Esenler’de her yer cıvıl cıvıl

21 Ocak 2021

Esenler Belediyesi’nin açtığı Türkiye’nin ilk çocuk sokağı büyük ilgi görüyor. Özellikle bu pandemi sürecinde çocuklar rahatça hareket edebiliyorlar.

Esenlerli çocuklar, sokakta güvenli, eğitici ve eğlenceli keyifli zaman geçirebiliyorlar. Esenler Fatih Mahallesi, 243. Sokak trafikten arındırılıp yeniden düzenlenerek çocuk sokağı haline getirildi. Çocuk Sokağı aynı zamanda Sokak Oyunları Eğitim Merkezi olarak hizmet veriyor. Unutulmuş çocuk oyunlarımız, körebe, saklambaç, ip atlama, seksek gibi oyunlar burada öğretmenler nezaretinde çocuklarımıza öğretiliyor. Çocuklarımız hareket ederek enerjilerini boşaltıyor ve deşarj oluyor. Yaz aylarında çocukların bu sokakta güvenli bir şekilde çikolata ve dondurma üretimi yapabilecekleri çikolata ve dondurma fabrikaları yer alıyor.

‘Çık dışarıya oynayalım’

Menderes Mahallesi, 330. Sokak’taki Çocuk Sokağı ile güvenli bir sokakta çocuklarımızın düşlerini gerçekleştirebileceği, hayata daha özgür ve kendine güvenen bireyler olarak yetişeceği bir ortam. Tıpkı 90’ların sokakta oynayan çocuklarının özgürce koşup oynadığı gibi. Proje dâhilinde 330. Sokak trafiğe kapatıldı. Çocuklar sokaklarında gönüllerince koşup eğleniyor, misket, seksek ve evcilik oynuyor, sinema izliyor, kitap okuyor, dinlenebiliyor. Bu sayede evde bilgisayar başında içine kapanık, hareketsiz, iletişimsiz çocuklarımız, sokakta güven içinde oynayan ve sosyal iletişim yetileri gelişmiş çocuklar olarak yetişiyorlar.

%87.5 evet oyu alan proje

Sokağın güvenliği iki görevli personel haricinde bir güvenlik kamera sistemiyle de kontrol altında tutuluyor. Sokağın belirli yerlerinde bulunan kameralar sayesinde, ebeveynler çocuklarının takibini internet üzerinden kolaylıkla yapabiliyor. Yine bu kameralar sayesinde güvenlik birimleri daha etkin takip yapabiliyor. Sokakta kullanılan malzemeler çocukların sağlıklarına ve yaralanma risklerine karşı uygun şekilde dizayn edildi. Sokağın daimi üyeleri bulunuyor. Bu üyeler üye kartına sahip. Dolayısıyla yabancıların takibi de kolayca yapılabiliyor.

Yazının devamı...

‘Ekmek almaya çıkamıyoruz’

18 Ocak 2021

Vatandaş, evlerinin önündeki yolun yıllardır asfaltlanmamasına tepki gösterdi

Mersin’in Toroslar ilçesi, Mustafa Kemal Mahallesi, 98026. Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, sorunlarına çözüm bulunması için Başkan Yılmaz’a seslendi: “Burası Mersin’in köyü değil, şehrin ortası. Yıl 2021 oldu, biz sokağımıza asfalt getirmeye çalışıyoruz. Başkan mahallemize gelip bizleri dinlese, bahçede bir saat otursa, bizimle o tozu içine çekse, bizi ancak o zaman anlar. Akşama kadar tozun toprağın içerisinde boğuluyoruz. Yağmur yağıyor, her yer çamur. Ekmek almaya çıkamıyoruz. Çocuklarımız tozdan hasta oluyor.”

Toroslar’da yaşamakta olan okurlarımızın şikâyetlerini her seferinde tarafsız bir şekilde dile getirip, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz’a duyurmaya çalıştık. Ancak bugüne kadar Mersin’in Toroslar ilçesinden gelen şikâyetle ilgili hiçbir yanıt alamadık. Bu şikâyetleri Başkan’a hatırlatacak olursak: 12 Ekim 2020 tarihli nüshamızda vatandaşlar sokağındaki çöplerden şikâyetçiydi, biz de “Vatandaş hizmet bekliyor!” başlıklı haberimizle konuyu duyurmuştuk. Yine 20 Kasım 2020 tarihli nüshamızda vatandaş ilçedeki parkın atıl olmasından şikâyetçiydi; “Büyük vefasızlık” başlıklı haberimizle vatandaşın park sorununu duyurduk. Yine Başkan’dan yanıt alamadık. Vatandaşlar, şikâyetlerini bizler aracılığıyla duyurmasına rağmen Başkan’ın yanıt vermemesine isyan ediyor. Belki “Ekmek almaya çıkamıyoruz” ifadesiyle anlatılan yolun durumu Başkan Yılmaz’ın dikkatini çeker ve yanıt verir.

DİYARBAKIR’DA SEVİNDİREN GELİŞMELER

Alınan son tedbirleri takiben Diyarbakır’da koronavirüs vakaları yüzde 70 oranında geriledi, Kovid yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı yüzde 29’lara düştü

Diyarbakır’da koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle iş yerleri kapalı olan, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na ve Diyarbakır Ticaret Odası’na kayıtlı 2 bin 761 işletmeye Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 1500 lira ek nakdi destek verilecek. Ayrıca bu işletmelerde çalışan 7 bin 503 kişiye de gıda paketi dağıtılacak. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu ve Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya’nın da hazır bulunduğu toplantıda Vali Münir Karaloğlu, 1500 lira desteğin, oda kayıtlarına göre ve defaten ödeneceğini, çalışanlara verilecek yardım kolilerinin ise evlere dağıtılacağını ifade etti.

Vali Karaloğlu, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız, Vefa Destek Gruplarımız, Kızılay başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımız, belediyelerimiz ve iş dünyamız salgın sürecinde bir dayanışma destanı yazdılar, devletimiz kimseyi kimsesiz bırakmadı. Bu dayanışmaya katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yazının devamı...

Başkan Arı’dan Özel İnsanlar Konuk Evi

14 Ocak 2021

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, engelli çocuğu olan aileler için hizmete açacakları Özel İnsanlar Konuk Evi ve Sosyal Tesisleri’nin yapımına kısa süre içerisinde başlanacağını müjdeledi.

Seçimlerden önce Nevşehirlilere söz verdiği projeler ile birlikte kente değer katacak yatırımları bir bir hayata geçiren Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, engelli çocuğu olduğu için sosyal yaşantıdan kopan aileler için Türkiye’ye örnek olacak yeni bir çalışmayı başlattı. Arı, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada alışveriş yapmak, hastaneye gitmek, tatile gitmek, kendine zaman ayırmak vb. sosyal yaşam gerekliliklerini yerine getirmekte güçlük çeken engelli ailelerinin çocuklarını güvenle bırakabilecekleri Özel İnsanlar Konuk Evi ve Sosyal Tesisleri’ni Nevşehir’e kazandıracaklarını söyledi. Engelli çocuğu olduğu için sosyal hayatını sürdürmekte zorluk çeken ailelerin yüzünü güldürecek olan projenin 15 Temmuz Mahallesi 50. Yıl Anaokulu yanında bulunan 2 bin 100 metre karelik arsa üzerinde hayata geçirileceğini ifade eden Arı, tesisin yapım çalışmalarına kısa sürede başlanacağını açıkladı.

Arı, tesis içerisinde engelli özellikli otopark, hasta bakım odası, 16 kişilik misafirhane odaları, kafeterya, yemekhane, engelli araç şarj istasyonu, kış bahçesi, süs havuzu ve peyzaj alanı bulunan tesisin yapım maliyetini hayırsever iş insanı Mesut Sayar’ın üstlendiğini belirterek Sayar’a teşekkür etti. Engelli çocuğunun bakımı sırasında günlük işlerini bile yapmakta zorlanan aileler için projeden dolayı büyük heyecan duyduklarını kaydeden Arı, “Verdiğimiz bir sözü daha yerine getiriyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışımızla engelli vatandaşlarımıza her alanda yardımcı oluyoruz. Ailelerin çocuklarını güvenle emanet edip çarşı, pazar alışverişlerini yapabilmeleri, ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, akılları çocuklarında kalmadan sosyal hayatın gereklerini yapabilmeleri için böyle bir tesisi şehrimize kazandırıyoruz. Bu konuda ciddi bir destek sağlayan hayırsever iş insanı Mesut Sayar ağabeye teşekkür ediyorum” dedi.

AKDENİZ’İN İLK ASFALT PLENTİ

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, haftalık mahalle ziyaretleri kapsamında yeni yılın ilk haftasında Güneş Mahallesi’ni ziyaret etti. Ekiplerin çalışmalarını inceleyen Başkan Gültak, mahalle sakinleri ve esnaflarla da bir araya geldi. Akdeniz Belediyesi’nin ilk kez tesis kurulumu hazır bir asfalt plenti kazanacağını belirten Başkan Gültak, bu plentin, 2021 yılının ilk çeyreğinde hayata geçeceğini ifade etti.  Başkan Gültak, açıklamasını “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, bir taraftan belediyenin iç borcunu azaltıyoruz, bir yandan belediyemize olmadığı kadar araç filosunu güçlendiriyor, plent ve soğuk asfalt tesisi gibi tesisler kazandırıyoruz. Bugüne dek yapılmayan hizmet, proje ve yatırımları hayata katarak, Akdeniz’i değiştirmeye ve güzelleştirmeye devam edeceğiz” sözleriyle sonlandırdı.

Yazının devamı...

Vatandaşın imar tepkisi!

11 Ocak 2021

Pertek Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve ilçenin en yeşil alanına sahip bölgenin Pertek Belediyesi tarafından imara açılması ilçe sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Tunceli’nin Pertek ilçesinde yaşamakta olan okurlarımızın Pertek Belediyesi’nin imar planı uygulamasına tepkisi var. Okurlarımız Başkan Alan’a şöyle seslendiler: “Mevcut doğal yapı ve yerleşim dokusu geri dönüşümsüz biçimde tahrip edilip, bozulacak. Geneli dikili (bağ/bahçe), sulu tarım ve mutlak tarım arazilerinden teşekkül eden parseller en az 1/5 yani yüzde 20 oranında yok olacak. Söz konusu planın devamı olarak, hali hazırda üzerinde çalışılmakta olan 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18. maddesinin uygulanmasının kaçınılmaz bir sonucu olarak mülk sahiplerine kaybolan mülkleri için herhangi bir istimlak bedeli ödenmeyecek, bütün parsellerin sınırları ve şekilleri de değişecek. Parseller küçülmek ve sınırları değişmekle de kalmayacak, sayısı, yaşı ve rekoltesi hiç de azımsanamayacak çok sayıda ağaç parseller arasında yer değişecek. Bizler için bu ağaçlar sadece maddi niceliksel bir anlam taşımamaktadır. Bu ağaçlar aynı zamanda kültürel, ailevi yaşamımızın birer parçasıdır. Birçoğu hayatta olmayan ya da uzun yıllar birbirinden ayrı düşmüş aile fertlerimiz arasındaki ortak hatıraların somut yeşil birer varlığıdır.”

Başkan Alan’ın açıklaması

Tunceli Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, “Söz konusu imar planı bir önceki belediye başkanı zamanında değişti. 13 Ekim 2014 tarihinde Belediye Meclisi’nde karar alındı, 4 Mart 2019 tarihinde de imar planları değişti. Ben de 4 Nisan 2019 tarihinde belediye başkanlığı görevime başladım. 10 bin nüfusun altında olan yerlerde imar planı yapılması zorunlu değildir.

Ayrıca 1980 ve 2001 yılında iller Bankası tarafından yapılan imar planları da bulunmaktadır. Yani 2014 ile 2019 yılları arasında yapılan imar planı ilk yapılan plan değildir” açıklamasında bulundu.

YAĞMUR SUYU BOŞA GİTMİYOR!

Çaycuma Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu Yağmur Suyu Toplama ve Kullanma Yönetmeliği’ne göre ilk binalar yapılmaya başlandı.

Yazının devamı...

Vatandaştan koydaki inşaata tepki!

7 Ocak 2021

Marmara Adası’ndaki Manastır Koyu’na yapılan inşaata ada halkı tepki gösterdi.

Balıkesir’e bağlı Marmara Adası’nda yaşamakta olan okurlarımız, “Marmara Adası Manastır mevkiinde yapılan bir inşaatla ilgili olarak sesimizi duyurun. Manastır Koyu, adını orada bulunan eski Manastır harabesinden alır. Harabenin önündeki alan sit alanıdır, çivi çakılamaz.

‘Çınar ağaçları kesildi’

Taşlar kullanılarak duvar ve ev yapıldı, hazine arazisi işgal edildi. Şu anda da inşaat yapılıyor. Oradaki çınar ağaçlarını kestiler. Yapan kişi de Meclis üyesi. Ayrıca, toprak da denize karıştırılıyor. Manastır yazlıkçıların olduğu bir yerdir. Bu tür faaliyetler kış aylarında yapılıyor ki kimseler görmesin, tepki vermesin. İnşaat yapılan yer adanın en nadide plajı idi şimdiki halini görseniz inanamazsınız, içiniz acır, lütfen bu doğa katliamına sessiz kalmayın. Geçtiğimiz senelerde bizim burada olduğu gibi Bodrum’da da böyle bir durum olmuştu ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum duyarsız kalmayıp yıkım için talimat vermişti. Marmara Adası’ndaki Manastır Koyu’nun da yok olmaması için sesimizi yetkililere duyurun” dedi.

Okurlarımızın şikâyetinden sonra Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’dan konuyla ilgili bilgi aldık. İşte belediyeden gelen yanıt: “Manastır mevkiinde yıkılan taş duvar tamir edildi. Çınarlı Mahallesi, Manastır mevkiinde imar planı içerinde bulunan tapulu 2 adet taşınmaz önündeki mevcut taş duvar batı rüzgârlarının etkisiyle yıkılmış ve duvardaki taşlar kumsala saçılmıştır. Duvarı daha önce yaptıran doktor sahibi yeri satmış ve alan kişi, Ediz Öztürk, Belediye meclis üyemizdir. Duvar yıkılmış, taşlar denize plaja saçılı durumda olduğundan, sahildeki mevcut hizasından yine tapu sınırları dışarısına kesinlikle çıkmadan duvarı sağlam bir şekilde betonarme olarak arsa içerisindeki çınar ağacının önündeki toprağın denize erozyonunu ve mevcut yapının kaymasını da önleyecek şekilde önüne hatta daha da geriye çekerek eski taş duvar ölçülerinde mevcut yapının kaymasını da önleyecek şekilde yapılmıştır. Manastır mevkii 1. derece doğal sit alanı olmayıp, planlı, 3. derece doğal sit alanıdır. Taşınmaz sahibinin tapulu yerleri olması haricinde bir de içerisinde İmar Barışı öncesi yapılmış iki katlı mevcut yapı olup, taşınmaz Maliye Hazinesi’nden kiralanmıştır. Hazine yerinin gaspı ya da yeni yapılan bir kaçak yapı söz konusu değildir.”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Balıkesir İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri gerekli denetimlerini yaptıktan sonra, Marmara Adalar Belediyesiyle aynı fikirde olacak mı?

ÇORUM’A MÜJDE!

Yazının devamı...

Marmara Denizi’ne havadan sıkı takip

4 Ocak 2021

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Büyükakın, deniz uçağıyla günlük yaptıkları uçuşlarla Marmara Denizi’ni takip ettiklerini söyledi. Büyükakın, “Denize atık bırakan gemilere büyük cezalar yazılıyor. Marmara Denizi’nde ekosistemin sürdürülebilir olması en büyük önceliğimiz” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Marmara Denizi’nin korunması ve olası bir Marmara depremine karşı aldıkları tedbirleri Milliyet’e değerlendirdi. Kocaeli’de arıtılmadan bir damla suyu bile İzmit Körfezi’ne bırakmadıklarını belirten Büyükakın, Marmara Denizi’ni deniz uçağıyla havadan takip ettiklerini söyledi. Büyükakın, şöyle konuştu:

‘Ortak hareket şart’

Marmara Belediyeler Birliği, Marmara’ya kıyısı olan şehirlerin, il belediyelerinin, büyükşehir belediyelerinin, belde belediyelerinin ortak hareket etmesi ve Marmara Denizi’nin bütün olarak korunması gerektiği amacıyla kuruldu. Yani bu açıdan baktığınızda çevre odaklı birliğimizin misyonu Marmara Denizi’ni korumak. Kocaeli’de denizi koruyacak tüm tedbirleri almanıza rağmen, İstanbul’da veya Yalova’da tedbir alınmadıysa Marmara Denizi’ni korumanız mümkün olamaz. Dolayısıyla Marmara Denizi’ne kıyısı olan bütün şehirleri Marmara Denizi’ni korumak manasında ortak hareket ettirecek inisiyatif almanız lazım. Birliğimizin kuruluş felsefesi aslında bu.

‘Kararlar havza bazlı alınmalı’

Marmara Belediyeler Birliği’nin varlık sebebi; Marmara Denizi’nin çevresel açıdan sürdürülebilir hale gelebilecek şekilde koruma altına alınmasıdır. Belediyelerin de bu konuda iş birliği yapması şart. 1975’te kurulan birliğimizin misyonunu sadece Marmara Denizi’ni korumakla sınırlı tutmak da doğru değil. Bunun yanında belediyelerin ortak işleri de var. Örneğin toplu taşıma aksları, yollar, imar kararları, itfaiye teşkilatı, bunların birbirleriyle koordinasyonu gibi alanlarda da bölgesel anlamda iş birliği yapılmasına gerek var. Bazen bir belediyenin 14 metre olarak devam ettirdiği bir yol öbür belediyenin sınırına geldiğinde 7 metre olarak devam ediyor. Veya bir belediyenin imar planında bir bölgede sanayi konuluyor ama diğer belediyenin hemen ona sınır olan kısmına konut planlaması yapmış oluyor. Oysa sanayiyle konutun yan yana olmaması gerekir. Bu iki belediyenin birbirinden bağımsız çalışması, birbirinden haberdar olmaması bütüncül baktığımızda bir uyumsuzluk ortaya çıkartır. Üniter yapılarda bölgesel düzenlemeleri yapacak çözüm araçları birliklerdir. Marmara Belediyeler Birliği de Marmara’da havza bazlı kararlar alınması gerektiğinde, bir arada hareket etmeyi ve koordinasyonu sağlayacak yapıdır.

‘Atık su arıtma oranı yüzde 100’

Yazının devamı...

YENİ YIL ÇİÇEKLERİ BAŞKENTLİLERİ BEKLİYOR

31 Aralık 2020

Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Bitki Evi yeni yılı rengârenk çiçeklerle karşılıyor. Yılbaşının sembol çiçeklerinden olan ve yalnızca aralık ayında satılan kırmızı  tomurcuklu kokina çiçeği uygun fiyatlarıyla başkentlilerin tercihi arasında yer alıyor. ANFA Bitki Evi’nde elvodi çamından kalanşoya, kuşkonmazdan flamingo çiçeğine, sümbülden paşa kılıcına, kaktüsten sukulent çeşitlerine çok sayıda yılbaşı aranjmanı görsel şölen sunuyor. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Altınpark’ta bulunan ANFA Bitki Evi, birbirinden güzel çiçek ve bitkileri uygun fiyatlarla başkentlilerle buluşturmaya devam ediyor.

Evlerini ya da bahçelerini yeni yıla hazırlayan başkentlilere rengârenk çiçek ve bitki seçeneği sunan ANFA Bitki Evi, yılbaşı çiçekleriyle de görsel şölene ev sahipliği yapıyor.

ANFA Bitki Evi yılbaşı için çiçekleri hazırladı

Altınpark ANFA Bitki Evi’nde yılbaşının sembol çiçekleri arasında yer alan ve sadece aralık ayında satışa sunulan kırmızı tomurcuklu kokina, Başkentlilerin en çok tercih ettiği çiçeklerin başında geliyor.

ANFA Bitki Evi’nde hazırlanan yılbaşı aranjmanları arasında ayrıca elvodi çamından kalanşoya, kuşkonmazdan flamingo çiçeğine, sümbülden paşa kılıcına, kaktüsten sukulente kadar çeşit çeşit iç ve dış mekân çiçek ve bitkileri yer alıyor.

Her mevsim yeni ürünlerle başkentlilere görsel bir şölen sunan ANFA Bitki Evi, pandemi sürecinde haftanın 5 günü 08.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Yazının devamı...

BAŞKAN ŞİMŞEK’TEN ANLAMLI UYGULAMA

28 Aralık 2020

Şubat ayında hayata geçirdiği ‘Gri Suların Geri Dönüşümü’ projesiyle günümüz kuraklık problemine önceden ışık tutan Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, yaşam suyuna sahip çıkmaya devam ediyor.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, zabıta ekipleriyle beraber oto yıkama esnaflarını ziyaret etti. Esnafları tek tek gezerek su israfı konusunda bilgilendirip uyarılarda bulunan Başkan Şimşek “Yarınlarımız ve sürdürülebilir bir gelecek için su ve diğer enerji kaynaklarını israf etme lüksümüz yok.  Biz ‘Başkentte Başka Kent Gölbaşı’ felsefesiyle yola çıktığımız bu yolda yeni yapılan konutlarda, binalarda su verimliliği ve gri su geri kazanımı için gerekli uygulamaları yerine getirmeleri şartını aradık ve atık suları geri dönüşümle yeniden kazandırmaya başladık. Artık Gölbaşı’nda yapılacak olan her yeni yapı gri suların geri dönüşümüne uygun olarak inşa ediliyor. Sizler de üstünüze düşen görevleri yerine getirirseniz kuraklık tehdidini el birliğiyle durdurabiliriz” dedi.

‘250 litre su tüketimi zarar, ziyandır’

Oto yıkamalarda dikkatli su kullanımına da dikkat çeken Ramazan Şimşek, “Uygun yıkama yöntemleriyle temizlik yaptığınızda her araçta 50 litre su kullanmış oluyorsunuz. Eski su yıkama cihazları sebebiyle bu rakam 200 hatta 250 litreye kadar çıkıyor. Bir belediye başkanı olarak, sizden ricam, hem Gölbaşımız hem ülkemizin geleceği için suya ve kaynaklarına sahip çıkmak. Sularımızı tasarruflu kullanalım. Evlatlarımıza temiz bir dünya bırakalım” telkininde bulunarak sözlerini noktaladı.

Uzungöl’de 50 milyon liralık yatırım

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Uzungöl’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında 50 milyon liralık yatırım gerçekleştirilecek.

Doğu Karadeniz ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Uzungöl’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yürütülen altyapı ve üstyapı çalışmaları için yaklaşık 50 milyon lira harcanacak.

Yazının devamı...