Erdoğan’ın NATO çantasında ne var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı 14 Haziran’daki NATO Zirvesi çok önemli.

Salgın nedeniyle uzun süredir buluşamayan dünya liderleri bir arada olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hem ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden hem de AB liderleriyle kritik görüşmeler yapacak. Bunlar arasında Almanya, İngiltere, Fransa, Litvanya ve Yunanistan var.

Erdoğan’ın NATO çantasında ABD ve AB ile ikili ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi, terörle mücadele, Akdeniz, Kıbrıs, Libya, Suriye gibi bölgesel konular öne çıkıyor.

Edindiğim bilgi her bir konu için ayrı ayrı dosyalar hazırlandı ve dünya liderlerinin önüne konulacak.

Özellikle PKK ve FETÖ başta olmak üzere terörle mücadelede yapılanlar ve yapılması gerekenler üzerinde durulacak.

Erdoğan ile Biden’ın ilk buluşmasının da gerçekleşeceği zirvede gündem başlıkları hayli çok olacak.

İki ülke arasında bir süredir krize neden olan S-400 konusu da masaya yatırılacak.

Bu buluşmanın iki ülke arasındaki ilişkiler açısından yeni bir dönemin başlangıcı olması bekleniyor.

Erdoğan NATO zirvei öncesi verdiği mesajda, “NATO ittifakı içindeki diğer ortaklarımızdan tek beklentimiz, bilhassa bölgemizdeki gelişmeler hususunda ülkemizin egemenlik haklarına ve güvenlik hassasiyetlerine saygı gösterilmesidir” demişti.

Gündemdeki meseleleri muhataplarıyla görüşeceklerini dile getiren Erdoğan, “herhangi bir geri duruş asla olmayacak” diyerek de NATO zirvesi görüşmeleriyle ilgili net mesajını vermişti.

Dünya liderlerine ilham kaynağı

Birleşmiş Milletler Habitat Başkanı Maimunah Mohd Sharif, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a sıfır atık ödülü vermişti.

Erdoğan’ın NATO çantasında ne var

Habitat Başkanı Sharif’in Türkiye’de verdiği mesajlar çevre duyarlılığı ve kirliliğinin tartışıldığı bugünlerde daha çok önem kazanıyor.

Sharif, Emine Erdoğan’ın atık yönetimi konusundaki başarılarının ve çabalarının örnek alınması gerektiğinin belirterek, “Türkiye’nin başarısı küresel anlamda liderlere atık yönetimi konusundaki zorluklardan şehirlerimizi kurtarmak için bir araya gelme konusunda ilham verecektir” vurgusu yaptı.

Kanal İstanbul depremi tetikler mi?

Kanal İstanbul’da temeller bu ay atılıyor.

Üstündeki 6 tane köprünün yapımı ile 5 yıllık süreç başlatılıyor.

Kanal İstanbul’a yönelik tartışmalardan biri de depremi tetikleyip tetiklemeyeceği.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ Kanal İstanbul’a yönelik eleştirilerle ilgili şunları söyledi:

“Kanal İstanbul konusunda eleştiriler var. ‘Depremi tetikler’ diyorlar. Uzmanlar ‘deprem çok aşağıda oluyor’ diyor. Eleştiriler haksız. Kanal İstanbul’un ülkemize çok faydası olacak. Salgın

dönemi bitecek. Dünyadaki ticaret gemide devam ediyor. İpekyolunun kesiştiği nokta İstanbul. Orada ciddi bir istihdam alanı oluşacak . Güvenlik açısından çok önemli. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne aykırı değil, hiç alakası yok. Geçişlerin ekonomik katkısı olacak. Ülkenin elde ettiği gelirden tüm vatandaşlarımız faydalanacak.”

Sağlık personeli ve şiddet

Sağlık Bakanlığı’nın dijital dünyasında sağlık turu atmıştım.

Yapay zekanın faydalarını ve kullanımını görmüştüm.

Bu turda dikkatimi çeken bir diğer nokta ise sağlık personeline yönelik şiddet her açıdan ele alınıyor ve önlenmesine yönelik çaba sarf ediliyor.

Sağlık personeline şiddeti anlık takip eden ve şiddetin araçlarını, şiddetin sebeplerini bulmaya, şiddetin nerelerde yoğunlaştığını ve şiddetin arkasındaki tetikleyici unsurları analiz etmeye çalışan bir sistem oluşturulmuş.