Geri Dön
VitrinMilliyet Mimarlık Dergisi sektördeki gelişmeleri ayrıntılarıyla ele alıyor

Milliyet Mimarlık Dergisi sektördeki gelişmeleri ayrıntılarıyla ele alıyor

Milliyet Gazetesi ve YAPI Dergisi iş birliğiyle hazırlanan Milliyet Mimarlık Dergisi; 26 Aralık Pazar günkü yeni sayısıyla sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Türkiye’den ve dünyadan en son gelişmeleri ve inovasyonları mimarlar, iç mimarlar, yapı sektörü profesyonelleri, akademisyenler ve öğrencilerle buluşturuyor.

Milliyet Mimarlık Dergisi sektördeki gelişmeleri ayrıntılarıyla ele alıyor

Mimari, tasarım ve yapı sektörü analizlerle değerlendiren Milliyet Mimarlık Dergisi Türkiye ve dünyadan örneklerle mimarlık alanındaki gelişmeleri değerlendiriyor. Dergi’nin son sayısında Mimar Melike Altınışık İstanbul’un 369 metre yüksekliğindeki fütürist TV ve Radyo Kulesi’nin ve robotik teknolojilerle inşa edilen Seul Robot ve Yapay Zeka Müzesi’nin tasarımcısı yer alıyor. Altınışık, AA serüveni, Zaha Hadid’in mentörlüğünde başlayan kariyer yolculuğu anlatırken; insan, doğa ve teknoloji üçgeninde dokuduğu bugünkü mimarlık pratiğinin çocukluğunda başladığını belirtiyor.

İlgiyle takip edilen Milliyet Mimarlık dergisi Mimari sayfalarında Yalın Mimarlık’ın, üç milyon yaşında bir mağara ile ziyaretçileri doğrudan temas etme fikrine duygusal olarak hazırlayabilecek mekansal altyapıyı sunan Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezi Projesi’nin ayrıntılarını inceleniyor. İç mekan tasarım ve uygulaması Kontra Mimarlık tarafından hayata geçirilen, insan vücudunun moral, motivasyon ve sirkadiyen ritmine uygun tasarlanmış aydınlatma sistemiyle, kullanıcısına gün ışığı hareketinin iç mekanda algılandığı bir çalışma ortamı sunan Denizbank Akvaryum Projesi’nin detayları İç Mimari sayfalarında dikkat çekiyor. Dosya sayfalarında, 2008’den bu yana her yıl mimarlık dünyasının en önemli yapılarının belirlendiği, farklı coğrafyalardan pek çok tasarımcıyı bir araya getiren, World Architecture Festival’de haftalarca süren yoğun değerlendirmelerin ardından yapı kategorisinde ödüle layık görülen, dokuz proje mercek altına alınıyor.  Dünyadan sayfalarında, Zaha Hadid Architects tarafından Guangzhou'da tasarlanan Infinitus Plaza ile Çin’in Emei Dağı’nda, Neri&Hu tarafından tasarlanan, The Chuan Malt Viski Damıtımevi projeleri işleniyor.

Milliyet Mimarlık Dergisi’nin son gelişmeleri aktardığı Gündem sayfalarında ise Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından, en iyi mimarlık öğrenci projelerine ve tez çalışmalarına verilen 2021 President’s Medals kazananlarının yanı sıra Suha Özkan’ın “Kül Olup, Moloz Olup Diriliş: Atatürk Kültür Merkezi” ile Ömer Selçuk Baz’ın “Kuş Gözlemcileri, Yeni Yıl Dilekleri, Kabuslar ve Mimarlık” başlıklı yazılarını okurlarla bir araya getiriyor.

26 Aralık Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Mimarlık dergisine, dijital platformlarda Dergilik ve Milliyet e-gazete uygulamalarından da erişilebilecek.