcut iki yapının dönüştürülmesinin ardından birbirlerine bağlanmaları ile elde edilmiş.
29.11.2021Vitrin
Roca Duş Teknesiyle Banyonuzu Yenileyin
Roca Duş Teknesiyle Banyonuzu YenileyinBanyonuzu yeni bir duş teknesi ile yenilemek, bu alanı daha ferah ve erişilebilir hissettiriyor. Roca'da her biri farklı stil ve malzeme kalitesine sahip çeşitli duş tekneleri arasından seçim yapabilirsiniz. Farklı profillerden herkesin kullanımına olanak tanıyan Stonex® materyali ile üretilen duş teknesi, kayma önleyici özelliğiyle, yaşlı bir bireyin de banyo ihtiyaçlarına yenilikçi bir anlayış getirerek kullanıcı için kolaylık ve güvenlik sunuyor. Kaygan ve ıslak zeminin neden olabileceği yaralanmaların önüne geçiyor.
29.11.2021Vitrin
Celal Abdi Güzer: “Bu kurulmuş gerçeklik çağında eleştirel mesafeyi doğru kullanmalıyız...”
Celal Abdi Güzer: “Bu kurulmuş gerçeklik çağında eleştirel mesafeyi doğru kullanmalıyız...”Mimarlık eleştirisi denilince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden biri olan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, halen ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde mimarlık eleştirisi üzerine dersler veriyor ve dördüncü sınıf tasarım stüdyosu yöneticiliği yapıyor. Abdi Güzer “Neden daha az mimarlık eleştirisi yazıyorsun?” sorularına karşın aslında yazmaya devam ettiğini; ancak sosyal medyanın etkisiyle mimari eleştiriye bakışın, algı ve önceliklerin değiştiğini; tekil yapılar üzerine ve doğrudan yargı içeren indirgemeci bir eleştiri beklentisinin öne çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Kurulmuş gerçeklik çağında çoğalarak artan bilgi kirliliği göz önüne alındığında önümüze çıkan eleştiri ve değerlendirmelere mesafe ile bakmak daha da önem kazanıyor.”
29.11.2021Vitrin
Palango Mimarlık: “Önemli olan tasarım yapacağınız alanın ruhunu hissedebilmek…”
Palango Mimarlık: “Önemli olan tasarım yapacağınız alanın ruhunu hissedebilmek…”Palango Mimarlık nasıl kuruldu? Ne tür hizmetler veriyor, gelecek projeleri neler?
29.11.2021Vitrin
Mimarlık Eğitimi ve Pratiğinde Yeni Diyaloglar
Mimarlık Eğitimi ve Pratiğinde Yeni Diyaloglarİstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün ev sahipliğinde ilki 15-16 Kasım 2018’te düzenlenen Architectural Episodes sempozyumlarının ikincisi “Mimarlık Serisi 02: Mimarlık Eğitimi ve Pratiğinde Yeni Diyaloglar” temasıyla 24-25 Mart 2022 tarihlerinde hibrit olarak gerçekleştirilecek. EAAE (European Association for Architectural Education) birliğinin de içinde olduğu çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen uluslararası sempozyum, mimarlık eğitimi ve pratiğinde yeni iş birliklerini tanımlayan “Mimarlıkta Diyalog” kavramına odaklanıyor.
29.11.2021Vitrin
Yalın Mimarlık’ın Yeraltı Mimarisi
Yalın Mimarlık’ın Yeraltı MimarisiKimi kez teknolojik, siyasi, dinsel kimi kez de salt dünyanın doğal yüzeyini koruma amaçlı da olsa, yapıyı ya da yapılar grubunu yeraltında oluşturmak yüzyıllar boyu süregelen bir mekan edinme yöntemi olagelmiştir. Dünyanın birçok ortamında kullanılmış bu tutumun en etkileyici örneği, sonradan havadaki karbondioksit ile etkileşip sertleşen, yumuşak tüf kayalarının oyulması ile oluşan Kapadokya örneğidir. Mekanı inşa etmek yerine, kitleyi boşaltarak elde etme süreci, bir tür “tersine” işlem olarak hep heyecan verici bir mekan yaratma özgürlüğü olmuştur.
29.11.2021Vitrin

Benzer Haber Etiketleri

Mimari ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.