Başkanlara ‘çok özel’ not...

PERŞEMBE-cuma-cumartesi-pazar ve pazartesi...
İzmir’den uzak, ülkemizin en yeşil illeri olan Trabzon ve Rize’deydik.
Buna bir de ben salı-çarşamba “kafadan tatil” ekleyince, telefonlarım susmak bilmedi.
“Ne oldu?”, “Yazıları bıraktın mı?”, “Kaza mı geçirdin?”, “Hastalandın mı?”
Yok canım, “Domuz gibiyim” diyeceğim ama, millet kalkıp, maazallah, domuzla gribi birleştiriverir; ne me lazım; “Turp gibiyim” deyip geçelim.
Özel bir gezi değil; Kıyı Ege Belediyeler ve Ege Belediyeler Birliği’nin düzenlediği “eğitim semineri” için Karadeniz’e gittik.
Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve bürokratlar..
Toplam 130 kişi...
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı olarak ev sahipliği yaptı.
Trabzon’daki “dört günlük kampa”; Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Tire Belediye Başkanı Tayfun Çiçek, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, Balıkesir-Zeytinli Belediye Başkanı Selman Arslan, Aydın-Tepecik Belediye Başkanı Tuncay Olgun, Aydın-Çeştepe Belediye Başkanı Hakkı Gümüş, İncirliova Belediye Başkanı Fadime Orbay katıldılar.
Büyükşehir’i, Aziz Kocaoğlu’nun danışmanı Bilgin Erünal temsil etti.
Şüphesiz bu kadar belediye başkanı, meclis üyesi bir arada olunca, dedikodu da, yazılacak-çizilecek malzeme de bol oluyor.
Yazacağız... Hepsini sizlerle süreç içinde paylaşacağım.
* * *

Sabah ve öğleden sonra, pazar da dahil eğitim seminerinden geriye bir akşamları ve bir de tam gün pazartesi boş kaldı.
Yukarıda saydığım belediye başkanlarını benim gibi siz de yakından tanıyorsunuz.
Ama bu kez hepsini eşleriyle birlikte izleme, tanıma fırsatı buldum.
Eğitim semineri, belediyecilik açısından son derece teknikti.
Yani biz hizmet alanlar için değil, daha çok bürokratlar için uygulamada yapılacak işlemleri kapsıyordu.
Bu nedenle, gezi boyunca boş vakitlerinde başkanların eşleriyle ilişkilerinde yaşadıkları esprili tespitleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Gezinin en “cool erkeği”, Kocaoğlu’nun danışmanı Bilgin Erünal seçildi.
Nedeni de Erünal, ne kahvaltıda, ne yemekte, ne de valizlerin hazırlanıp indirilmesinde ünlü Kızılderili Şefi “Oturan Boğa” gibi yerinden hiç kalkmadı, hep yenge hanım koşturdu.
Bunun bir nedeni de “sıkıntılı oluşuydu.”
Sıkıntısının nedeni de Fenerbahçe’nin Gaziantep’e yenilişi, Galatasaray’ın Trabzon karşısında galip gelişiydi.
Bir Fener fanatiği olan Erünal ile Karabağlar Belediye Başkanı Kürüm pazar gecesi “koma”lık oldular.
Erünal, aynı zamanda girdiği tüm iddiaları kaybetti. Allah ‘kese’sinin yardımcısı olsun.
Eşlerini, bir an olsun dizlerinden dibinden ayırmayan belediye başkanları sıralamasında ilk sıraları Çeşme Faik Tütüncüoğlu, Tire Tayfun Çiçek, Kuşadası Esat Altıngün, Karşıyaka Cevat Durak paylaşırken, adeta ikinci balayı yaşayan iki belediye başkanı vardı; Muhittin Dalgıç ve Selman Arslan.
Muhittin Dalgıç’ı kelimelerle anlatmak mümkün değil. Kumrular gibiydiler. Trabzon’da çarşıyı bile, el ele, kol kola gezebilmek için herkesi ekip, “aşıklar gibi” dolmuşa binerek indiler.
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, organizasyondan sorumlu olmasına karşın, tüm konukları memnun ettiği gibi eşi Ferah Hanım’ı da hiç ihmal etmedi. Adeta el üstünde tuttu diyebilirim. Sanırım yenge hanımdan 10 üzerinden 10 aldı. Yani “diploması” pekiyi...
Tek eksiği, Ferah Hanım’a çok istediği halde bir fırsat yaratıp, Trabzon’un özel “şeker” kurufasulyesinden alamamasıydı.
Ama dönüş yolunda uçakta öğrendik ki, Abdül Başkan ne yapıp etmiş, Ferah Hanım’ın istediği “kuru asulye” siparişini vermiş. Kargoyla göndereceklermiş.
Bunu duyan belediye başkanı arkadaşları Abdül Batur’un notunu hemen “yıldızlı 10’a” yükselttiler. Tabi, diploması da “yıldızlı pekiyi” oldu.
Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, o da Abdül Batur gibi eşine gösterdiği özel ilgi nedeniyle “tam puan” alan erkek seçildi.
Diplomasına “tam puan 10” yazıldı.
Torununa özel olarak satın aldığı “Karadeniz Bebeği”, kendisine ayrıca bir de “en iyi dede” kategorisinde de birincilik getirdi.
Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, en iyi “Harmandalı oynayan” erkek seçildi.
Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ile Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise “en iyi ekip adamı” unvanına layık görüldüler.
Alaçatı Belediye Meclis Üyesi Zafer Kandemir ise gezinin “atom karıncası” ödülüne layık görüldü.
Askerliğinde sınıfı “levazım” mıydı bilmiyorum ama, tüm ikmal işleri çok büyük bir başarıyla, “bekletmeden jet hızıyla” yerine getirdi.
Bugünlük bu kadar...
Devamı önümüzdeki günlerde...