Afrika’nın incisi Tanzanya

Kilimanjaro’ya sahip olan Tanzanya’ya Afrika’nın çatısı deniyor. Ülkeye iner inmez hissediyorsunuz Afrika’da olduğunuzu. 35 derecedeki Darüsselam’da sivrisinekler adeta ‘hoş geldiniz’ karşılaması yapıyor

Afrika’nın incisi Tanzanya

Sahraaltı Afrika’nın incisi Tanzanya, yoksul Afrika’nın en çok turist çeken yerlerinden. Dünyaca ünlü Zanzibar adasının olduğu Tanzanya’da ayrıca Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro da var. Ülkeye iner inmez hissediyorsunuz Afrika’da olduğunuzu. Eksi 5 derece soğuktan güney yarımküreye gidince yüzünüze sıcak üflüyor. 35 derecedeki Darüsselam’da sivrisinekler adeta “hoşgeldiniz” karşılaması yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 ülkeyi kapsayan Afrika turu kapsamında hafta başı Tanzanya’daydım. Havalanından otele giderken küçük satıcıları görüyorsunuz yol kenarlarında. Binalar ve oteller diğer Afrika ülkelerine göre daha iyi. Küçük arabalar ve bisikletler Afrika klasiği olarak karşınıza çıkıyor.
Afrika’nın çatısı
Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro’ya sahip olan ülkeye bu nedenle Afrika’nın çatısı deniyor. Tanzanya tarih boyunca Portekiz, İngiltere ve Almanya’nın sömürgesi olmuş. Direksiyonlar İngiliz modeli, sağda.
Turistlerin büyük ilgi gösterdiği Zanzibar adası nedeniyle bölgenin incisi olarak kabul edilen Tanzanya’da nüfus 55 milyona yaklaşıyor. Zanzibar Ada’sında ise Almanya’nın etkileri görülüyor. 126 farklı etnik grubu bünyesinde barındıran Tanzanya’da 120 farklı kabile var.

Yüzde 40’ı Müslüman

Afrika’nın incisi Tanzanya

Afrika’daki en büyük göl Victoria Gölü ve yine kıtadaki en derin göl olan Tanganika Gölü de Tanzanya’da. Tanzanya’nın yüzde 40’ı Müslüman, yüzde 35’i Hristiyan. Yüzde 25 ise diğer dinlerden. Yüksek Müslüman popülasyonu Tanzanya’nın uzun bir dönem Arap egemenliğinde yaşamasından kaynaklanıyor. Tanzanya Arap egemenliğinin ardından Almanya’nın sömürgesi durumuna gelmiş.
Kahve ve kaju fıstığı ülkenin en önemli ihraç kalemleri.
Darüsselam’ın balık pazarı gezilecek yerler arasında öne çıkıyor.
Ama gidince kokudan girmek de alışkın olmayana zor geliyor. Hint Okyanusu kıyısındaki Tanzanya’nın 804 km kıyı şeridi var. Afrika’nın en temiz plajlarını barındıran Tanzanya’da 12 ulusal park, 17 av sahası ve 2 deniz parkı bulunuyor. Safari ülkesi de olan Tanzanya doğal parklarla ne öçıkıyor. Afrika’nın en büyük üçüncü altın üreticisi olan Tanzanya’da Türk yatırımcılar için büyük potansiyeller bulunuyor. Afrika’nın en güvenli ülkelerinden biri olan Tanzanya’ya THY’nin uçuşu da var.

Meyve satıcıları

Afrika’nın incisi Tanzanya

Darüsselam sokaklarında gezerken en çok ilginizi tropik meyve satıcıları çekiyor. Bunun yanında bir de gazete satıcılarını görüyorsunuz sokaklarda. Bu satıcıların yanında oturup gazete okumak için sandalyeler de konulmuş. Raf şeklinde yanyana konulan gazetelerin manşetlerini okumak için ayakta bekleyenleri görüyorsunuz.
Sarı formasıyla yanımıza yaklaşan Afrikalı bir çocuk bizi şaşırtıyor. Üzerinde Borussia Dortmund forması var. 18 numaralı formada Türk milli futbolcu Nuri Şahin’in ismi yazıyor.
TİKA’nın sosyal projeleri
Afrika’nın bütününde olduğu gibi Tanzanya’ya sosyal yardımlarda TİKA öne çıkıyor. TİKA 2000’li yılların ortalarından itibaren sosyal projeler hayata geçiriyor Tanzanya’da. TİKA’nın yardımlarının arasındaki ulusal televizyon kuruluşuna teknik donanım desteği, Rondo hastanesine tıbbi cihazlar, doktor lojmanı inşaatı, yetimhanelere ve eğitime destek, tarım ve hayvancılık projeleri dikkati çekiyor. TİKA Tanzanya’nın milli müzesinin tadilatını da gerçekleştirmiş. Ayrıca 200 öğrenciye işitme cihazı ile meslek edinme sınıflarına dikiş makinesi verilmiş. Afrika turunda konuştuğum TİKA Başkanı Serdar Çam ise Afrika’nın sosyal yardımlarda önem verdikleri bir kıta olduğunu belirterek, ihtiyaç sahiplerine gereken desteğin verilmeye devam edileceğini söyledi.