Bayındır’da Uluk Katmeri yiyemedik ama...

Nedense hep muhteşem şeylerin peşindeyiz. En lezzetlisinin, en güzelinin, en ucuzunun, ama her daim en alımlısının ardındayız.
Mucizeleri öyle büyütüyoruz ki gözümüzde, hayatın kendisini mucize diye görmeyip öylece yaşıyoruz. Hiç farkında olmadan. Sonra da ardından melul melul bakıyoruz.
Yemek yerken de öyleyiz vallahi. Yemeğin lezzetine bakmaktan, kafamızı kaldırıp yemeği lezzetli yapanları görmüyoruz.

Koruk ve limonata

Bayındır’daydım geçen hafta. Kısmetse, yakında köylüsü olacağım bu güzel ilçenin. Bitakım belediyesel işleri halletmek için gittik. Oraya koş, buraya koş derken öğleyi nasıl ettik anlamadık. Bi ara eşim, oğlum Efe ve artık her konuda danışmanımız sayılan, kadim dostum Nevzat Abi (Hepçekenler), şöyle bi soluklanmak için belediyenin karşısındaki kafeye oturduk. Önce birer limonata, sonra da şimdi tam mevsimi olan koruk suyu... Vallahi, hissiyatımız tam olarak kızgın kumlardan, serin sulara gibiydi. Limonata personel yapımı, koruk suyu da yine Bayındır’dan. Şahane ötesi bi şeydi. Bu iki lezzetin keyfine varırken, ne şanslıyız, kaç kişiye nasip olur ki bu efsane lezzetler diye düşünürken, oğlum Efe, acıktım baba ben, dedi. Malum böyle zamanların en gelir geçer yemeği pidedir. Masadan birer pide yemek için kalktık. Ancak tam parkın çıkışında, hemen yanı başımızda gözleme yapıldığını görüp o tarafa yöneldik.
Aslında gözlemeyle pek aram yoktur. Sevmediğimden değil! Yıllar önce eşimle balayında üç öğün gözleme yediğimizden olsa gerek, biraz uzak duruyorum kendilerinden.
Neyse, üçe karşı bir kaldık. Oturduk gözlemecinin önündeki kocca yuvarlak masaya. Oturur oturmaz bir kızçe geldi siparişleri almaya. Öyle naif, öyle tatlı, güleç ve samimi bir kızçe ki, gözleme yemeyeceğiniz varsa bile yersiniz. Al yanaklı kızımız aldı siparişleri gitti. Ee ben durur muyum... Hemen ardından biraz sohbet etmek için kalktım gittim yanlarına. İki arkadaş çalışıyorlar büfede. İkisi de al yanaklı, güleç, samimi insanlar.
Bayındır Doğal Ürünler Kalkınma Kooperatifi çatısı altında emeklerini nakde çeviriyorlar. Evlerine, eşlerine, çocuklarına destek oluyorlar.

Bayındır’da Uluk Katmeri yiyemedik ama...Gönlümüze kattıklarınız yetti

Bayındır Doğal Ürünler Kalkınma Kooperatifi.
Kani Bey Parkı içinde belediyenin büfesi.
Bayındır Belediyesi’nin kooperatife sağladığı Kani Bey Parkı içindeki büfede kendi ürettikleri ürünleri misafirlerine sunuyorlar. En önemlisi de kendi ayakları üzerinde duruyorlar.
Kooperatif üyeleri, birer haftalık çalışma grubu olarak işletiyormuş büfeyi.
Gözleme her gün var. Çarşamba Uluk Ketmeri yapıyorlar, ancak onu yemek kısmet olmadı. Bu, Bayındır’a özel, soğanlı, kıymalı yapılan bir katmermiş.
Bize gözleme yapan Nezahat Dinçer ve Şerife Çakmaktaşı, öve öve bitiremedi Uluk Katmeri’ni. Aklım kaldı vallahi. İlk fırsatta gideceğim kısmetse.
Sohbet sürerken pişiyor bizim gözlemeler. Hemen geçiyoruz yuvarlak masaya. Vallahi, nefessiz götürüyoruz gözlemeleri.
Karşılandığımız gibi güleç bir yüzle uğurluyor bizi pembe yanaklı kızçeler.
Sevgili Nezahat, sevgili Şerife, Uluk Katmerinizi yiyemedik ama güleç yüzleriniz ve nezaketinizle gönlümüze kattıklarınız yetti...
Teşekkürler.