Kılıçdaroğlu ne diyecek?

Deniz Baykal’ın 18 yıldır sürdürdüğü genel başkanlıktan ayrılmasından sonra bugün yapılacak olan CHP kurultayının tarihi bir önem taşıyacağı açık. CHP liderliğini Baykal’ın yerine, Kemal Kılıçdaroğlu’nun üstlenmesi bekleniyor.
CHP kulislerini, dün televizyon haberciliğinin en önde gelen isimlerinden ve CNN Türk’teki Medya Mahallesi programının yapımcısı, sunucusu Ayşenur Arslan ile birlikte yokladık. Aldığımız bilgi ve izlenimleri paylaşalım...
Son yıllarda artık rutine binen kurultaylara basının ilgisi giderek azalmıştı. Oysa CHP’nin kurultayını izlemek için başvuran gazetecilerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Bu, kurultayın yoğun ilgi göreceğinin ilk işareti. Ankara’daki oteller tıklım tıklım dolu. Gazeteciler yer bulmakta zorlanıyor.

Arkadaki isim: Yakup Kepenek
Kemal Kılıçdaroğlu’nun başını kaşıyacak vakti yok. Meclis’teki çalışma odası dolup dolup taşıyor. Bütün televizyonlar ve gazeteler her gün peşinde...
Bu koşuşturma içinde Kılıçdaroğlu, özel bir ekip ile özel bir büroda kurultay konuşmasını hazırladı. Kılıçdaroğlu, konuşmasının ana hatlarını belirledikten sonra uzman bir ekiple son şeklini verdi.
Kılıçdaroğlu’nun izleyeceği strateji ve konuşmasında vereceği mesajları belirleyen ekibin başında tanıdık bir isim var: CHP eski milletvekili Prof. Dr. Yakup Kepenek.
CHP kulislerine göre, Prof. Dr. Yakup Kepenek, Kılıçdaroğlu’nun yol haritasının en önde gelen mimarı. Keza, CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan da önemli katkılarda bulunan bir diğer bilim adamı. Tabii, ekipte başka isimler de var.

Az, öz konuşma
Kılıçdaroğlu, az ve öz konuşmayı seviyor. Bu özelliğini bundan sonra da koruyacak. Kurultayda saatler süren bir konuşma yapmayacak. Ekibiyle hazırladığı konuşma metni 45 dakika ile 1 saatlik süreye göre ayarlandı.
Kılıçdaroğlu, grup konuşmalarını çok uzun tutmayacak.

Yeni anayasa sözü
Kılıçdaroğlu’nun kurultay konuşmasında yeni bir anayasa sözü vereceği kulislere yansıdı. 12 Eylül’den hiç iz taşımayan, tümüyle yeni hazırlanmış bir anayasa vaadinde bulunacak.

Parti içi demokrasi
Kılıçdaroğlu’nun üzerinde duracağı bir konu da parti içinde ve Türkiye’de demokratikleşme olacak. Taban ile genel merkez arasında kanalların açık olacağını duyuracak. İl başkanları ile düzenli toplantı yapacağını vurgulayacak. Önseçimle tabanın tercihlerinin yansımasına ağırlık verecek bir anlayışı dillendirecek. Kılıçdaroğlu, Türkiye için de daha fazla demokrasi sözü verecek.

Seçim barajı
Kılıçdaroğlu’nun kurultayda vereceği sözlerden biri de CHP iktidarında, yüzde 10 olan seçim barajının düşürüleceği. Kılıçdaroğlu, seçim barajının düşürülmesiyle temsilde adalet ilkesinin yaşama geçirileceğini ve yapay, zorlama yöntemlere ihtiyaç kalmayacağını ifade edecek. Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki seçim barajı yüzde 5.

İşsizlik-yoksulluk-yolsuzluk
Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında işsizlik, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele de önemli yer tutacak. Türkiye’nin en önemli sorunu olarak işsizliği gördüğünü vurgulayacak olan Kılıçdaroğlu’nun üretim ve istihdam artırıcı politika sözü vereceğini söyleyebiliriz. Tabii yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele de Kılıçdaroğlu’nun en önemli sloganlarından biri olacak.