İnsan, insana iyi gelir

8 Şubat 2024

Prof. Dr. Nuran Yıldız - Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Geçen hafta. İnsanın insana yaptığı akıl almaz kötülüğe tanık olduk. Kanımız dondu. İnsan olmaktan utandık. 

Üşümesin diye yoldan aldığı insan kılıklı canavar tarafından “spontane/ anlık” öldürülen taksici cinayetinden söz ediyorum. 

İyilik yaptığı biri tarafından öldürülmeye tüm hücrelerimizle isyan ettiğimiz bu günlerde, başlıktaki cümle fazlasıyla anlamsız kaçıyor olsa gerek. 

Oysa Hatay’ın çamurlu sokaklarına saplana saplana yürürken baktığım her gözde bu cümleyi gördüm ben: İnsan, insana iyi gelir. 

Hatay’da başını sokacağın, çatısı olan ev yok. Ne zaman olur, belli değil. 

Hatay’da alt yapı yok. Olması da epey zaman alacak görünüyor.  Hatay’da acı da, sorun da çok. Ama ne acı azalıyor, ne de sorun. 

Hataylılar yıkık evlerde düşmeye direnen perde misali hayata tutunuyorlar. Sevdikleri ölmüşken yaşıyor olmaktan utana utana nefes

Yazının Devamı

Duygu ve akıl arasında deprem

7 Şubat 2024

Prof. Dr. Barış Erdoğan - Saatlerin 4.17’i gösterdiği an Hatay’da acı, hüzün ve öfke vardı. Anma töreninin yapıldığı Köprü Başı’nda bir yanda gözyaşları akıyor, diğer yanda farklı dillerde ve dinlerin usullerine göre dualar yapılıyordu. Deprem günlerinin hayata tutunuş sembolü haline gelen “sesimi duyan var mı” haykırışları sitem dolu bir şekilde ortalığı inletiyordu. Geceyi kuşatan sisler acıları örtemiyordu. Duyguların bu kadar yoğun yaşandığı bu günde deprem ile toplum olarak ilişkimizi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Zira birkaç gün sonra gündem değişecek, hayatın akışı içinde başka sorunlarla meşgul olacağız. Fakat deprem er ya da geç bu coğrafyada kapımızı çalacak. 

Haberlerde hep şu kentimizi vuran deprem diye bahsedilir. Ancak depremin bir doğa olayı olarak duygusu, düşüncesi, bize karşı bir kini ya da nefreti yok. Bu nedenle 11 ilimizi vuran 6 Şubat depremlerinde olduğu gibi deprem zengin-fakir, Müslüman-gayrı Müslüman, Türk-Suriyeli gibi sınıfsal, dinsel ya da milliyet ayrımları

Yazının Devamı

“Asıl unutursan ölürüz”

7 Şubat 2024

Prof. Dr. Nuran Yıldız - Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi / Sabaha karşı. Hava soğuk. Yoğun bir sis bastırmış. Hayalet şehirli film platosunun tam orta yerinde gibiyiz. Oysa şehir de yıkıntılar da gerçek.

Hatay’da hayat 6 Şubat 2023’te donmuş sanki. Ölülerimizi toplamışız gerisi kalmış.

Sislerin arasında fark ediyorum, 10 ay önce yıkık pencereden sallanan perde aynı şekilde duruyor, şehrin orta yerinde.

Ne perdeyi tutan tek bağ kopmuş ne de perde lime lime olmuş. Hayat donmuş Hatay’da. Duygular da donmuş. Yoksa katlanılabilir bir acı değil şehrin her bir köşesine, yaşayan her insanın yüreğine çöken.

Binlerce yıldır ovalara hayat dağıtan Asi Nehri’nin kıyısındayız. Saat 04.00. Hepimiz 17 dakika sonrasını bekliyoruz, öldük öleceğiz.

Öyle bir kalabalığın ortasındayım ki, acılarını toplayıp oluk oluk Asi’ye döksen o da alıp Akdeniz’e götürse. Ülkeleri aşacak kadar büyük bu nehir, acıları taşıyacak kadar büyük değil.

Acı kaç tür yaşanır bilmiyorum, acıları saymak aklıma gelmedi hiç.

Yazının Devamı

Türkiye’yle güçlü iş birliği sürmeli

6 Şubat 2024

Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü - Babatunde Ahonsi / 6 Şubat, Türkiye’nin güneyinde 11 ilde 50 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremlerin yıl dönümü. Çifte depremler Türkiye’nin güneyindeki 11 ili vurduğunda, şok dalgaları tüm dünyayı sarstı. Depremlerin yol açtığı büyük hasar, o dönemde görev yaptığım Sierra Leone’de bizim de yüreklerimizde yankılandı.

Bu anılar hâlâ tazeliğini korurken Türkiye’deki ilk resmi ziyaretimi deprem bölgesine yaptım. Geçtiğimiz günlerde de depremin en çok zarar verdiği illerden biri olan Hatay’ı ziyaret ettim. Aradan bir yıl geçmiş olmasına rağmen, depremlerin yarattığı acı hâlâ hissediliyor. Bunun nedeni de çok açık. Hatay en fazla can kaybının yaşandığı illerden biri. Biz de Hatay’da 5 BM aile üyemizi kaybettik.

Toparlanma çalışmaları

Türk Hükümeti’nin bölgedeki yeniden yapılanma çalışmaları ve depremzedelere yönelik yardımları dikkate değer ve örnek

Yazının Devamı

Can Azerbaycan

6 Şubat 2024

Prof. Dr. Aygün Attar / Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi - Azerbaycan bizim için can kelimesi ile özdeşleşen kardeş ülkedir. Dosttur, müttefiktir, özdür. Milletçe kalbimizde özel yeri olan can Azerbaycan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine sayılı günler kaldı. Alternatif enerji kaynağı kabul edilen Hazar Denizi bölgesinde petrol ve doğalgaz üretiminde temel risklerden biri, ürünün dünya pazarlarına güvenli sevkidir. Bu açıdan Azerbaycan’ın petrol ve doğalgaz ihracat rotalarını çeşitlendirme açısından avantajlı konumdadır.

Hazar gazının alternatif yollardan Avrupa’ya ihracatı, sadece Azerbaycan’ın değil, Hazar havzası ülkelerinin doğalgaz ihracat risklerini ciddi oranda azaltmış, güvenilirliğini artırmıştır. Azerbaycan, Güney Doğalgaz Koridoru ile Avrupa’ya yakıt sağlayarak Avrupa’nın enerji güvenliğinin istikrara kavuşmasında önemli rol oynamaktadır.

Batı ile Rusya arasındaki jeopolitik çatışma, enerji kaynaklarının jeopolitik araca dönüşmesi ortamında

Yazının Devamı

Fransa-Türkiye dayanışması devam ediyor

6 Şubat 2024

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi - Isabelle Dumont / Türkiye’yi kalbinden vuran 6 Şubat 2023’teki korkunç depremlerin üzerinden bir yıl geçti. Şahsım ve Fransa adına, depremde hayatını kaybedenlerin hatıralarını saygıyla anmak, yaslı ailelere ve tüm ülkeye dayanışma duygularımı ifade etmek istiyorum.

Bir yıl önce, depremi takip eden ilk saatlerden itibaren Fransa, mümkün olan her türlü yardımı sağlamak üzere harekete geçti. Fransa Sivil Savunma’ya bağlı, arama konusunda uzmanlaşmış yaklaşık 140 görevlisini bölgeye sevk etti. Adıyaman’da 12 Şubat’ta hızlıca faaliyete geçen sahra hastanesinde 2000’in üzerinde hastaya acil tıbbi tedavi sağlandı. Fransa ayrıca çadır, battaniye, halı, jeneratör ve ilaçlardan oluşan yaklaşık 38 ton acil durum malzemesi ve 6 tondan fazla bebek devam sütü gönderdi. Ek olarak yerel yönetimlerin yurt dışı için kullanılmak üzere ayrılan özel fonları ile şirketlerin katkı fonları ile toplamda 2,8 milyon euro desteği de ekleyebiliriz. Osmaniye’de

Yazının Devamı

Kerkük ve Türkmenler

24 Ocak 2024

Bilgay Duman - bilgay.duman@gmail.com / Bu yazının ilk bölümünde Irak siyasetinde vilayet meclisi (yerel) seçimlerinin genel siyaset üzerindeki etkilerine dair bir analiz sunulmaya çalışılmıştı. Zira Irak genelinde 10, Kerkük’te ise 18 sene sonra yapılabilen söz konusu seçimler, federal bir niteliği olan Irak’ta yönetimin kurumsal yapısını koruması, siyasi dengenin oluşması, ülkedeki normalleşme ve istikrarın devamı ile demokratikleşme ve kurumsallaşmanın sürmesi açısından son derece kritik. Bu süreçte zaman zaman vilayetteki sorunların ülkedeki genel siyaset üzerinde etkili olduğu ve istikrarsızlık ortaya çıkardığı, Kerkük gibi statü konusunda 2003 sonrası ortaya çıkan tartışmaları devam ettiği bir vilayette de yapılmış olması, Irak ve Türkmen siyaseti açısından da oldukça önemli. İlk seçim sonuçları bu yazının birinci bölümünde verilmişti. Nihai sonuçlarda tarafların oy oranlarında küçük değişiklikler olsa da dengeyi değişmedi. Türkmenlerin ortak listesi olan

Yazının Devamı

Irak’ta yerel seçimler ve sonrası (1)

10 Ocak 2024

Bilgay Duman - Ortadoğu’da istikrar arayışındaki ülkelerin başında gelen Irak, 18 Aralık 2023’te kritik bir eşiği daha aştı. 2013’ten bu yana ülke genelinde, 2005’ten beri de ülkenin en çekişmeli vilayetlerinden Kerkük’te yapılamayan yerel (vilayet meclisleri) seçimler, 18 Aralık’ta Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) kontrolündeki Erbil, Süleymaniye ve Duhok hariç tüm vilayetlerde eş zamanlı gerçekleştirildi. IKBY’de ise ne zaman yapılacağı henüz belli değil.

Seçimler, daha önce de Irak’ın diğer vilayetlerinden farklı zamanlarda gerçekleştiriliyordu. Ancak IKBY, şu anda yerel seçimlerden önce parlamento seçimlerini bekliyor. En son 30 Eylül 2018’de gerçekleşen ve 4 yılda bir düzenlenmesi gereken seçimler zamanında yapılamadığından, 2022’de dolan parlamentonun görev süresi 1 yıl daha uzatılmıştı. Uzatıldıktan sonra 18 Kasım 2023’de yapılması öngörülen seçimler, KYB ve KDP arasındaki kota sandalyeleri, seçim bölgeleri gibi

Yazının Devamı