Türkiye’de yatırıma devam

Türkiye’de yabancı yatırımcının artması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği konulardan biri. Her gittiği ülkede yabancı yatırımcıyı Türkiye’de yatırım çağıran Erdoğan haftaya da Güney Kore’de işadamlarıyla bir araya gelecek.

Türkiye’deki yabancı yatırımcılardan biri de 2012 yılında Mustafa Nevzat İlaç’ı (MN) alan ABD şirketi Amgen.
2.8 milyar liraya aldığı fabrika ile Amgen, 2012-2117 yolları tüm sektörleri arasında yatırım yapan ilk 10 firmadan biri oldu. Bunun ardından şirket 35 milyon dolar daha Türkiye’de yatırım yaptı.
Türkiye’de 1010 çalışanı olan Amgen, iki yıl üst üste ilaç sektöründe ihracat şampiyonu oldu.
Ortadoğu, Türkiye ve Afrika bölgelerinin yönetim merkezi de İstanbul’da. 6 Türk hammadde üreticisinden biri olan MN Türkiye’de penisilin üretilen tek hammadde tesisine sahip.
MN’ye ait bitmiş ürün ve hammadde tesislerindeki üretim gücü sayesinde Türkiye’den dünya pazarlarına ilaç ihracatını artırma hedefleniyor.

Canlı hücreden protein üretiliyorTürkiye’de yatırıma devam

Dünyadaki 9 ana üretim noktasından birisi Türkiye olan Amgen’in davetlisi olarak Amerika’nın Boston şehrindeki Ar-Ge tesislerini ve Rhose Island’ta olan biyo teknoloji üretim tesislerini gezdim. Dünyanın birçok ülkesinden gazetecilerin katıldığı turda Türkiye’den üç gazeteci davet edildi.
24 saat üretim yapılan tesiste biyoteknoloji ürün geliştiriliyor.
Canlı hücreden protein üretilen tesiste bu ayrıştırılan protein ilaç olarak karşımıza çıkıyor.
Dijitalleşme endüstri lideri olan tesiste çalışan sayısının azlığı da dikkati çekiyor. Bir ürünün 7 yılda geliştirildiği tesiste, yüksek kaliteyi sağlamak için de her bir ürünün 200 kontrol aşaması var.

Alzheimer’ı 20 yıl önce tespit

Orta yaş üzerinde görülmeye başlanan ve çağın çaresi olmayan hastalıklardan biri olan Alzheimer için müjdeli haber geliyor.

Dünyada 35 milyon, Türkiye’de de 600 binden fazla kişide görülen hastalıkla ilgili Amgen, hem ilaç hem de bunu önceden tespit etmek için çalışmalar yapıyor. Genetik olarak Alzheimer taşıyıcıları kan testiyle hastalık olmadan 20 yıl önce tespit edilerek tedavi edilecek. Böylece bir kişinin Alzheimer olup olmayacağı yıllar öncesinde ortaya çıkacak.

Amgen Nörobilim Ar-GE Başkan Yardımcısı John Dunlop, nörolojik alanda yapılan yeni çalışmalarda tedavisi şu an olmayan Alzheimer hastalığını tamamen ortadan kaldıracak yeni ilaç çalışmasını ilk kez açıkladı. Alzheimer hastalığının genetik haritasını çıkardıklarını belirten Dunlop, “Burada gördük ki toplumun bir kısmının Alzheimer hastalığına karşı direnci, bir kısmının ise yatkınlığı var. Yatkınlığı olanlarda Trem 2 proteini mutasyona uğrayınca kişi yıllar sonra Alzheimer oluyor. Biz de direnci olan kişilerdeki genlerden yola çıkarak bir tedavi geliştirdik” dedi.

Alzheimer ilacı yolda

Canlı hücre proteinlerinden oluşacak bir ilaç üzerinde çalıştıklarını dile getiren Dunlop, “Alzheimer’da beynin üzerinde plakalar oluşuyor. Daha sonra inflamasyon meydana geliyor. Kan testiyle Alzheimer’a genetik yatkın olan insanları tespit edip geliştirdiğimiz ilaç sayesinde Alzheimer olmalarını tamamen engelleyebiliriz. Yani Alzheimer olacak kişiyi 20 yıl önce tespit edebiliyoruz. Bunun için dünyanın 100 farklı ülkesinde 1200 kişi üzerinde klinik çalışmaya başladık. Klinik çalışma sonuçlandığında ilacın hastaların kullanımına sunulmasını bekliyoruz” dedi.