‘Yurtlar ikinci üniversite olsun’

13 Eylül 2021

Yurtlar gerçek sahipleri olan öğrencileri bekliyor. Gençlik Bakanı Kasapoğlu, Türkiye’deki yurtların kapasitesinde 19 yılda yüzde 284 artış sağladıklarını söyledi. Yurtlardaki kültürel, sanatsal, iş ve meslek kurslarına dikkat çeken Kasapoğlu, ‘İkinci bir üniversitenin yurtlar olmasını istiyoruz’ dedi.

Üniversiteler açılıyor. Öğrenci yurtları da açılmayı bekliyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile yurtlardaki hazırlıkları inceledik, yurtları gezdik. Ankara Çankaya’daki Tahsin Banguoğlu Yurdu nöbetçi yurt şu anda. Kalan öğrenciler var. Bakan Kasapoğlu, yurtta dolaşırken gördüğü öğrencilerle sohbet etti, yurtlarla ilgili düşüncelerini aldı. Diğer yurtlar ise üniversitelerin açılmasıyla öğrencilerin hizmetine girecek.

“Yurtların sahibi olan gençleri özledik” diyor Bakan Kasapoğlu. İki yıldan sonra yurtları gerçek sahibi gençlere açmak için heyecanlı bir şekilde hazırlıklara devam ettiklerini belirten Kasapoğlu, “İkinci bir üniversitenin yurtlar olmasını istiyoruz” diyor. Bakan Kasapoğlu Milliyet’in sorularını şöyle yanıtladı:

Heyecanla bekliyoruz

- Yurtlarda hazırlıklar ne aşamada?

Hazırlıklarımız tüm hızıyla sürüyor. Yurtlarımızın yeni eğitim döneminde eksiksiz olarak hazır olabilmeleri için çalışmalarımıza başladık ve yurtlarda barınan öğrenciler ve tüm yurt personeli tarafından uyulması gereken kurallar ve alınması gereken tedbirlere ilişkin bir dizi önlem paketi hazırladık. Ancak bu konuda Sağlık Bakanlığımızın Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri belirleyici olacak. Bizler de bu tavsiyeler doğrultusunda hazırlıklarımızı tamamlayıp öğrencilerimizle paylaşacağız. İki yıldan sonra yurtlarımızı gerçek sahibi gençlerimize açmak için çalışıyoruz. Heyecanlı bir şekilde hazırlıklar devam ediyor. İkinci bir üniversite orası olsun istiyoruz. Yeni açtığımız yurtlarla birlikte kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerle inşallah gençlerimizi dolu dolu, aradaki 1.5 yılı telafi edercesine ağırlamak niyetindeyiz. Tüm bakanlığımız hazır, heyecanlı öğrencilere kavuşmayı bekliyor. 

KAPASİTE 719 BİN 520’YE ÇIKTI

Yazının devamı...

'Çocuklarınız için aşı olun'

6 Eylül 2021

Salgında yoğun ve zor mesai harcayan sağlık çalışanlarımızla bir araya geldik. Özellikle yoğun bakımda çalışan doktorlar ve hemşireler aşının farkını hastalarında gördüklerini dile getiriyor. Hamile hastaların arttığını vurgulayan sağlıkçılar, okullar açılırken herkesin çocukları için aşı olmasını da istedi...

Okullar bugün açılıyor. 

Salgın ve aşı tartışmaları hala devam ederken aylarca çocuklarını, anne babalarını göremeyen fedakâr sağlıkçılarımızla bir araya geldik.

Ankara Şehir Hastanesi yönetimi ve yoğun bakımcılarıyla koronadaki hasta profilini ve yaşadıklarını konuştuk.

Yoğun bakımlar aşısızlar ve ‘keşke aşı olsaydım’ diyen pişmanlarla dolu.

Aşının salgında en büyük ilaç olduğunu dile getiren yoğun bakımcı doktor ve hemşireler bugünlerde hamile hastaların da artmaya başladığını dile getiriyor. Kovid nedeniyle anne ve bebeğini kaybettikleri hastalar olduğunun altını çizen sağlıkçılar, hamilelerin mutlaka aşı olması gerektiğini söylüyor. En önemli çağrı ise “biz gece gündüz yoğun bakımda çalışıyoruz. Çocuklarımızı göremiyoruz. Tek bir isteğimiz var. Çocukları için herkes aşı olsun. Çocuklar endişe edebilmeden okula gidebilsin. Normal hayata dönmek için herkes aşı olsun” oldu.

Milliyet’in bir araya geldiği Ankara Şehir Hastanesi doktorları ve hemşirelerinin mesajları şöyle:

Yazının devamı...

Başkonsolostum vatansız kaldım!

30 Ağustos 2021

Fazıl Burget, Afganistan Cumhurbaşkanlığı’nda danışmanlık yapmış ve Dışişlerinde çalışmış. Üniversiteyi ise Türkiye’de okumuş. O’nun öyküsünü, Taliban’ın gelişini ve bundan sonra yaşanabilecekleri Fazıl Burget ile konuştuk...

Afganistan yeni bir döneme girdi. Dünya gelişmeleri izliyor. Afganistan’dan kaçmaya çalışan binlerce kişi var. Havaalanındaki görüntüler, şehirdeki bombalamalar binlerce insan hikayesi de ortaya çıkarıyor. Bu insan hikayelerinden birini Ankara’da dinledim.

Fazıl Ahmet Burget Afganistan’dan Türkiye’ye gelen isimlerden biri. Ama o Taliban ülkeyi ele geçirmeden bir hafta önce Özbekistan’a Başkonsolos olarak atanmış. Özbekistan’a gideceği günlerde Kabil düşmüş. Kendi hikayesini ise Burget, “Başkonsolostum, vatansız kaldım. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum” diyerek anlatıyor. Afganistan’da üniversitede öğretim üyesi de olan Burget, Afganistan’da sorunların kısa vadede bitmeyeceğini ve bir iç savaş yaşanabileceğini kaydetti. Taliban’ın 15 günlük yaptıklarına bakınca söylemlerle eylemlerin farklı olduğunu kaydeden Burget, “Basına karşı farklı şeyleri söylüyor” diyor. Afganistan’dan Türkiye’ye gelen Fazıl Ahmet Burget, öyküsünü, Taliban’ın geleceğini ve Afganistan’daki dengeleri Milliyet’e şöyle anlattı:

ŞİMDİ NE YAPACAĞIZ BİLMİYORUM

- Afganistan’daki son göreviniz?

Dışişleri bakanlığında çalışıyordum. Ondan önce de Cumhurbaşkanlığında danışman olarak çalıştım. Özbekistan’a Başkonsolos olarak atandım. Türkiye’ye geldim. Buradan da Özbekistan’a geçecektim. Cumartesi günü görüşmelerimi yaptım, pazar günü Kabil düştü. Vatansız kaldım. Başkonsolos oluyordum, vatansız kaldım.

TÜRKİYE’DE OKUDUM

- Türkiye’ye önceden ne zaman geldiniz?

Yazının devamı...