Güvenlik görevlisi mi kıyafet polisi mi?

Bir parktaki güvenlik görevlisinin ‘görevi’ nedir? Adının içinde ‘güvenlik’ sözcüğü geçtiğine göre, herhalde parka gelenlerin güvenliğini sağlamak. Hırsızlıktan, kapkaçtan, tacizden, artık bizim ülkemizde maalesef sıradan hale gelen tecavüzden korumak insanları. O park sınırları içerisinde huzur ve güven içinde dolaşabilmelerini garantialtına almak.

Peki, kıyafet polisliğini kim ekledi güvenlik görevlisinin görev tanımına? Nereden aldığı güç ve cesaretle Maçka Parkı’na gelen bir kadına “Bu kıyafetle parkta dolaşmana izin vermiyorum” diyerek onu dışarı çıkarmaya kalkışabilliyor? Üstelik bir de “Memelerini açamazsın” gibi bir ifade kullanabiliyor ki bu düpedüz taciz.

Öyle anlaşılıyor ki kadınlardan beklenen; bir takım yetkileri kendinden menkul erkeklerin paşa gönül kriterlerine göre giyinmeleri. Artık o bilir kişiler neyi fazla açık ya da aşırı kapalı buluyorsa, onların belirlediği sınırların içinde kalmamız gerekiyor. Yoksa saldırıya uğrayabilir, tekme yiyebilir, taciz edilebilir ve de başımıza gelecek her türlü belanın müsebbibi sayılırız.

Hakikaten yetti artık.

Sokaktaki adamların bu zihniyetiyle uğraştığımız yetmiyor, bir de asıl işleri kadınları onlara karşı korumak olması gereken güvenlik görevlileriyle baş etmek gerekiyor.

Maçka Parkı Şişli Belediyesi sınırlarında fakat dün yaptıkları açıklamada parkın güvenliğiyle ilgili her türlü yetki ve sorumluluğun İBB Beyaz Masa’ya ait olduğunu bildirdiler. Demek Belediye’nin özel güvenlikçilere görev tanımlarının içinde kadınların kılık kıyafetine karışmak, onları taciz etmek olmadığını hatırlatması gerekiyor.

Aynı saatlerde kadınlar Kadıköy’de sokaklara dökülmüş “Kıyafetime karışamazsın” sloganlarıyla yürüyordu. Üstelik hem şort hem başörtüsü için, açığı ve kapalısı el ele. Çünkü hepsine; hepimize fenalık geldi. Sadece kendimizin bileceği bir şey için habire hesap vermek, evden çıkarken “Acaba bunu giysem bakarlar mı, laf söylerler mi, rahatsız ederler mi?” ya da aynı şekilde “Başörtüsüyle şuraya gidebilir miyim, orada rahat edebilir miyim, millet bir şey der mi?” diye düşünmek durumunda değiliz.

Ne giyeceğimize siz karar veremezsiniz.

İktidarınızı taçlandıracak başka bir alan bulun bir zahmet, kadınların bedeni istediğiniz gibi şekillendireceğiniz kamu malları değil.