Ali Eyüboğlu

Ali Eyüboğlu

aeyuboglu@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Etliye sütlüye karışmadan, gündemde kalmak için rakipleriyle polemiğe girmeden, yıldız olmak ve öyle kalmak herkesin harcı değil… Bengü, müzik listelerinde yedi hafta bir numarada kalan ve Altın Plak kazandığı ilk albümü “İki Melek”i çıkardığında 2009 yılıydı.

Aradan geçen 15 yılda çıkardığı her albümle müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı. Sadece hit şarkılarla müzik dünyasında kariyer yapmadı, evlenip iki de çocuk yaptı. Şarkıcıyla müzik yolculuğunu ve annelik serüvenini konuştuk.

 

“Sahnede kendimi çok akıllı, başarılı ve zeki buluyorum!”

Haberin Devamı

*Profesyonel şarkıcılığa başladığından bu yana geçen sürede kaç albüm, kaç single ve kaç şarkı yayınladı Bengü?

Valla çok güzel bir soru (gülüyor)… Topladığımızda 100’e yakın şarkı vardır. Bunların yüzde 20’si, 30’u hit’tir. Gerçekten hit diyebileceğim hit’tir. Diğerleri kişiye özel hit’lerdir… Yaptığım işlerin çoğu duyulmuş ve sevilmiştir çok şükür…

*Bu 100 şarkıdan kaçının sözü müziği zat-ı alinize ait?

Ali Abi o konuda eksik kaldık yıllardır. Ama şöyle söyleyeyim hiç yapmadım demiyorum.

*Evet “Empati” ve “Telaş” gibi tek tük var.

“Empati”nin sözleri benim, “Telaş”, “Müjde”, “Ucuz Mumlar” benim… Dört tanesi benim. Hep de böyle slow yapmışım…

*Söz yazıp  beste yapmak gibi yeteneğin olmasına rağmen niye bu kadar az? Tembellik mi var, zamanın mı yok, nedir sorun?

Bu tamamen Allah vergisi bir yaratıcılık diye tahmin ediyorum. Sahnede çok akıllı, başarılı ve zeki buluyorum kendimi ama beste yapmaya gelince zorla bir şeyler yapmak yerine hiçbir şey yapmamayı tercih ediyorum. Bir şiir kitabını açıp da ondan esinlenip onu yazayım da diyebilirdim ama demedim. İlham bu kadar geldi. İlham olmadan onun Yaradandan size verilen bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Tıpkı Sezen Aksu’nun o kelimeleri, o hikâyeleri bir araya getirebilmesi gibi. O daha başka bir güç. Bende o güçlü değil. Çok isterdim hele şu zaman belli bir hendeğin üstünden atladıktan sonra isterdim ki ileriye daha çok şarkılar yapabileyim. Kimseden beste istemek durumunda kalmayayım. Kendi söz ve müziğimi yazayım. Ama aldığım söz yazarı ve bestecilerin şarkılarını da çok güzel sahiplenerek kendim yapmış gibi iyi yorumladığımı düşünüyorum.

Haberin Devamı

*İki bebek yaptın bari bir de ninni yazsaydın, genç anneler onunla çocuklarını uyutsaydı?

Ali Abi o da olmadı valla! Söz yazmanın ve beste yapmanın da bir matematiği var, onun çok üstüne gitmedim diye düşünüyorum. Ablam Dramatik Yazarlık mezunu. O otururdu hikâye ve şiir yazardı ben de ha bire şarkı söylerdim.

*İlk albümü yapmak için stüdyoya girdiğinde hayalin neydi, bugün o hedefin neresindesin? Bundan sonrası için planın ne?

İlk stüdyoya girdiğimde uzun ömürlü olmaktı hayalim. Yaratılışım gereği sahnede olmak, şarkı söylüyor olmak, işin mutfağında hep hayalimdi. İzmir’den ilk gelişimle stüdyoya girişim hemen hemen aynı. Çok güzel yol aldığımı düşünüyorum. Şansıma karşıma hep doğru insanlar çıktı. Hep doğru yol arkadaşlarım oldu; aranjörlerden menajerime, basın ekibime… Her yaptığım işin diğerini geçmesi için çalıştım ve bunu başardım. Düne kadar Bengü’yü ne kadar var edebileceğim kaygısı, belli bir ivmenin altına düşünce hemen yeni bir hit yapma kaygısı vardı. Şimdi biraz daha kaygısız, daha ayakları yere sağlam basan, daha kendini dinleyen, ne istediğini bilen, işinin aslında tatlı kaymağını yeni yeni keyifle çıkartmaya başlamış bir kadın var. Başlarda daha telaşlı bir kadın vardı, çünkü çok uzun bir yolculuk bu…

Haberin Devamı

Sahne kıyafetlerini paylaşıyor

*Sahne kıyafetlerini giydikten sonra ne yapıyorsun?

Anadolu’da sahneye çıkan kardeşlerime gönderiyorum çoğunu.

*Nasıl buluyorsun onları?

Onlar bana ulaşıyorlar, artık böyle bir bağımız oldu. Çoğunu öyle gönderiyorum.

*Manevi tatmin için ne yaparsın?

Dua ederim ve paylaşırım.

‘Hem çocuk yaptım hem hit şarkı’

‘‘İki gönül bir olduğu sürece sorun yok’’

*Erkeklere botoksu yakıştıramayan Bengü ne yaptırır?

Vitamin yaptırıyorum. Botoks yaptıramıyorum. Mimiklerim kitlendiği zaman daha çirkin oluyorum. Nem vitamini yaptırıyorum. Yaşlanıyoruz abi... Cildin altına iğneyle serum yapıyorlar. Ben yüzüme dolgu yaptırırsam daha yaşlı dururum. 4-5 sene önce meraktan dolguyu bir denedim, hiç olmadı bana, çok kötü oldu.

*Sosyal medyadan gelen sorulardan biri de şuydu: Rizeli  İzmirli evliliği zor mu?

Aslında zor değil... İki kalp, iki yürek birbirini bulduysa ve seviyorsa sorun olmuyor. Biz birbirimizi tamamlıyoruz. Onun gelenekleri tabii ki biraz daha farklı, İzmir gelenekleri daha farklı ama iki gönül bir olduğu sürece sorun yok, gayet mutluyuz.

*İyi ki yapmışım dediğin ne ya da neler var?

Evlatlarım ve evliliğim.

*Keşke yapmasaydım dediğin?

Bir şey yok... Vallahi yok...

*Hobilerin neler?

Denizde olmak, deniz kıyısında olmak, balık tutmak, spor yapmak, kışın kayak yapmak. Evde mutfakta vakit geçirmek, çocuklarımla etkinliklere katılmak, onları bir yerlere götürüp orada mutlu olduklarını görebilmek, yeni yerler gezmek..

‘Hem çocuk yaptım hem hit şarkı’

“Kızım bana ‘konserci’ diyor”

*Konser veya turne döneminde çocuklarınla ilişkilerin nasıl, evde olduğunda nasıl?

Zeynep çok hoşlanmıyor benim konserlere gitmemden. Mutsuz oluyor. ‘Özlüyorum seni ben, neden gidiyorsun yine?’ diye serzenişte bulunuyor. ‘Annen ne iş yapıyor?’ dediklerinde ‘konserci’ diyormuş. Diyorum kızım ‘konserci’ ne demek? Babası itfaiyeciymiş, annesi konserci! İtfaiyeci nereden aklına gelmiş? Selim sanayici, itfaiyeyle alakası yok. Nereden çıkardın itfaiyeciyi diye sorunca da ‘ben öyle biliyordum’ dedi. Zeynep, 7x24 benimle vakit geçirmek istediği için olmadığımda üzülüyor. Ona benim gitmem, çalışmam, para kazanmam lazım, sahnede mutlu oluyorum diyorum. O, ‘Hayır… Sen evde otur, babam çalışsın’ diyor.

*Evde neler yapıyorsun çocuklarınla?

Sabah çok erken kalkıyorum. Tabii ki yardımcılarımız var oma onlar hep ‘anne anne’ dedikleri için her şeyleriyle ilgileniyorum. Sabah 6:30, 7:00 gibi uyanılıyor ondan sonra güzel bir kahvaltı. Sonra ben spora gidiyorum 11:00 -12:00 gibi spor dersim oluyor. Ardından market alışverişi, eve geliyorum, yemek yapıyoruz, yemeklerini yediriyorum, banyolarını yaptırıyorum derken tipik bir ev kadını ve anne profili…

*Spor haftada kaç gün?

Haftada üç gün kesin gidiyorum.

*Şov dünyasındaki polemiklerden uzak kalmayı nasıl başarıyorsun?

O benim yapım. Akşam yattığımda stressiz, huzurlu uyumak istiyorum. Kimseyle bir problemim yok. İşimi yapıyorum. Üretiyorum. Çalışıyorum. Ekibimle çok mutluyum, iyi geçiniyoruz. Bu beni besliyor. Dışarıda kim ne yapmış, o bana bunu mu demiş öyle bir yapım yok. Daha emniyetli yaşamayı seviyorum.

‘Hem çocuk yaptım hem hit şarkı’

“Şov dünyasından iki kişi dışında görüştüğüm yok

*Şov dünyasından ailece görüştüğün var mı?

Pelin Karahan’la arkadaşlığımız var, yakın oturuyoruz zaten. O da zaten benim tip bir kız. Anne, işinde gücünde... Merve Özbey kardeşimdir, zaten aynı şirketteyiz. Şov düyası derken bu kadar bizim şov dünyası! Çok görüştüğüm kimse yok yani... Lise arkadaşlarım, aile dostlarım, yeğenim, çevrem, iş arkadaşlarım yetiyor, çok açılmıyorum.

*Zeynep’le Selim’e bir kardeş daha gelir mi?

Gelmez, açık ve net.

*Sosyal medya hesabımdan takipçilerime sordum Bengü’ye ne sormak istersiniz diye. Sorulardan biri şuydu: Kendisi İzmirli ama İzmir’de niye konser vermiyor?

İzmir’de çok konser veriyorum aslında da açık hava ve fuar gibi yerleri kastediyorlar. Hayallerimden biri de o ama araya pandemi vs girdi, olmadı. İnşallah bu yaz ve sonrasında çok isterim tabii ki memleketimde açık hava konseri yapmak.

*2024 planlarında mutlaka olacak dediğin neler var?

Önümüzdeki günlerde yeni bir şarkımız çıkacak. “Aleyhime” diye bir şarkı. Yeni bir besteci arkadaşımızdan aldık o şarkıyı.

*Kim o yeni besteci?

Özlem Güneykaya... Bana uygun şarkı bana ulaşır bir şekilde... Şarkıyla şarkıcıyı buluşturan Melisa Avuncan var, ondan geldi bu şarkı. Bana uygun şarkıları bulur, atar. “Aleyhime” de öyle geldi. Mustafa Ceceli aranjesini yaptı. 2024 planlarım arasında konserler var, biraz daha yağ yakabilmek var. Biraz daha iyi görünmek istiyorum. Sahne üstündeki dekorumu biraz daha değiştirip, kimsenin yapmadığı birkaç fikir var aklımızda, onları yapmak istiyorum. Sahneye odaklanıp, çocuklarımla güzel vakit geçirip, iyi tatillere gidip, sağlıklı olmak, huzurlu olmak, neşeli olmak hedeflerim.

“Bir kenara çekilmedim”

*“Yeterince hit yaptım” deyip yeni hitler yerine çocuk yapmaya mı karar verdin?

Allah nasip etti şükürler olsun. Onları yaparken de hit şarkı yapıyorum, onlar beni bağlamıyor çok fazla. Çocuk yapıp bir kenara da çekilmedim ama onlar hayatımın en anlamlı yıllarını yaşatmaya başladılar. Annelikten önceki Bengü mü şimdiki Bengü mü? Şimdi her şey daha bir bütün… Hem mesleğimi sağlam ve hızlı bir şekilde devam ettiriyorum onlara da annelik yapmaya devam ediyorum. Hit yapmaya da devam edeceğim ölene kadar.

10 ismin çağrıştırdıkları...

Kenan Doğulu?

Can dostum.

Selim Selimoğlu? (eşi)

Hayat arkadaşım, hayatımın anlamı.

Zeynep Selimoğlu? (kızı)

Can parçam.

Selim Selimoğlu. (oğlu)

Sırtımı yasladığım dağ gibi canım oğlum.

Ajda Pekkan?

Süperstar, idol.

Serdar Ortaç?

Beste kralı.

Demet Akalın?

Popstar.

Tuncer Kelleci?

Babişkom yaaa...

Sebahat Erden?

Canım anneciğim...

Banu Şen? (ablası)

İkinci annem.