Ali Eyüboğlu

Ali Eyüboğlu

aeyuboglu@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

14-28 Mayıs 2023 Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimleri döneminde bazı siyasetçilerin sosyal medyadaki propaganda malzemelerinden biri şuydu:

“Rize–Artvin Havalimanı yıllık 3 milyon yolcu garantisiyle açıldı. Garanti edilen yolcu sayısı tutmazsa aradaki fark milletin cebinden çıkacak.”

Dönemin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, İyi Partili Turhan Çömez ile CHP’li milletvekilleri Veli Ağababa ve Burhanettin Bulut’un paylaşımlarını da ekleyerek, yazılanları yalanladı:

Sosyal medyanın bıktıran yalanları

“Rize–Artvin Havalimanı’nda yolcu garantisi yoktur. İleri mühendislik teknolojileri kullanılarak Türk mühendis ve çalışanlar tarafından inşa edilen dünyadaki sayılı yapılardan biridir. Sizleri yalanlarınızla baş başa bırakıyoruz.”

Haberin Devamı

Rize–Artvin Havalimanı’na ilişkin iddiası 15 Mayıs 2023 tarihinde resmen yalanlanan İyi Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez’in, 26 Kasım 2023 Pazar günü yazdıklarına bakar mısınız? 

“Erdoğan, ‘Uçaklar boş, doldurun’ dedi, ama olmadı, kapasitesinin yüzde 70’i boş kaldı.

Trabzon Havalimanı’na bir saat mesafeye yeni bir havalimanı açıp, 3 milyon yolcu geleceğini hesapladılar, ama tutmadı. 1.5 yıl önce olmaz dedik, diploma falan dedik, ama dinleyen olmadı. ‘Neden her şeye zam geliyor?’ diye merak edenlere duyurulur.” 

Siyasetçi de olsa bir insan, konunun en yetkili ismi tarafından yalanlanan bir iddiasını altı ay sonra sosyal medyasından niye paylaşır?

Kişi, iddiasını ispatlamakla yükümlüyken bunu yapmadan yalanına herkesin inanmasını istemek için uğraşması hastalıklı bir durum değil de nedir?

 

Sosyal medyanın bıktıran yalanları

Aklınca algı yapıyor

‘Kısmetse Olur’ yarışmasıyla tanınan Melis Buse Betkayan, evli sevgilisi TikTok fenomeni Reşit Bozdağ gözaltına alınınca, sosyal medyasından paylaştığı videoda şunları söyledi:

“Zamanında benimle ilgili uzaklaştırma kararı ve konuşma yasağı vardı. Bana yaklaştığı ve yasağı olmasına rağmen hakaret ettiği için gözaltına alındı. Üç gün yatıp çıkacak. Avukatını da ben tuttum.”

Yalan...

Çünkü Bozdağ’ın gözaltına alınma ve tutuklanma sebebi bambaşka...

Sarıyer’de polis ekiplerinin kimlik sorgusunda, ‘terör örgütü propagandası yapmak suçu’ndan kesinleşmiş hapis cezası olduğu ortaya çıkınca gözaltına alınıp, tutuklanan Reşit Bozdağ’a avukat tuttuğuna dair diye video çeken Betkayan’ın sevgilisinin niye hapse girdiğini bilmemesi olanaksız.

Haberin Devamı

Betkayan’ın şiddet ve hakaretten uzaklaştırma kararı aldırttığı evli sevgilisiyle bir dargın bir barışık yaşaması ilgilendirmiyor beni. Ancak ‘terör’den ceza almış birini ‘adi suçlu’ gibi göstermek için yalan konuşması dezenformasyon değil de ne?

Sosyal medyanın bıktıran yalanları

Beyonce’un belgesel filminden ilginç notlar

12 Grammy sahibi Taylor Swift’in konser filmi ‘The Eras Tour’dan sonra tüm zamanların en çok Grammy ödüllü şarkıcısı Beyonce’un konser belgeseli de sinemalarda gösterime girecek. 32 Grammy ödüllü şarkıcının ‘Renaissance: A Film by Beyoncé’ (Rönesans: Beyoncé’den Bir Film) adlı konser belgeseli 1 Aralık’ta vizyonda olacak.

Üç saatlik konser belgeselini Los Angeles’taki galasında izleyen Kyle Buchanan’ın New York Times’da yazdıkları bana ilginç geldi.

Haberin Devamı

Buchanan, çocukluğundan itibaren yıldız olmak için çabalayan ve bunu başaran 42 yaşındaki Beyonce’un, sürekli insanları memnun eden biri olmaktan dert yandığını, “Bu noktadan sonra kimseye kanıtlayacak hiçbir şeyim yok” dediğini yazdıktan sonra da şunları ekledi:

“Beyoncé, belki de bu yüzden filminin galasında kırmızı halıda yürümedi, bu görevi Tyler Perry, Ava DuVernay, Lizzo ve Issa Rae gibi yıldızlara bıraktı. ‘Taylor Swift: The Eras Tour’un galasında poz veren Beyoncé, kendi galasına ancak ışıklar kapatıldıktan sonra girdi.”

GÜNÜN SÖZÜ
“Öyle bir zamandayız ki, doğru adımlarla, inançla ve sadelikle hiçbir şekilde bir yere varılmıyor.” (Thomas Man)