'Gebze’ye metro geliyor'

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Kocaeli’nin ilk metrosunun Gebze’de hayata geçeceğini söyledi.

- Üç yılı geride bıraktınız, bu üç yıllık görev sürenizde vaatlerinizi gerçekleştirebildiniz mi?

2019 yılında biz proje hazırlık, mali disiplin, bütçe disiplininin yanında personel disiplini ve verimliliğini yapmış durumdaydık. Tam bu esnada koronavirüs geldi. Koronavirüs döneminde tabii ki ihtiyari olarak yedek akçe tutumunu koronavirüse karşı hazır hale getirdik ve biraz beklentiye girmiş olduk.

Fiziki yatırımlarda zorunlu olmayanlar dışında biraz öteleme yaptık. Ancak bu arada boş durmadık. Zamanı projelendirme hazırlık yapma süresiyle geçirdik. Seçim beyannamemizde olan vaatlerimizi hızlı bir şekilde hayata geçirmek için harekete geçtik. Şu an itibarıyla bizim seçim beyannamemizde yer alan faaliyetlerin 90’nı ya bitirdik ya da başladık.

Yani devam eden yüzde 10’luk bir kısmı var. Onlar da projeleri sonlanma aşamasında. Önümüzde iki yıl daha var. O süre içerisinde de projelendirmesinde fiili gerçekleştirmeyi sağlamış olacağız.

Diğer taraftan, seçim beyannamemiz, yapılan yatırımlar ve faaliyetler ölçeğini ele aldığımızda da vadettiklerimiz yüz skalası üzerinden yüzde 35 civarında potansiyel içerirken, vadetmeyip yaptıklarımız yüzde 65 civarıdır.

Yapılan 100 hizmetin tamamını bitirmiş olsak dahi seçim beyannamemizde olmayan birçok hizmeti sağlamış durumdayız.

Gebze’ye metro geliyor

- Öz kaynaklarınızı artıracak projeler geliştiriyor musunuz?

Tabii ki geliştiriyoruz. Türkiye’de öz kaynakları artırmada birinci sırada yer alan bir belediye olduğumuzu düşünüyoruz. Bütün ekonomik daralmalara, koronavirüs şartların rağmen 2018 yılında 280 milyon TL olarak gerçekleşen bir bütçeyi 2021 yılında 550 milyon TL olarak yüzde 100 artışa ulaştırmışız.

2022 yılının sonunda da öyle tahmin ediyoruz ki gerçekleşen bütçeyi 700 milyon TL’ye taşımış olacağız. Bizim bu anlamda yatırımları yapmakta ya da vadettiklerimizin dışında birçok ilaveyi yapmaktaki kolaylığımızı getirmiş oluyor.

Gebze’ye metro geliyor

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz arkadaşımız Eren Aka’nın sorularını yanıtladı.

- Birçok esere imza attığınızı söylediniz, en önemsediğiniz projelerden bahseder misiniz?

Öncelikle bizim sosyal belediyecilik ve gönül belediyeciliği çok önemli. Bunu sağlamak için de

gençlik merkezleri sayısını artırıyoruz, günlük 1000 kadın kardeşimizin yararlanacağı kadın ve çocuk eğitim merkezi inşa ediyoruz.

Bölgemizin en modern hayvan barınağına rehabilitasyon merkezini de biz açtık. Gene bölgede en güçlü deprem simülasyon merkezini, trafik eğitim parkı çalışmalarını kompleks olarak bitirmek üzereyiz.

İnşallah 2023 seçimlerine giderken güçlü bir belediye altyapısını Gebze halkıyla oluşturmuş olacağız.

Gebze’ye metro geliyor

- Gebze’nin en büyük problemi nedir?

Gebze’nin en büyük problemi kent içi dolaşım sisteminde trafik. Büyükşehir Belediyesi’yle ulaşım master planını beraber hazırladık. Aynı zamanda yollardaki parklanmaları en aza indirmek için kentin birçok noktasına yer altı otoparkları kurduk.

- Size gelirken metro inşaatı gördüm. Gebze’ye metro mu geliyor?

Evet, Kocaeli’nin ilk metrosu Gebze’de hayata geçecek. 2022 yılının sonu ya da 2023 yılının ikinci aylarında Marmaray-Gebze istasyonundan sanayi arası bölümü hizmete açılacak. 2023 yılının sonunda da Gebze Marmaray istasyonu ile Darıca Sahil arası açılmış olacak.

‘İmarsız arazi kalmayacak’

Gebze’ye metro geliyor

- Gebze’de imar durumu ne durumda mülkiyet sorunu var mı?

Gebze şu anda geçmiş 100 yılından bugüne kadar hayatını yaşadığı alan 6500 hektar. Bu alanın imar sorunlarının neredeyse tamamı çözülmüş durumda. 6500 hektarlık bir alan, 100 yılda oluşmuş ve gelişmiş. Yani 100 yılda 6500 hektar, üç buçuk yılda 5800 hektar. Bu senenin sonu itibarıyla Gebze ilçe sınırlarında köy yerleşik alanları yani mahalle yerleşik alanları dâhil, imar planı olup, imar uygulaması yapılmamış hiçbir alan bırakmamış olacağız.

Uyuyan Belediyecilik!

Adana’nın Seyhan ilçesi, Gülpınar Mahallesi, 37026 Sokak’ta yaşayan okurlarımız belediyeye tepkili. Sokakların savaştan çıkmış gibi olduğunu belirten okurlarımız, CHP’li Seyhan Belediyesi’ne isyan ediyor:

“Sokağımızın durumu 77 gündür böyle. Sokağımız savaştan çıkmış gibi. Belediyenin asli görevi yolumuzu yapmak değil mi? Bırakın belediye başkanını görmeyi, konuşmayı, derdimizi anlatacak belediye personellerine bile ulaşamıyoruz. Buranın sorumluluğu CHP’li Seyhan Belediyesi’ne ait. Sizin aracılığınızla sesimizi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na duyurabilirsek, belki kendi partisinden olan belediye başkanıyla birlikte sokağımızı ziyaret ederek çektiğimiz çileyi kendisi de görmüş olur. Seyhan’da hizmet yok denecek kadar az. Kemal Bey, ‘Belediyelerimiz tıkır tıkır çalışıyor’ diyor ama Seyhan Belediyesi çalışmak yerine uyuyor. Vatandaşın sorunlarını, sıkıntılarını görmezden geliyor.” Okurlarımızın bu şikâyetine muhataplarından ne yanıt gelecek bekleyip göreceğiz.

Gebze’ye metro geliyor

Vegfest’te geri sayım başladı

Türkiye’nin ilk vegan dostu belediyesi Didim Belediyesi tarafından düzenlenen Didim VegFest, 20-21-22 Mayıs tarihlerinde dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarıyla buluşacak. Barselona’nın ardından ‘Vegan Dostu’ statüsünü kazanan ikinci kent olan Didim, Didim Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Didim VegFest için gün sayıyor. İlk olarak 2017’de düzenlenen VegFest bu yıl 4’üncü kez misafirlerine kapılarını açacak. Son yıllarda dünyada daha fazla kabul görmeye başlayan veganlık veya veganizim, hayvanların kullanılmasıyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer ürünlerin kullanılmasını reddediyor. Bunların yerine meyve, sebze, kuru baklagil ve tahıl ürünleri gibi besinler tüketiliyor. 20 Mayıs’ta başlayacak olan Didim VegFest, Didim ile özdeşleşen Apollon Tapınağı’nın yanındaki tarihsel yolda kapılarını açacak. Bu yıl düzenlenecek olan paneller, söyleşiler, film gösterimleri ve atölyeler kapsamında alanında uzman birçok isim ağırlanacak.

Gebze’ye metro geliyor

7’den 70’e etkinlik

Festival boyunca eğlence de durmak bilmeyecek. Ceylan Ertem, Pınar Keleş, Atilla Volga Şengül gibi birçok ünlü ismin müzikseverlerle buluşacağı festivalde 7’den 70’e herkese hitap eden çeşitli etkinlikler hayat bulacak.

‘Herkesi Didim’e bekliyoruz’

Festival hakkında bilgi vererek tüm yurttaşları Didim’e davet eden Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, “Ege sadece tarihiyle değil, kendine özgü mutfağıyla da büyük bir mirasa sahip. Biz bir festival aracılığıyla bu mirasa sahip çıkıyoruz. Bunu yaparken de yine güzel bir amaca hizmet ederek hayvanların da bir can taşıdığını, bizler gibi hissettiğini anlatmaya çalışıyoruz. Festivalin amacına ulaştığını sosyal medyadan, sokaktaki insanların ilgisinden görebiliyoruz. Festival büyüyerek gelişmeye devam edecektir. Doğal ve tarihi güzellikleriyle Ege’nin incisi olan Didim’e herkesi bekliyoruz” dedi.

Gebze’ye metro geliyor

Efeler’i kitapla donattı

Efeler halkına verdiği sözleri art arda hayata geçiren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, ilçeye 6’ncı Kitap Kafe’yi kazandırdı. Cumhuriyet Mahallesi’nde coşkulu bir törenle hizmete giren Kitap Kafe’nin açılışına Efeler halkı yoğun ilgi gösterdi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış dolayısıyla Başkan Atay’a tebrik mesajı gönderdi.

Gebze’ye metro geliyor

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...