Düşünenlerin Düşüncesi

Düşünenlerin Düşüncesi

dusunce@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Aybars Kuday- Amerikalı ünlü aktör Denzel Washington’a göre kaybetmek hayatımızın bir parçası. Yaptığımız her şeyde; bir sınav, bir iş başvurusu, bir seçim, bir teklif; hepsinde kaybetme duygusunu yaşama ihtimali önümüzde duracak, bu kesin.

Kaybetme ihtimalinin varlığını kabul etmek ve denemeye devam etmek başarıya ulaşmak için atacağınız ilk ve belki de en önemli adım. Burada kritik olan nokta şu, başarısız olup düştüğünüzde geriye değil, ileriye düşmelisiniz.

“Başarısız iş görüşmelerinden üniversitedeki zor zamanlarıma benim de başarısız olduğum pek çok şey oldu. Çok önemli bir projeden ret cevabı aldığım zaman buradan benim bu projeye layık olmadığımı değil onların hayal ettikleri profile uygun kişi olmadığım sonucunu çıkarmam gerektiğini öğrendim”

Haberin Devamı

“Kariyerimin başlarında, bir Broadway müzikalinde rol almak için seçmelere katıldım. Benim için mükemmel bir rol, diye düşündüm, şarkı söyleyememem gerçeği dışında. İşi alamadım ama olay şu: İşin peşini bırakmadım. Asla geriye doğru düşmedim. Bir sonraki seçmelere, bir sonraki seçmelere ve bir sonraki seçmelere hazırlanmak için kendimi motive ettim. Sürekli dua ettim, uğurlar denedim ama başarısız olmaya devam ettim. Eğer bir berber dükkanında yeterince uzun süre takılırsan er ya da geç bir şekilde saçını kestirmeyi başaracaksın. Önemli olan asla bırakmamak ve her başarısızlıkta bulunduğun noktadan daha ileri düşmek.

Eğer amacınız ilerlemek ise düşüşünüz de aynı doğrultuda olmalıdır.

Thomas Edison, ampulü icat edene kadar bin tane başarısız deney yaptı ve bin 1’incide başarılı oldu.”

Washington, 2010 senesinde ABD’de tiyatronun en prestijli ödülü olarak kabul edilen ‘Tony’ ödülünü, 30 sene önce reddedildiği ayni tiyatroda teslim aldı.

Başarısızlık hayatın kaçınılmaz bir parçası ve başarısızlık ihtimali hep önümüzde olacak. Ama başarısız olacaksak ilk önce denemeye cesaret etmeli ve başarısız olduysak da en azından denememiz sonrasında ileri düşmeliyiz.

Geçtiğimiz günlerde Milletler Ligi’nde bütün rakiplerini yenerek Dünya Şampiyonu olan A Milli Kadın Voleybol Takımımız bu başarıya ulaşırken sizce hep güllük gülistanlık yollardan mı geçti?

Haberin Devamı

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Sayın Mehmet Akif Üstündağ’ın bir röportajında en üzüldüğü anlardan biri olarak 2019 senesinde ev sahipliği yaptığımız Avrupa Şampiyonası’nın finalinde Sırbistan’a kaybettiğimiz final maçından bahsediyor.

“Finalde ev sahibiyiz, binlerce seyirci tribünde, televizyonda milyonlar ekran basında. 9-6 öndeyken ‘tie-break’te maçı kaybetmiştik.”

İşte önemli olan böyle dramatik bir kayıpta bile düşerken, ileri doğru düşmek. Maçı kaybetmek ama bu kayıptan daha güçlü olarak çıkmak, vazgeçmemek, disiplinle hedefe odaklı bir şekilde çalışmaya ve denemeye devam etmek. Bundan sonra başarının gelmesi zaten kaçınılmaz.

Bu büyük başarıda kaybettikten sonra da asla vazgeçmeyen ve düşse de ileri doğru düşen milli takımımızın bütün paydaşlarına ve emeği geçen herkesin tekrar ellerine sağlık.