Nükleere fren

Nükleere fren


       Türkiye Akkuyu'ya nükleer santral yaptıracak mı?
       Karar bugün verilecek.
       En son yapılan ertelemenin süresi bugün doluyor. Bu süre içinde hükümet düzeyinde ihalenin sonuçlandırılmasına dönük olumlu bir gelişme kaydedilmedi. Aksine nükleer santralla ilgili endişeler daha da artmış görünüyor. İhalenin iptal edilmesi olasılığı yüksek.
       Ankara'nın nükleer santralla ilgili kararını Başbakan Bülent Ecevit'e sordum.
       Başbakan, "Endişelerimiz artarak sürüyor" yanıtını verdikten sonra şöyle dedi:
       - Dünyada bu teknoloji terk ediliyor. Almanya belli bir süre içinde nükleer santralları kapatma kararı aldı. Dünya alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor. Ben de nükleer enerjiyi tam olarak içime sindirebilmiş değilim. Endişelerimiz var.
       - Ankara ihaleyi sık sık erteledi. Son erteleme süresi yarın (bugün) doluyor. İhalenin iptal edilmesi söz konusu olabilir mi?
       - Olabilir. Dediğim gibi endişelerimiz devam ediyor. Son bir değerlendirme yapacağız.
       - Endişeleriniz sadece nükleer enerjinin olası sakıncalarından mı kaynaklanıyor?
       - Hayır. Sadece o değil. Bir taraftan dünya bu santralları kapatmaya yönelirken, bir yandan da bizim ekonomik dengemiz de önemli bir faktör oluyor. Hazine, böyle bir yatırımın ekonomik programımızı olumsuz yönde etkileyeceği ve Türkiye'yi önümüzdeki birkaç yıl içinde sıkıntıya sokabileceği kanaatinde. Bu kanaatini de daha önce bildirdi.
       * * *
       BAŞBAKAN Bülent Ecevit, öteden beri dünyaya ve doğaya bakışı itibariyle nükleer enerjiye sıcak yaklaşmadı. Daha önce uzmanlarla yaptığı toplantılarda da Türkiye'nin enerji gereksinimi göz önünde tutulduğunda her türlü enerji kaynağını kullanması gerektiği konusunda detaylı brifingler aldı. Ancak her toplantıda nükleer enerjiye başvurmadan diğer enerji kaynaklarıyla sorunun çözülmesini, temiz enerjilere öncelik verilmesini yeğledi. Uzmanlardan bu yönde çalışmalar istedi. Nükleer enerjiye karşı olan bilim adamlarını da dinledi. Başlangıç noktasına göre nükleer enerjinin gerekli güvenlik önlemleri altında kullanılabileceği yönünde olumlu bir izlenim edinmeye başladıysa da sonuçta bu enerji türü içine sinmedi. Bu konuda, içinde hep bir tereddüt taşıdı.
       Gelişmiş ülkelerin nükleer santralları kapatmaya yönelmeleri, nükleer atıkların saklanması konusunda başta ABD olmak üzere, gelişmiş bütün ülkelerin büyük sıkıntı çekmeye başlamaları Ecevit'i düşündürdü.
       Şu anda ulaştığı nokta nükleer santralı savunanlardan çok, sakıncalı bulanlara daha yakın.
       Ecevit'in endişeleri hükümetçe de paylaşılırsa Ankara, Akkuyu Nükleer Santralı projesinden vazgeçebilir.Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr