Gazi Yaşargil’i onurlandıralım

Prof. Dr. Cengiz Kuday - dusunce@milliyet.com.tr  

Geçtiğimiz günlerde bilim ve sanat ödüller (Nobel) verildi. Beklentilerimiz bilim ödüllerinde soydaşımız Almanya’da yaşayan iki bilim insanına verilmesi yönünde idi. Olmadı. Umarız ilerde bu onura erişirler; yıllardır dünyada Modern Nöroşirurjinin babası olarak bilinen 100 yılın doktoru seçilen daha sonra son 2500 yılın doktorları arasında doğu ülkelerinden tüm dünyada geçmişte yaşamış 50 doktorun arasında 2 kişi doğu kökenli idi. (İbn-i  Sina ve Prof. Dr. Gazi Yaşargil)

Her yıl defalarca dile getirmeme rağmen adına çıkarılacak bir hatıra pulunu devletten bekledik. Son defa bu yıl Sakarya’da yapılan bir bakanlar kurulu toplantısı sonucu Sayın Cumhurbaşkanı’na bu dileğimi iletme şansını buldum. Yanında Cerrahpaşa’dan hocası olduğum Sayın Sağlık Bakanı da vardı.

Gazi Yaşargil’i onurlandıralım

Cengiz Kuday, Cumhurbaşkanı’na Prof. Dr. Gazi Yaşargil’e ilişkin talebini iletirken.

Karşılığını görmedim

Dileğimi nezaketle karşıladı ve ilgili kişilere bu arzumu not ettirdi. Bu işin takibini de samimi bir şekilde omuzuna dokunarak “Bu işin takipçisi sen olacaksın” dediği Sağlık Bakanı’mıza verdi. Bu nazik ve olumlu hareketi hocam namına çok sevindim. Fakat uzun bir zaman geçmesine rağmen bu isteğimin karşılığını göremedim. Biliyorum Sayın Sağlık Bakanı’nın bu günlerde işleri yoğun; fakat Yaşargil Hoca’mız herhangi bir doktor veya beyin cerrahı değil; onu hakikaten anlayacak kimse Einstein’in izafiyet teorisine inanan ve bilgi sahibi olan kadar, benzer bir şekilde biz beyin cerrahları arasında bile bir elin parmaklarından az.

97 yaşına gelmiş ve hala çalışmalarını sürdüren bu büyük bilim adamına bizler sahip çıkalım onu onurlandıralım.