Umut...

Umut...


       Başta Uğur Mumcu suikasti olmak üzere faili meçhul olayların aydınlatılması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'nün öncülüğünde başlatılan operasyonun kod adı "Umut..."
       Namus sözü, şeref sözü verilmesinin ardından yedi yıl geçtikten sonra artık sönmeye yüz tutmuş umudumuz, şimdi yeniden canlandı.
       Mevcut ve bir önceki hükümet döneminde güvenlik birimleri çok önemli başarılara imza attılar.
       Öcalan yakalandı, Türkiye'ye getirildi.
       Çakıcı yakalandı, Türkiye'ye iade edildi.
       Hizbullah örgütü ve vahşeti ortaya çıkarıldı.
       Güneydoğu'da birçok faili meçhul olay aydınlatıldı.
       Bütün bu gelişmeler devlet yönetimine son dönemlerde hakim olan "ciddiyet"in ürünü.
       İçişleri Bakanı Sadettin Tantan da dünkü görüşmemizde bu yönde iki saptama yaptı:
       1- Siyaset güvenlik örgütü ve işlerinden elini çektiğinde emniyetin her olayı aydınlatabildiği kanıtlanmıştır.
       2- Bu işler yapılırken "şov" yapmaya alışmış görevliler ve siyasiler uzak tutulduğunda soruşturmalar sonuç vermiştir.
       Bakan'ın iki saptaması da yerindedir.
       Bu tür olaylardan siyasi ve bürokratik rant bekleyen anlayış tümüyle terkedilmelidir. Bu ortam sağlanırsa Uğur Mumcu gibi birçok karanlık faili meçhul cinayet aydınlatılabilir.
       Hükümet ve devlet yönetimine hakim olmaya başlayan "ciddiyet" özenle korunmalı ve en alt düzeydeki kamu görevlisine kadar yaygınlaştırılmalıdır.
       ** * *
       İçişleri Bakanı Tantan, bu yönde basından da önemli bir katkı bekliyor. Yayın yasağı konulması talebinde bulunmasının amacı da bu. Soruşturmanın, sorgulamaların yanlış adreslere yönlendirilmesini önlemek. Basına düşen görev de buna titizlikle uymak olmalı. Teröre onlarca şehit vermiş basın için bu sulandırılmaması gereken bir sorumluluktur.
       Tantan'ın sorularımıza verdiği yanıtlardan faili meçhul cinayetler üzerine uzun süredir sıkı bir şekilde gidildiği anlaşılıyor.
     "Göreve başlar başlamaz" diyor Tantan, "ilk verdiğim talimatlardan biri faili meçhul dosyaların raflardan indirilmesi, yeniden açılmalarıydı."
       Tantan, bu amaçla özel birimler kurdurduğunu söylüyor :
       - Uğur Mumcu cinayeti gibi bütün faili meçhul dosyalar için kontra birimler oluşturduk. Birbirinden habersiz ve bağımsız olarak aynı olay üzerinde çalışan birimler. Böylece çapraz çalışma ve sorgulama olanağı yakaladık. Ve temel ilke olarak disiplin ve gizliliği ön plana çıkardık ve titizlikle uyguladık. Bundan sonraki aşamalarda da bu ilke uygulanır, şovlardan kaçınılırsa sonuca ulaşırız.
       Umudumuz, "Umut" operasyonunun katilleri ortaya çıkarması ve adalete teslim etmesi.


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr