VİCDANLARA DOKUNMAK


Mehmet Ali Brand’ı son
yolculuğuna uğurladık.


Gazeteci olmanın dayanılmaz ağırlığıyla bir haftayı daha geride bıraktık.
19 Ocak’ta Mehmet Ali Brand’ı son yolculuğuna uğurlarken, suikastın altıncı yılında AGOS önünde Hrant Dink’i andık. Aynı gün Prof.Toktamış Ateş’in ölüm haberiyle sarsıldık.
Duygularla gerçeklerin harmanlandığı bir ortamda ‘haber yapmak kolay,vicdanlara dokunmak’ zordu.


VİCDANLARA DOKUNMAK
Hrant Dink

Milliyet olarak zor olanı seçtik.
Kürt sorununun barışçı ve demokratik çözümü yönünde İmralı ile başlayan görüşmelerin ‘arka planı’nı yansıtmaya çalışırken, Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadının Diyarbakır’daki cenaze törenlerindeki atmosferi ‘kriminal’ olguların ötesinde gözlemleyerek okurlarımıza sunduk.
Brüksel Temsilcimiz Güven Özalp, Paris’te olay yerindeydi.
Can Dündar ve Aslı Aydıntaşbaş ise Diyarbakır’a gittiler.
Aslı, cenazelerin getirildiği uçaktaydı.
Şair Bejan Matur da Milliyet adına Diyarbakır’a giderek mitingi yazdı.
Bejan vicdanlara dokunan bir isim, gazetedeki konuk yazarlığı zamanla süreklilik kazanacak.
Yasemin Çongar’ın Taraf’tan sonra Milliyet’e uzun yıllar emek vermiş bir gazeteci olarak Birand’ı yazması da anlamlıydı. Dileriz,Yasemin’le yollarımız yeniden kesişir.
Milliyet’in okur ve yazarlarıyla olan köklü, güçlü bağları her olayda saygın bir tarihi, gazetenin kültürel kodlarını karşımıza çıkarıyor. Birand için mesaj gönderenler arasında Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi İzet ve New York’ta yaşayan Ali Gevgilili’nin paylaştığı anılar çok değerliydi.


Bejan Matur


Yasemin Çongar

DİYANET’İN ‘HOŞGÖRÜ’ MESAJI
Nil Mutluer’in ‘Türkiye’de Alevilik’ dizisi son dönemde yapılmış en içerikli inceleme dizisi. Mutluer bu hafta Devlet Bakanı Faruk Çelik ile ‘açılım’ı konuştu.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez, Milliyet’e verdiği özel demeçte Alevi ve Sünnilerin ‘aynı ağacın bereketli birer dalı’ olduğunu söyleyerek ‘hoşgörü’ mesajı verdi.
Görmez’in Alevi evlerinin işaretlemesi gibi provokatif örnekler karşısında ‘ İşaretlenen evlerin önünde beklerim’ sözleri etkileyiciydi.
Dersim’den, Madımak’a yaşanan onca kanlı olaylardan sonra ayrımcılığa karşı sesin yükselten bir Diyanet İşleri Başkanı’nın varlığı çok değerlidir.
Yeni Anayasa sürecinde sosyal bilimci Dr.Nil Mutluer’in Alevi sorunlarını Milliyet’te tartışmaya açması akademik ve siyasi çevrelerin görüş ve önerilerini güncelledi.
Dizinin ardından sayfalarımızı okur görüşlerine de açacağız.VİCDANLARA DOKUNMAK

NOAM CHOMSKY SÖYLEŞİSİ
Pelin Batu bu hafta bir grup gazeteci yazarla Hrant Dink’i anma toplantıları nedeniyle İstanbul’a gelen muhalif aydın Prof. Noam Chomsky ile görüştü.
Chomsky kirlenen bir dünyada Aborjinler gibi doğaya saygılı halklardan hareketle şu mesajı veriyor:
“Sorulması gereken soru,insan doğasının iyi taraflarını ortaya çıkartabilmek için nasıl bir kültür geliştirmeliyiz ve kötü yanları bertaraf etmeliyiz insanlık olarak.”
Haber, dizi ve röportajlar.
Sizlere her gün ‘kuyumcu titizliğiyle’ bir gazete hazırlıyoruz.
Artan tirajımız doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.
Taraf gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenen sevgili arkadaşım Oral Çalışlar’a başarılar dilerim.
İyi haftalar.
Saygılar.