Bir yerel kalkınma hikâyesi: Yozgat

Turizmi ve yerel kalkınmayı artırmak için pilot projelerden biri de Yozgat’ta yapılıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile hafta sonu Yozgat’ta İç Anadolu Bölgesi’nin tek rafting parkurunu, baraj gölüne yapılan 250 bin lavanta barındıran lavanta adasını ve göl manzaralı millet bahçesini yerinde gördük.

Turizmi ve yerel kalkınmayı artırmak için pilot projelerden biri de Yozgat’ta yapılıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile hafta sonu Yozgat’ta İç Anadolu Bölgesi’nin tek rafting parkurunu, baraj gölüne yapılan 250 bin lavanta barındıran lavanta adasını ve göl manzaralı Millet Bahçesi’ni yerinde gördük. Yerel kalkınma çalışması ‘Çekerek’ ilçesini daha şimdiden hareketlendirmiş. Oktay, hedefin, pilot projenin örnek olması ve tüm illerin kendi potansiyelini keşfetmesi olduğunu dile getiriyor.

Bir yerel kalkınma hikâyesi: Yozgat

Bir yerel kalkınma hikâyesi: Yozgat

Lavanta adası

Çekerek Baraj gölü kıyısında yapılan millet bahçesi ilk durağımızdı. Muazzam bir manzarası olan buraya seyir terası, yeşil alanlar, yüzlerce kitabı olan Millet Kıraathanesi ve içinde tasarım, yaşam, sağlık, robotik kodlama, küçük kâşifler atölyesi olan Bilim Merkezi yapılmış. Millet Bahçesi 176 dönümlük bir alan.

Buradan daha sonra teknelerle Lavanta Adası’na geçtik. 250 dönüm arazide 250 bin adet lavanta fidesi dikilmiş. Göl kenarında etkileyici bir lavanta bahçesi karşılıyor sizi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi birlikte lavanta da topladı. Lavantaların çevresinde yürüyüş yolları ve oturma alanları oluşturulmuş. On binlerce lavantanın içinde yürürken de hem kokusu hem manzarası etkiliyor insanı.
Bölgeye ayrıca yılda 100 ton kapasiteli alabalık ve somon yetiştirme tesisi de olacak.

Bir yerel kalkınma hikâyesi: Yozgat

Bölgenin tek rafting parkuru

Çekerek rafting parkuru İç Anadolu Bölgesi’nin tek rafting parkuru olmuş. Spor kamp yerleşkesinde ayrıca karavan ve çadır park alanları ile bungalov evleri de var. Hafta sonu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun katılımı ile de Dünya Rafting Turnuvası yapılmaya başlandı. Oktay hem Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile hem de Bakan Kasapoğlu ile rafting yaptı. 850 metrelik parkur hem su sporlarını sevenlerin hem de kamp sevenlerin ilgisini çekecek gibi gözüküyor.

Yozgat pilot çalışma

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yozgat’ın çehresini değiştiren yatırımların, 81 ili kapsayacak kalkınma modelinin pilot çalışması olduğunu kaydetti. Oktay, “Hedef, pilot projenin örnek olması ve tüm illerin kendi potansiyelini keşfetmesi. Bu yaklaşımla Yozgat’ta öncelikle özgüveni ardından üretimi, istihdamı, yatırımı nasıl artırabilirize dönük hep birlikte adımlar attık. Bölgesel farklılıkları ortadan kaldırarak Türkiye’nin her köşesini abat etmeye çalışıyoruz. Yerelin kaynak ve imkânlarını değerlendirerek topyekûn kalkınma rotasında sizlerle ilerliyoruz” diyor.

Bir yerel kalkınma hikâyesi: Yozgat

Yerelden kalkınma hedefi

Bölgedeki kadın kooperatiflerinin birer birer artmasını sağladıklarını belirten Oktay, “Yerelden kalkınma hedeflerimize kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının ve tüm hemşerilerimizin gayretleriyle ulaşmak istiyoruz. Lavanta adası, 250 dönüm arazide 250 bin adet lavanta barındıran bahçe bölgede sosyal hayata, turizme ve işlenen lavanta ürünleriyle ekonomiye katkı sağlıyor. Ayrıca bal ormanı da oluşturuluyor” vurgusu yaptı.

İçerisinde bilim merkezi bulunan Türkiye’nin tek millet bahçesini ‘Çekerek’ ilçesine yaptıklarını belirten Oktay şunları kaydetti:

“Yeşil koridorumuzun çalışmaları da tamamlandı. Çekerek Rafting Parkuru. İç Anadolu Bölgesi’nin tek rafting parkuru olan tesis, su sporları kamp yerleşkesini, karavan ve çadır park alanlarını ve bungalov evleri de içinde barındırıyor. Türkiye’nin dört bir yanından su sporu severleri Yozgat’a, bu heyecana ortak olmaya davet ediyorum. Temiz enerji elde edilecek biyogaz tesisi, barajın su kalitesini koruyacak atık su arıtma tesisi, su ürünleri ihracatını artıracak yeni alabalık ve somon üretim tesisleri Çekerek’te yerelden kalkınma adımlarının diğer yansımalarını oluşturuyor. Bunlarla birlikte şehir meydanı sokak sağlıklaştırma çalışmaları, spor kompleksi ve donatı alanları ile yapımında sona gelinen Cumhuriyet İlkokulu, altyapı ve üstyapı anlamında bölgenin çehresini değiştirmiştir.”

Turizm gelişiyor

Çekerek’te projelerin turizmi hareketlendireceğini belirten Oktay şunları söyledi: “Her yıl on binlerce turistin adresi olan Çorum- Boğazkale - Hattuşaş’tan başlayarak Yozgat boyunca o aksı düşündüğümüzde;

Aydıncık’ta Kümbet Ovası, Kazankaya Kanyonu, Çekerek’te Lavanta Adası, Rafting Parkuru, Millet Bahçesi, Tokat’ta Ballıca Mağarası, Kadışehri Meyve Bahçeleri, Sorgun ve Saraykent termal su kaynakları, Sarıkaya’da Roma Hamamı ile buradan Kapadokya’ya, Kayseri’ye veya Yozgat merkeze kadar uzanan bir turizm aksını hareketlendirmiş oluyoruz.

Bu turizm alanında bulunan, Yozgat Merkez Büyüknefes köyündeki Tavium Antik kentinde, Bozok Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Yozgat Müzesi ortaklığı ile kazı çalışmalarını başlatılıyoruz. Yani yerelden kalkınma, üretimin yanında turizm ile kültürel ve sportif projelerle de destekleniyor. İstenildiğinde, ‘kaynaklar, imkânlar kısıtlı’ denilen bir bölgenin kendi bahtını nasıl değiştirebileceğini gösteren bir model olmuştur burası. Türkiye’nin topyekûn kalkınma hamlesi işte böyle 973 ilçe 81 il, her bir beldede yerelden kalkınmayla ilerliyor.’’