18 Ocak Yengeç Dolunayı ve burçlara etkisi: Güven arayışı

14 Ocak 2022

Yengeç burcu duygusal güvence arayışını, duyarlılığı ve sevgiyi ifade etmeyi merkeze koyar. Ay’ın karşısına alıp meydan okuduğu Oğlak gezegenleri zorlandığımız alanları ifade ediyor.

Bu dönemde kendimizi psikolojik olarak güven içinde hissetmeyebiliriz. Bu güven duygusunu yakalayabilmek için de bazen düzenimizi, bazen de ilişkilerimizi biraz zorlayacağız.

Duygusal olarak beslenemediğimiz ya da güvende hissetmediğimiz konuları bitirme isteğimiz baskın olacak. Kadınlar, ilişkiler ve aile ile ilgili konular ön plana çıkacak.

Bireysel olarak 2021 yaz temalarını hatırlayabiliriz. Gidişatını değiştirmek isteyip de adım atamadığımız konular gündemimizde olabilir. Fakat harekete geçerken aklımızdakilerle atacağımız adımların çelişmediğinden emin olmalıyız.

Duygusal iniş çıkışlar yaşayabiliriz. Hem Merkür hem de Venüs retro olduğundan ilişkilerde ve maddi konulardaki aksaklıklar odağımız olacak.

Ailemiz, vatanımız, yuvamız ve inançlarımız konusunda da hassasiyetlerimiz artacak.

Türkiye’yi ekonomik gündem üzerinden etkileyecek bu dolunay Ocak ayının ikinci kısmında etkin olacak. Yeni vergi düzenlemeleri, kredi yapılandırmaları gündeme gelebilir. Beslenmeyle ilgili konular ve gıdaya erişim sorunları çok tartışılacak.

Sağlık olarak ise ayak, bacak, boyun ve boğaz şikayetlerinde artış mümkün. Bu bölgelerdeki hassasiyetleri es geçmeyelim.

Yazının devamı...

Merkür retrosu ve burçlara etkisi

12 Ocak 2022

Ocak ayının ikinci yarısı Venüs ve Merkür retrolarının etkisi altında geçecek.

İlişkilerimizde yaşadığımız iletişim sorunlarına derinlemesine dalacağımız günler olacak.

Nasıl iletişim kurduğumuzu belirleyen Merkür, 2 Ocak’ta Kova burcuna geçmişti.13 Ocak-5 Şubat arasında retro hareketini hem Kova hem de Oğlak burcunda sürdürecek.

Merkür Kova burcundayken herkesin baktığı yerden bakmak yerine farklı bakış açılarıyla değişik anlamlar ararız. Düşüncelerimiz daha özgürlükçü olur. Toplumsal konularda duyarlılığımız artar. Aynı zamanda gruplar içinde daha fazla yer almak isteriz. Dikkat etmemiz gereken ise odaklandığımız konuların duygusal boyutunu ıskalamamak olmalıdır.

Merkür senede 3 kere retro harekete geçer. Bu dönemde iletişim alanında çözülmeden es geçilmiş konular gündeme gelir. Hem çevremizle iletişimde zorlanırız hem de iletişim sağlayan teknolojik araçlarda problem yaşarız. Bu problemler aslında var olan ama halledilmemiş konulara aittir. Retro hareket ise halledebilmemiz için sorunların görünür hale gelmesini ifade eder.

13 Ocak sonrası Merkür retro hareketteyken, sosyal hayattaki iletişim aksaklıkları, yanlış anlamalara yatkınlıklar artabilir. Teknolojik aletlerle de sorun yaşama ihtimali daha fazla olacak. Özellikle 26 Ocak’a kadarki dönemde dijital hayatta veri kaybı, güvenlik sorunları, sistemsel çöküşler yaşanabilir.

26 Ocak’tan itibaren retro hareketi Oğlak burcunda devam edecek. Merkür Oğlak burcundayken sorumluluğun ön planda olduğu bir düşünce şekli baskındır. Bu dönemde Venüs’ün de Oğlak burcunda ve retro harekette olması, maddi konularda çözülmesi gereken sorunların daha çok önümüze geleceğini gösteriyor. Aynı zamanda ilişkilerimizdeki pürüzler de gündeme gelirken mantığı duygunun önünde tutarak güven içinde olmak isteyeceğiz.

Merkür'ün retro dönemleri yarım kalmış projelerle, tamamlanması gereken çalışmalarla uğraşmak için uygun zamanlardır.

Yazının devamı...

Ay düğümleri Boğa-Akrep aksında: Gökyüzünde kadersel tema değişim zamanı

11 Ocak 2022

Astrolojide tutulmalar çok önemlidir. Hayatımızdaki önemli durumları, konuları tetiklerler ve koşulları şekillendirirler. Bu önemli göksel olaylar, Ay düğümlerine yakın olarak gerçekleşir. Ay Düğümleri, Ay’ın Dünya çevresinde dönerken izlediği yörünge ile Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesinin kesişimindeki izafi iki noktadır. Birbirleriyle karşılıklı olan düğümler zıt burçlara yerleşirler. Gökyüzünde, Ay düğümleri bir burç aksında yaklaşık 1,5 sene ilerler. Bu zaman dilimi içinde her birimize bulundukları burcun temasını hissettirirler. Ay düğümleri Ocak 2022’de Boğa-Akrep burçlarına geçti ve Temmuz 2023’e kadar da bu burçlarda ilerleyecek. Yani 2022’nin tüm tutulmaları Boğa-Akrep aksında gerçekleşecek.

Kuzey Ay Düğümü Boğa burcunda, Güney Ay Düğümü ise Akrep burcunda olacak. Bu da bize doğum haritalarımızda Akrep burcunun yer aldığı ev konularındaki gölge yönlerden arınıp, Boğa burcunun yer aldığı ev konularını sağlamlaştırma ve somutlaştırma fırsatı verecek.

1,5 sene boyunca psikolojik olarak bizi zorlayan, bilinç dışına ittiğimiz, görmek istemediğimiz olumsuzluklar üzerinden gelen deneyimlerle karşılaşacağız. Bu deneyimler hayattımızda bizleri geride tutan krizli konuları bitirmemiz için yaşanacak.

Yönlenmemiz gereken ve gelişim gösterebileceğimiz alan ise maddi dünyada güvence aradığımız konular olacak. İstikrar ve huzur sağlamak için daha gerçekçi davranmak gerekecek.

Bu süreçte sabırlı olmak, aşırı tepkilerden kaçınmak ve kriz yaratmamaya çalışmak önemli. Başkalarının hayatına karışmak yerine kendine odaklanmak, sadık olmak herkesin gelişimine destek olacak. Değerlerimize somut bir şekilde sahip çıkmamızın ödülünü alabileceğimiz bir senedeyiz.

Kasım 1956- Mayıs 1958, Haziran 1975- Aralık 1977, Şubat 1994- Temmuz 1995, Eylül 2012-Mart 2014 arasında doğanların doğum haritaları ile ters kavuşum yaşanacağından Ocak 2022-Temmuz 2023 arasında hayatlarında önemli değişimler yaşayabilirler. İleride bu sene verdikleri kararların, yaşadıklarının hayatlarına önemli yön verdiğini görecekler.

Doğum haritalarımızda Akrep burcunun bulunduğu ev konuları, kriz yaratma halini, gereksiz risk almayı ve aşırı hırsları geride bırakmamız gereken alanlar olacak. Boğa burcunun bulunduğu ev konuları ise daha istikrarlı, somut ve güvenli olarak ilerleyebileceğimiz alanlar olacak. Eğer bu noktalarda gereken adımları atmazsak, o ev konularıyla ilgili kısıtlanma, destek alamama durumlarını yaşayabiliriz. Özellikle de Mayıs ve Kasım ayları bu etkiyi daha yoğun hissedeceğiz.

Yükselen burçlara göre Boğa-Akrep geçişinde dikkat edilmesi gerekenler;

Yazının devamı...

2 Ocak Oğlak Yeniayı ve burçlara etkisi

27 Aralık 2021

2 Ocak’ta Oğlak burcunda senenin ilk yeniayı gerçekleşecek. Oğlak vurgusunun yoğun olduğu gökyüzü, bu yeniayda bizlere daha çok ekonomik süreçleri ve sorumluluk almamız gereken alanlarda atacağımız yeni adımları gösterecek.

Oğlak burcu yapılanmayı ifade eder. Oğlak burcunun yöneticisi Satürn ile Uranüs’ün sert açısının etkisi devam ediyor. Bireysel sorumluluğumuzu almamaya direndiğimiz konularda Aralık ayı boyunca sıkıntı yaşadık. Hele ki Oğlak’ın geleneksel doğasında kaldıysak, bu zorlanma bizleri daha da fazla sıkıştırdı.

Güzel haber, yeniayın Uranüs’le yapmış olduğu destekleyici açı. Bu açı bizleri yön değiştirebilmekte, fark edemediğimiz alanlarda adım atabilme konusunda cesaretlendirecek.

Son bir aydır üzerimizde olan sıkışık ruh halini değiştirme fırsatı verecek.

Mevcut düzende kalmaya ısrar etmezsek, değişen durumlara uyum sağlamaya yönelik adımlar atabiliriz. Fakat Venüs retrosunda olduğumuz için önemli yatırımlar ve yeni ilişkiler konusunda dikkatli olmalıyız. Yapacağımız girişimler daha çok zorlu alanların yeniden yapılandırılması, farklı yaklaşımlarla çözüm arayışı şeklinde olmalı.

Bu dönemde ikili ilişkilerle ilgili sorunları da bakış açımızı değiştirerek düzeltebilme şansımız olacak. Objektif düşünmek, duygulardan ziyade mantıkla hareket edebilmek bizi oldukça rahatlatacak.

Türkiye’yi daha çok dış güçlerle olan zorlu ilişkiler ve finansal süreçler üzerinden etkileyecek Oğlak yeniayında halk beklenmedik ekonomik kararlarla karşılaşabilir.

Öncü burçları daha çok etkileyecek bu yeniayda 12 derece öncü burçlarda (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) önemli vurguları olanlar, 30 Aralık- 5 Ocak, 29 Mart- 5 Nisan, 1-7 Temmuz ve 2-8 Ekim arasında doğanlar daha yoğun etki alacaklar.

Yazının devamı...

19 Aralık İkizler Dolunayı: 2021'in son hesaplaşması

14 Aralık 2021

Retro hareketine hazırlanan Venüs ve Chiron’un durağan konumda olması, ilişkilerde güvenin yanlış kullanımına bağlı sonlanmalar yaşatabilir. Geri dönük hesaplaşmalar da gündeme gelecek. Mümkün olduğunca dedikodu yapmamaya, olanı farklı göstermemeye dikkat edilmeli. Olayların karmaşasında merkezinde kalabilen, iç sesini duyup doğru tarafa yönelebilecek.

Finansal konulardaki belirsizliği devam ettiren etkileri hissetmeye devam edeceğiz. Venüs retrosu ile birlikte para piyasalarındaki hareketliliği Ocak sonuna dek üst düzeyde yaşayacağız.

Bu dönemde kazalara bağlı yaralanmalar, yüzde ve diş etlerinde sorunlar, dizlerde, bacaklarda hassasiyet görülebilir.

İkizler Dolunayından en çok değişken burçlar (Yay, Balık, İkizler, Başak) ve bu burçların özellikle 27 derece civarında önemli vurguları olanlarla, 16-22 Aralık, 15-21 Mart, 16-22 Haziran ve 17-23 Eylül arasında doğanlar daha yoğun etki alacaklar.

Yükselen burçlara göre alınacak etkiler;

YÜKSELEN KOÇ

Dolunay sizleri inançlarınız, fikirleriniz ve yakın çevreyle olan ilişkileriniz üzerinden etkileyecek. İş hayatında beklenmedik haberlerle karşılaşabilirsiniz. Bu süreçte ani çıkışlardan, otorite figürleri ile yaşanacak gerginliklerden uzak durmaya gayret edin.

İletişim şeklinizi hedef odaklı tutmak ve kendinize olan güveninizi düşürmemek ilerlemenize yardım edecektir.

Yazının devamı...

Venüs retrosu ve burçlara etkisi: Değerimize sahip çıkma zamanı

11 Aralık 2021

Kendimizi ilişkilerimizde gerçekten değerli hissediyor muyuz düşüncesinin alt metinde olacağı bir döneme başlıyoruz.

Oğlak burcunun karamsar bakış açısı sebebiyle kendimizi değersiz hissetmeye yatkınlığımız olabilir. Bu noktada gerçekçi kararlar verdiğimizden emin olmalıyız.

Retro döneminde oğlak burcunun konuyu ciddiye alan ve sorumluluk üstlenmekten kaçınmayan doğası ile gerek ilişkilerde gerekse finansal konulardaki sorunlara odaklanacağız.

Venüs’ün Oğlak burcundaki retrosu bireysel anlamda ilişkileri gündemimize getirse de toplumsal olarak finansal konularda etkisini gösterecek.

İki tutulmanın da yoğun etkisi altındayken retro süresince ekonomik anlamda zorlanmaya devam edeceğiz. Oğlak burcu yapılanmayı ifade eder. Bu dönemde ekonomide sorunlu alanları yapılandırmak gerektiğini görmek için kriz yaratan durumları tecrübe edeceğiz.

Ocak 2014’te yaşadığımız olaylara dönüp nerelerde zorlanmıştık, hangi duygu bizi yormuştu bir hatırlayalım. Ocak sonuna kadar aynı duygulara yoğunlaşmamız muhtemel.

Venüs Retro süresince yeni bir ilişkiye başlamak, önemli bir yatırım yapmak için uygun değildir. Eski ilişkilerin daha fazla gündeme gelmesi en çok yaşanan etkidir. Eğer biten ilişkideki sorunu görebiliyorsak ve o sorunu içimizde hallettiysek güzel bir tamamlanma ya da birliktelik yaşayabiliriz. Ama problemi bilmemize rağmen görmezden gelerek sırf egomuzu tatmin için adım atıyorsak mutluluk bulmamız çok olası değil.

Yine bu dönemde estetikle ilgili girişimler verimli sonuç vermeyebileceğinden retro bitimini beklemekte fayda var.

Yazının devamı...

4 Aralık 2021 Yay burcunda Güneş tutulması ve burçlara etkisi

29 Kasım 2021

Haziran 2020 ile başlayan İkizler-Yay aksı tutulmalarının sonuncusu olacak. Özellikle 2020’nin ikinci yarısında gündemimize gelen konularla ilgili tamamlanmalar yaşayacağımız bir sürece başlıyoruz.

Güneş tutulmaları aslında yeni başlangıçları anlatır. Bu tutulma da 1,5 senelik bir süreçte ağırlıklı olarak gündemimizde hissettiğimiz olaylara dair belli noktaları tamamlayıp yeni başlangıçlar yapmamız gerektiğini anlatacak. Eğer bir şeyi sonlandırmamız gerektiği halde yürütmeye çalışıyorsak, bizleri burada zorlayacak. Çünkü hem yeni hem eski bir arada yürümeyecek. Riski göze alıp eskiyi bıraktığımızda yeni ile yol alabileceğiz. Bu durum inandıklarımızla da ilgili olabilir. Dürüstlük sınavı verdiğimiz durumların kapanışını yapacağız.

İletişim alanında hareketliliği arttıracak tutulma, bu konularda bazı düzenlemeleri, yasaları da gündeme getirebilir. Yay burcunun gölge tarafı olan olayları abartma haline girmemeye gayret etmeliyiz.

Uranüs’ün açıları, özellikle Aralık ayında ekonomideki dengesizliğin süreceğini ayrıca yer hareketlerinde de artış olabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda ani hava değişimlerine bağlı afetler gündeme gelebilir. Tutulmanın gözlemlenebildiği bölgeler bu etkiyi daha yoğun alırlar.

Venüs ve Plüton’un açıları ise gerçekten kararlı olduğumuz alanlarda harekete geçmemize destek verecek.

Sağlık sektörü, çalışanların hakları gündemde olacak. Bu konular üzerinden beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Yeni Türk aşısını da konuşacağız.

Tutulma etkilerini Nisan ayına kadar yaşayacağız. Yay burcundaki Güneş tutulmasından en çok değişken burçlar (Yay, Balık, İkizler, Başak) etkilenirken, 1-7 Aralık, 28 Şubat-6 Mart, 31 Mayıs-6 Haziran, 2-8 Eylül arasında doğanlar ve haritalarında 12 derece değişken burçta vurgusu olanlar daha yoğun etki alacaklar.

Yükselen burçlara göre alacağımız etkiler;

Yazının devamı...