Yerli aşı Çin aşısından daha etkili

Yerli aşı TURKOVAC için geri sayım başladı. Acil kullanım onayı için başvuru yapılan TURKOVAC aşısı 3000 kişi üzerinde denendi. Denemelerin büyük bölümü Ankara Şehir Hastanesi’nde yeni açılan Klinik Araştırma Merkezi’nde yapıldı. Yerli aşının test sonuçlarını Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Aziz Ahmet Surel ile konuştum. Faz çalışmalarında görünen sonuçlara göre yerli aşının Çin aşısından daha çok antikor oluşturduğunu ve daha etkin olduğunu belirten Surel, “Yerli aşımız ölü virüs aşısı olan Çin’in Sinovac aşısına göre etkinlik düzeyi daha avantajlı. Daha çok antikor oluşturuyor. Acil kullanım için son çalışmaları bizim ekibimiz yürüttü. Yapılan incelemeler gösteriyor ki oldukça iyi ve güzel bir aşı. Etkinliği yüksek. Diğer aşılara göre yan etkisi daha az. Test çalışmalarından güzel bilgiler aldık, bu bizi umutlandırdı, keyiflendirdi. Günler içinde de kullanıma sunulacak” dedi.

 Yurt dışından test başvurusu

Ankara Şehir Hastanesi’nde açılan ve yerli aşının faz çalışmalarının yapıldığı Klinik Araştırma Merkezi’ne yurt dışından da büyük ilgi var. Merkez şimdi de biyoeşdeğer ilaçların testlerini yapmaya başlamış.

Koordinatör Başhekim Surel, uluslararası standartların üstünde bir merkeze sahip olduklarını belirterek, “Türk aşılarımızın faz çalışmalarını burada yaptık. Şimdi de biyoeşdeğer ilaçların testlerini yapmak üzere klinik araştırma merkezini ruhsatlandırdık. Artık yapabiliyoruz. Burada yurt dışında üretilmiş ve ruhsatlandırılmış, Türkiye’de de bir eşdeğeri üretilecek olan ilaçların biyoeşdeğerlik testlerini yapacağız. Yurt dışından da ciddi bir şekilde çalışma başvurusu alıyoruz. İnşallah makine gibi işleyen ve ülkemize değer katan bir merkez olma yolunda ilerliyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor” diyor.

İşte Erdoğan ve Koca’nın ilk aşıları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın salgın sürecinde oldukları ilk aşıları Ankara Şehir Hastanesi’nde gördüm. Aşı karşıtları zaman zaman Erdoğan ve Koca’nın aşı olmadığını gündeme getiriyordu. Vatandaşlara örnek olması için aşılanmanın ilk günü şehir hastanesine gelen Erdoğan ve Koca’nın aşıları çerçevelenmiş şekilde Ankara Şehir Hastanesi’nde duruyor.

Prag’da Türk Kahvesi’ne büyük ilgi

Çekya’nın başkenti Prag’da geçtiğimiz günlerde Türk Kahvesi Kültür Festivali yapıldı. Türkiye’nin Çekya Büyükelçisi Egemen Bağış’ın organize ettiği festival büyük ilgi görmüş.

Yerli aşı Çin aşısından daha etkili

Büyükelçiliğin rezidansında yapılan kahve tanıtımına iki Çek Bakan Yardımcısı, yerel yöneticiler, belediye başkanları, meclis üyeleri ve iş dünyasından çok sayıda isim katılmış.

Kahve ikramı geleneksel yöntemlerle yapılmış ve konuklar tarafından çok beğenilmiş.

Festival kapsamında Prag’ın değişik noktalarında ücretsiz Türk Kahvesi ikramı yapılmış.