Ali Eyüboğlu

Ali Eyüboğlu

aeyuboglu@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Şimdiye kadar, “Konuşursam Türkiye’de yer yerinden oynar” diyeni çok gördüm, ama henüz ağzındaki baklayı çıkarma cesaretini gösteren çıkmadı. Bu söylemin daha düşük profilli olanı da var:

“Konuşursam insan içine çıkamazlar.”

Madem o aşamaya kadar geldin sal kendini, dök içindekini...

Yok...

Kadına şiddetin acı gerçekleri

Onu yapmayıp, yarım ağız konuşanlar oldum olası samimi gelmez bana... Oyuncu Aras Bulut İynemli’nin abisi Orçun İynemli’nin eşi Eda İynemli’nin Günaydın’dan Ömer Karahan’a yaptığı açıklamalar da öyle geldi bana... Kendisini darp ettiği iddiasıyla eşi Orçun İynemli’den şikayetçi olan Eda İynemli’nin söylediklerinin özeti şu:

Haberin Devamı

“Orçun bana şiddet uygulayınca kulak zarım patladı. 1.5 ay duyu kaybı yaşadım. Tüm aile şiddet gördüğümü biliyordu, ama sessiz kaldılar. Şikayetimi geri çektim, ama eşim yine değişmedi. Hukuk savaşım sürecek. Şu anda daha fazla konuşmak istemiyorum. Konuşursam toplum içine çıkmazlar.”

Bir anne, gelininin şiddet görmesine niye göz yumar?

Bazı aileler, “Kol kırılsın yen içinde kalsın” deyip, şiddetin duyulmasını, mağdurun sesini çıkarmasını istemez...

Bir kadın kulak zarını patlatacak kadar şiddete maruz kalmışsa, erkeğin eşine uyguladığı şiddete tanık olan aile üyeleri, üç maymunu oynamışsa, o saatten sonra yaşadıklarını tüm çıplaklığıyla anlatmasını beklemek bir yana, şikâyetinden niye vazgeçer? Madem şikâyetinden vazgeçtin, o zaman “Konuşursam sokağa çıkamazlar” deme!

Sadece kadına değil, her türlü şiddete karşı biri olarak kendine şiddet uygulayan erkeğin değişeceğine inanıp, affedenlere de karşıyım. İnsanlık tarihi bize gösterdi ki, bir kere şiddete başvurup sonra, “Çok pişmanım. Bir daha olmayacak” diyenlerin hiçbiri sözünde durmadı.

Sen neymişsin Taylor Swift!

ABD’de yapılacak Başkanlık seçimlerinde iki aday yarışıyor. Biri kameralar karşısında boşlukla tokalaşan, konuşan Biden, diğeri E. Jean Carroll adlı kadına tecavüz ve hakaret davasında 83 milyon dolar tazminat, emlak dolandırıcılığından 354.9 milyon dolar ceza ödemeye mahkûm edilmiş Trump.

Kadına şiddetin acı gerçekleri

Hâl böyle olunca şu soruya yanıt arıyor insan...

Haberin Devamı

Dünyanın süper gücü ABD’yi yönetmeye layık başka aday mı yok?

Gel gör ki dağına göre rüzgâr veriyor Allah!

Bir ülkenin halkı neyse Başkanları da o...

Monmouth tarafından yapılan yeni bir ankete göre, Amerikalıların neredeyse beşte biri (yüzde 18) Taylor Swift’in Biden’ın seçimleri yeniden kazanmasına yardımcı olacak bir komplonun parçası olduğuna inanıyor.

Aynı ABD’de daha geçen ay Fox News’te program yapan Jesse Watters, Taylor Swift’in ‘Pentagon projesi’ olduğunu iddia etti ve “Yaklaşık dört yıl önce, Pentagon’un psikolojik operasyonlar birimi Taylor Swift’i bir kazanca dönüştürmeye karar verdi” dedi.

Taylor Swift’in çıktığı turdaki konserleriyle rekor kırdığını, sayesinde Super Bowl’un tarihinin en yüksek seyircisine ulaştığını, Lyft’in araç çağırma uygulamasının şarkıcının konserlerinin olduğu stadyumlara araç talebini yüzde 35 artırdığını açıkladığını da biliyordum, ama ABD Başkanı’nı belirleyecek güce sahip olduğunu bilmiyordum!

GÜNÜN SÖZÜ: “Yalan söylemek de hırsızlıktır. Başkasının gerçeği öğrenme hakkını çalmış olursun.” (Khaled Hosseini)