Batı Trakya çıkarması

Gümülcine - Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bir kaç gün önce Gümülcine’deydi.

Batı Trakyalı soydaşlarla bir araya gelen ve sorunlarını dinleyen Bakan Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

Bakan Kasapoğlu Türkiye’nin Batı Trakya’daki Türklerin her zaman yanında olduklarını ve olacaklarını dile getirdi. Heyete ilgi büyüktü. Dertler anlatıldı, birlikte iftar yapıldı. Hatta soydaş sıcaklığı o kadar fazlaydı ki iki kere sahur yapıldı.

Kasapoğlu İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ile de bir araya geldi.

Türklerin iş yerleri gezildi ve talepler alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tesbih gönderen de oldu.

Benim gördüğüm Yunanistan’ın baskıları artmış ve göçe zorlanmaya başlanılmış. AB üyesi olunmasına rağmen bölgenin gelişmesine yönelik Yunanistan Hükümeti hiçbir adım atmamış. Bölgede 100 bin dolayında Türk’ün yaşadığı belirtiliyor ama bunun da günden güne azaldığı ifade ediliyor. Özellikle göç sorunu ile ilgili notlar alındı ve neler yapılabileceği ile ilgili çalışma yapılması benimsendi. Heyet, Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmaya kendini adamış Sadık Ahmet’i kabri başında dualarla andı.

Batı Trakya çıkarması

Kasapoğlu gençleri Antalya’da ağırlayacak

Bakan Kasapoğlu, Batı Trakya’daki gençleri grup grup Antalya’da bakanlığın kamplarında ağırlayacağını söyledi.

Batı Trakya’ya ziyaretlerini de sıklaştırmayı planladıkları, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak tüm imkânlarıyla soydaşların yanında olacaklarını belirten Kasapoğlu, sohbetimizde şunları söyledi:

“Bu iftar ve sahur programlarında gördük ki onlar bizi özlemiş, biz de onları özlemişiz. Batı Trakya’daki tüm gençlerimizi, gençlik kamplarımızda ağırlayacağız. Onları Türkiye’deki genç arkadaşlarla bir araya getireceğiz. Kaynaşma ortamı sağlayacağız. Elimizdeki imkanları destek için seferber edeceğiz.”

Çavuşoğlu Gümülcine doğumlu

Heyette olan eski Bakan Hakan Çavuşoğlu Gümülcine doğumlu.

Ziyarette eski çocukluk arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla da buluştu Çavuşoğlu. 7’den 77’ye herkes Türk heyetle bir araya gelmek için sokaklardaydı. Konuklarına kahve yapan Pakize abla ise Çavuşoğlu’nu görünce gözlerinden yaşlar geldi.

Çok içten ve çok doğal bir ağırlama oldu. Ben çok etkilendim geziden.

Batı Trakya’nın sorunları

Batı Trakya’daki 3 Türk belediye başkanından biri olan Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin ve Batı Trakya’nın önemli isimlerinden Ali Mollasalih ile gezide sohbet etme imkanı buldum. Sorunlarla ilgili verilen ana mesajlardan bazıları şöyle:

- Lozan Antlaşması’na aykırı olarak Türk okulları kapatılıyor.

- Seçilmiş Müftülerimiz Ahmet Mete ve İbrahim Şerif resmi olarak tanınmıyor. Devlet keyfiyen müftü ataması yapıyor.

- Genç nesil Avrupa ülkelerine iş bulma amaçlı göçüyor. Bu doğrultuda özellikle 3 Türk belediyesinden ikisinde, Yassıköy ve Mustafçova belediyelerinde köylerimiz boşalıyor.

- Çiftçilik yapanlara Avrupa fonları aktarılmıyor.

- Sivil toplum kuruluşlarının kimlikleri, isimleri, AİHM’in kararlarına rağmen tanınmıyor, uygulanmıyor.

- Camilere saldırılar ve keyfi uygulamalar yapılıyor.