BPA, Genital Organı Küçültüyor

5 Ağustos 2019

Su şişeleri ve plastik su damacanalar başta olmak üzere birçok üründe kullanılan Bisfenol A (BPA), östrojen hormonunu taklit ettiği için erkeklerde zamanla testosteronu düşürerek genital organ boyunu, sperm kalite ve sayısını tehlikeye atabilmektedir.

Avrupa Birliği tarafından 16 yıl önce endokrin bozucu maddeler arasında gösterilen BPA’nin toksik madde olduğunu kabul eden ve açıklayan ilk ülke Kanada oldu. Biberonlarda kullanımı ülkemizde de yasaklanan BPA, hayatımızın hemen her alanında tükettiğimiz gıda maddelerinin ambalajlarında kullanılıyor. Damacana su, plastik şişe, meyve suyu ve asitli içecek metal kapları, deterjanlar, plastik oyuncaklar BPA’nın en çok kullanıldığı ürünler.

Harward Üniversitesi bünyesinde yapılan bir çalışma, 1 hafta boyunca plastik şişeden su içen deneklerin idrarındaki BPA maddesinin yüzde 69 arttığını bilimsel olarak ortaya koymuştur. 2010 yılında ise Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, yayınladığı raporda BPA’nın anne karnında ve çocukluk çağında zararlı olabileceğine dikkat çekmiştir.

Erkeklerde Östrojeni Taklit Edip, Testesteronu Düşürüyor

Yeni doğanlarda beyin gelişimi, büyüme ve davranış bozukluklarına, ayrıca kalp hastalıkları ve karaciğer enzim bozukluklarına neden olduğu belirlenen BPA’ya maruz kalmanın, özellikle erkekleri ilgilendiren zararları söz konusudur.

Testosteron, erkekleri kadınlardan ayıran belki de en önemli hormondur. Testisler tarafından üretilir. Sperm oluşumunu, cinsel organın ve testisin büyümesini, sakal ve bıyık çıkmasını, sesin kalınlaşmasını, boyun uzamasını, kasların gelişimini, cinsel isteğin oluşmasını sağlayan temel erkeklik hormonudur. Erkek vücudunda, kadın üreme hormonu olan östrojen de bulunmaktadır. Ancak baskın olan testosterondur. Testosteron ve östrojen hormonları zıt yönlü çalışır. Plastik ürünlerden vücudumuza oral yolla geçen ve östrojeni taklit eden endüstriyel organik kimyasal BPA, östrojen seviyesini yükseltirken, testosteron seviyesini düşürür. Yani erkeklerde zaman içinde kadınlık hormonu seviyesi yükselir.

Erkeklerde Kadınlık Hormonu Artınca Bunlar Oluyor

Yaşlanma, yoğun stres, sigara ve alkolün testosteronu düşürme hızı, vücudun yağ dokusunda kalan BPA birikintileriyle artmaktadır. Testosteronun birçok faktöre bağlı bir şekilde zamanla azaldığı bir gerçek. Plastik ürün ve sıvı ambalajlarına uzun süreli maruz kalınarak vücuda alınan BPA, östrojen hormonunu arttırarak bu durumu daha da kötüleştirmektedir. Orta ve uzun vadede ciddi riskler söz konusudur. Bu risklerin başında sperm kalitesi ve sayısının bozulması, üreme kapasitesinin kısırlığa kadar düşmesi, genital organlar penis ve testislerin küçülmesi ve yumuşaması, cinsel isteği azaltması, sesin azalması, kas kitlesinin yeterli miktara ulaşmamasını sayabiliriz.

Yazının devamı...

İktidarsızlıkta Protez Yöntemi

21 Temmuz 2019

Toplumda iktidarsızlık olarak bilinen “erektil disfonksiyon” her 100 erkekten 10’unu etkilemektedir. İktidarsızlık sorunu yaşayan erkeklerin çoğu utangaçlık duygusuyla tedavi olmamaktadır. Birçok tedavi yönteminin yanı sıra genellikle son çare olarak değerlendirilen penil protez (penis protez) uygulaması iktidarsızlık rahatsızlığının tedavisinde yüz güldüren sonuçlar vermektedir.

Erektil disfonksiyon sorunu, çoklukla ilerleyen yaşlarda, belirli rahatsızlıkların da etkisiyle görülmektedir. Erkek cinsel organının, birleşmede ereksiyon düzeyinin yeterli olmaması ve bu rahatsızlığın sıklıkla ya da süreklilik arz etmesi durumunda teşhis ve tedavi prosedürleri uygulanır.

Stresli ve Yüksek Tansiyonu Olan Erkekler Risk Altında

İktidarsızlığın birçok nedeni vardır. Damar sertliği, diyabet, yüksek tansiyon hastaları risk grubundadır. Ayrıca yüksek kolesterol, aşırı sigara ve alkol tüketimi, hormonal sorunlar, bazı ilaçların yan etkileri ve yaşlanma cinsel organda ereksiyon sorunlarının doğmasında etkilidir. Erkeğin psikolojik durumu ayrıca değerlendirilir. Stres, depresyon, cinsel ilişki sırasında ereksiyon probleminin tekrar yaşanma korkusu bu rahatsızlığın kronikleşmesine yol açabilmektedir.

Farklı Tedavi Seçenekleri Değerlendirilir

Muayene ve tetkikler sonrası altta yatan nedene göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Terapi, iğne, ilaç uygulamalarının yanı sıra cerrahi seçenek olarak penis protezleri ile rahatsızlığın ortadan kaldırılması hedeflenir.

Penis Protezi Ameliyatı

Tıbbi tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen, rahatsızlığı devam eden hastaya penis (penil) protezi tedavisinde karar kılınmışsa bu cerrahi yöntem 1.5-2 saat sürmektedir. Çoklukla genel anestezi altında yapılan protez yerleştirme uygulaması için cinsel organın üst ya da testis arasında kesi açılır. Ameliyat öncesi tetkiklerle belirlenen vücudun reddetmeyeceği protez cinsel organ içine yerleştirilir. Hasta için farklı protez seçenekleri söz konusudur. Tek parçalı, iki ve üç parçalı protezlerden hangisinin tercih edileceğine operasyon öncesinde karar verilir.

Yazının devamı...

Bu Yaz Karın Kaslarınız Olsun

6 Temmuz 2019

Atletik bir vücudun temel göstergesi six pack ya da baklava görünümlü karın kaslarıdır. Deniz mevsimini fit bir vücutla yaşamak için kısa sürede karın kaslarına kavuşmak six pack ya da two pack operasyonu ile mümkün olabilmektedir. Bu operasyon sayesinde kadın ve erkekler karın yağlarından kurtulup, var olan karın kaslarını ortaya çıkararak kıskanılacak bir vücuda sahip olabiliyorlar.

Enerjisi yüksek gıdalarla beslenme alışkanlığı ve düzenli spordan uzak bir yaşam tarzı toplumumuzun yarısını kilolu ve obez sınıfına dahil etti. Fazla kilo, genç nüfusta dahi hızla yayılmakla birlikte erken yaştan itibaren birtakım sağlık ve estetik kusurların da altyapısını oluşturmaktadır. Karın ya da göbek bölgesi erkek ve kadında yağların öncelikle biriktiği alandır. Yağ hücreleri fazla ve büyüktür. O yüzden 30 yaşından itibaren diyet ve sporla yok edilmesi, fit bir vücudun korunması disiplinli bir yaşam tarzını gerektirir. Ancak günümüz toplumunda hareketsizlik gittikçe yaygınlaşmakta, dolayısıyla aldığımız kalorilerin çoğu kiloya dönüşmektedir.

Erkekler Six Pack, Kadınlarda Two Pack

Estetik cerrahi, sağlıklı ve estetik oranlara sahip vücut ölçüleri için çeşitli tedavi prosedürlerini uygulamaktadır. Liposuction ile yağ aldırma ve lazer lipoliz ya da vaser lipo vücut şekillendirme yöntemleri de en sık yapılan estetik operasyonlardandır. Fit ve atletik beden oranlarını ortaya çıkarmaktadır. Karın kası ya da six pack estetiği, cilt sarkmasına yol açmayacak düzeyde karın yağ miktarına sahip olan kişilerde başarıyla yapılmaktadır. Böylece aylarca süren diyet ve egzersizin sonuçlarını uzun yıllar kalıcı olacak şekilde birkaç haftada ortaya çıkarmaktadır. Erkekler için six pack ve kadınlar için two pack işlemi, ortalama 60 dakikada tamamlanmaktadır.

Kilolar, Bombeli Kasları Gizliyor

Estetik görünümlü karın kasları aslında erkek ve kadın bedeninde bulunmaktadır. Bu kaslar yağ dokuları ile kapandığı için fark edilmez. Karın kası estetik operasyonu ile erkeklerdeki sağlı sollu 6 dilim karın kası bombesi, kadınlarda ise iki taraflı yukardan aşağı tek parça halinde inen karın bombeleri gün yüzüne çıkarılır.

Vaser Lipo İle Karın Kası Nasıl Yapılıyor?

Karın kası estetiği için kullanılan vaser lipo yöntemi ses dalgaları ile çalışan etkili bir vücut şekillendirme operasyonudur. Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan karın kası estetiğinde, ses dalgalarının yarattığı güçlü etkiyle hedeflenen yağ hücreleri parçalanır. Sıvılaşan yağlar liposuction tekniği ile çok ince kanüllerle dışarıya çekilir. Operasyondan önce işaretlenen karın kasları üzerinde incelen yağ dokusu, kas bombelerinin üzerinde, onun şeklini yansıtacak şekilde dizayn edilir. Göbek deliğinin üzerine kadar olan kas dilimleri karşılıklı ve yukardan aşağı derin kıvrımlı hatlar ile birbirinden ayrılır.

Yazının devamı...

Genital Estetikte Yan Etkiler

30 Haziran 2019

Her cerrahi operasyon, kendine özgü belirli riskleri taşımaktadır. Bu riskler çoğunlukla geçicidir. İyileşme döneminde belirli takip ve tedavi prosedürleri uygulanarak riskler ortadan kaldırılmaktadır. Estetik cerrahi işlemleri arasında erkeklerin ilgi gösterdiği genital organ estetiği için de belirli komplikasyon ve tedavi prosedürleri mevcuttur. Genital organ büyütme ameliyatındaki komplikasyonlar düşük düzeyde seyretmekte ve kalıcı olmamaktadır.

Anestezi Kaynaklı Yan Etkiler

Erkek genital organ büyütme ameliyatı anestezi altında gerçekleşmektedir. Hasta, ameliyat öncesi anestezik maddelere uygunluk testinden geçirilmekte, varsa riskler ortaya çıkarılmaktadır. Her ameliyatta olduğu gibi penis büyütme ameliyatında da nadiren de olsa öngörülemeyen alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Taburcu olduktan sonra bu risk belirmişse, mutlaka hekime başvurulmalıdır. Ameliyat sırasında ortaya çıkan yan etkiyi ortadan kaldırmak için ameliyat ekibi tarafından gerekli prosedürler uygulanmaktadır.

Sedasyon Komplikasyonu

Sedasyon, ameliyat sırasında verilen anestezinin yanında uygulanan, ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçları içermektedir. Tıpkı anestezik madde gibi çok seyrek da olsa öngörülemeyen alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde belirlenen riskler arasında, bu öngörülemeyen reaksiyon etkisine dair bir belirti çıkmamaktadır. Bu komplikasyon ortaya çıktığında cerrahi ekip, gerekli müdahalelerle tedavi yoluna gitmektedir.

Enfeksiyon

Penis büyütme ameliyatı sonrasında enfeksiyon riskinin önlenmesi önemlidir. Ameliyat sonrasında enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisine başlanır. Ameliyat bölgesinin hassas ve enfeksiyona açık dokusunun temizliği ve bakımına mutlaka hekimin tavsiyeleri doğrultusunda dikkat edilmelidir. Ameliyatlı bölgede iltihaplanmaya yola açar. Doktor kontrolleri, enfeksiyon riskini tespit etmek ve önlemek açısından düzenli bir kontrol takvimi olarak düşünülmelidir. Hasta, hekimin bilgisi olmadan enfeksiyonlu bölgeye müdahale etmemelidir.

Şişlik

Yazının devamı...

Kremle Göğüs Büyütülür mü?

28 Haziran 2019

Kadınların en çok ilgi gösterdiği estetik operasyonlar arasında meme büyütme estetiği ön sıralarda yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni, göğüs boyutlarının vücut oranlarıyla uyumsuz bir şekilde küçük kalmasıdır ve bunun yaygın olarak görülmesidir.

Göğüs dekoltesini oluşturan dolgun göğüslere sahip olmak için silikon protezi ve yağ transferi yöntemi altın kuralları oluşturmaktadır. Çünkü, kalıcılığı uzun yıllar süren, estetik görünüm kadar meme sağlığını da koruyan tıbbi tedavi prosedürleridir. Göğsünü büyütmek isteyen kadınların bu arzusunu gerçekleştirmeye yönelik birtakım kremler kullanılabilmektedir. İnsan sağlığını her şeyden üstün tutan bir hekim olarak, bu kremlerden uzak durulmasını tavsiye etmekteyiz. Göğüs büyütücü kremler, fitoöstrojen isimli bitkisel hormonlardan yapılmaktadır. İnsan sağlığı açısından da zararlıdır.

Silikon Protez ya da Yağ Transferi

Tıbbi tedavi yöntemlerinde, vücutla uyumlu doğal malzemelerden yapılan silikon protez ya da kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen hücrelerle göğüs büyütme ameliyatları yapılmaktadır. Silikon protezler Amerikan FDA onaylıdır. Vücutla alerjik reaksiyona girmemektedir. Doğal maddelerden yapılmış özel hafızalı jel yapısı sayesinde göğüsteki değişime göre şekil almaktadır.

Zayıf Kişiler Bu İşlemi Yaptıramıyor

Yağ transferinde ise, kişinin karın ve bel çevresindeki erimeye dirençli yağ dokuları kullanılmaktadır. Bu yağ dokuları özel bir işlemden geçirilip kök hücre açısından zenginleştirilerek göğüs içine nakledilmektedir. Hasta uygun şartlara sahipse yağ transferi ile göğüs büyütme ameliyatı olabilmektedir. Ancak çok zayıf hastalarda bu işlem yapılamamaktadır.

Uygun Adaylar

Meme büyütme estetiğinin yaptırılması için belirli şartların oluşması gerekmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

Yazının devamı...

Kapalı Burun Ameliyatı

16 Haziran 2019

Ülkemizde en çok yapılan burun estetiği ameliyatında açık tekniğin yanı sıra kapalı teknik hasta konforu açısından önemli avantajları beraberinde getirmektedir.

Özellikle kemik yapısından kaynaklanan ciddi deformasyonlar yoksa, kapalı burun estetiği ile sadece burun içinde görünmeyen kesi izi bırakılarak, tüm buruna müdahale edilebilmektedir. Açık burun ameliyatında burun delikleri arasında kalan yumuşak dokudaki kesi izi hastalar açısından rahatsızlık vericidir. Kapalı teknikte bu sorun ortadan kalkar. Aynı zamanda daha hızlı bir iyileşme süreci, hasta açısından konfor sağlamaktadır. Burun derisinin açılmasına gerek kalmaz.

Burun içi damar yapısı ve bağlar korunur. Doku çok az hasar gördüğü için iyileşme hızlı olur. Dolayısıyla şişlik ve renk değişimi de daha hafif düzeyde oluşurken, daha çabuk geçer.

Burun Elastikiyeti Korunur?

Burun, yumuşak doku, kemik ve kıkırdaktan oluşur. Burun dokusunun yumuşaklığını ve elastik olmasını koruyan önemli yapılardan biri de pitanguy dediğimiz bağdır. Bu bağ, burun kökü ve burun ucu arasında uzanır. Kapalı burun ameliyatı tekniğinde bu bağ dokusu zarar görmediği için ameliyat sonrasında burnun geneli ve burun ucunun hassas elastik yapısı da korunmuş olur.

Nefes Aldıran Teknik

Kapalı teknik aynı zamanda nefes alma problemlerinin giderilmesinde, burun kanallarının açılmasında, burun delikleri deformasyonu ve asimetrisinin düzeltilmesinde ve bunun gibi birçok estetik kusurların tedavi edilmesinde önemli bir prosedürdür. İyileşme sürecinin ardından hasta, çok daha rahat nefes alabilmektedir.

Bu tekniğin uygulanmasında hekimin tecrübesi çok önemlidir. Çünkü burun deliklerinden girilerek yapılan operasyonda çok dar bir görüş alanı mevcuttur.

Yazının devamı...

“O” Bacak Estetiği

6 Haziran 2019

Bacaklarda X, O ya da parantez görünümlü şekil bozuklukları, bacak kalınlıklarının farklı olması, diz etrafında bölgesel yağ birikimi, kalın ayak bilekleri kadınları rahatsız eden önemli estetik kusurlardır. Ortalama 1 saat süren bacak estetiği teknikleri ile estetiği bozan sorunlar düzeltilebilmektedir.

Güzellik imajının tamamlayıcısı olan bacak formunun, basen ile hacim anlamında uyumu önemlidir. Bacak ne çok kalın, ne çok ince olmalıdır. Popo ile bacak birleşmiş gibi görünmemeli, kıvrımlı bir hat ile birbirinden ayrılmalıdır. Dizlerin iç ve arka kısımları, bacağın üst ve alt kısımları arasında orantılı bir geçiş yapacak formda olmalı, çıkıntılı olmamalıdır. Baldır dediğimiz diz ve ayak bileği arasında kalan bölümdeki kas yapısı köşeli, sert görünümden uzak, yumuşak geçişlere sahip olmalıdır. Ayak bilekleri, baldırdan gelen dokuyla uyumlu kalınlıkta olmalı.

Bacak Estetiğini Bozan Nedenler

Bacak estetiğini bozan çarpık bacak sorunu, çoğunlukla çocuklukta yaşanan raşitizm hastalığı kaynaklıdır. Güneşe gerektiği kadar çıkmayan ve D vitamini açısından yetersiz beslenen kız ve erkek çocuklarında bu hastalık bacak gelişimini olumsuz etkilemekte, kemik gelişimi yetersiz kalmaktadır. Yağ dağılımının dengesiz olması ve bacak dokularındaki gelişim bozukluğu da kemik gelişimi sorunu gibi estetik kusurlara yol açan önemli diğer faktörlerdir.

Uzun Etek İle Gizleniyor

Kadınlar, güzellik algısı açısından estetik bacak formuna sahip olmak isterler. Uzun ve estetik bacaklar, kadını daha uzun gösterirken, özgüvenli ve fark yaratan pozitif bir imaj oluşturur. Ancak çarpık bacak sorunu uzun eteklerle gizlenmeye çalışılır. Etek boyu seçiminde özgür davranamazlar. Bedene oturan pantolonları tercih ederken iki kere düşünülür. Mayo, bikini giymek ciddi rahatsızlık, utangaçlık yaratabilmektedir. Bacak kusurları, kadın psikolojisini ve beden algısını ciddi anlamda sarsmaktadır.

Bacak Estetiği Teknikleri

Ayak bileğinden popoya kadar olan bacak bölgesindeki estetik kusurların düzeltilmesi için yüz güldüren estetik tedavi prosedürleri uygulanmaktadır. Bunlar, liposuction (yağ aldırma), lazer lipoliz (vücut şekillendirme), silikon protez uygulanan estetik ameliyattır.

Yazının devamı...