Tutar mı, tutmaz mı?

ON YEDİ Şubat son gün. Siyasi partilerin tüm il, ilçe ve beldelerde, belediye başkan, meclis ve il genel meclisi adayları seçim kurullarına verilerek kesinleşecek. İzmir’in sıkıntıları var.
CHP’de Güzelbahçe Belediye Başkan adayı kesinleşmedi.Halen Kırıklar Cezaevi’nde bulunan ve Cuma günü tahliye istemi reddedilen Ertan Avkıran, yeniden aday gösterilecek mi?
Belirsiz...
Alaçatı’nın da durumu belirsiz. CHP’li Başkan Muhittin Dalgıç, gözaltında.
Tutuklanırsa n’olacak?
Aday yapılacak mı, başka bir isim mi gösterilecek?
* * *
CHP’de Ertan Avkıran’ın Güzelbahçe’de yeniden aday yapılacağı görüşü hakim. Tutukluluğu devam etse bile, genel merkez Avkıran’ı aday yapmaya kararlı.
Nitekim Avkıran’ın eşi, çocukları ve yakınları ile CHP örgütü, Güzelbahçe’de “seçim büroları” bile tuttular. Tefrişini yapıyorlar. Bu konudaki son karar, CHP’nin 17 Şubat’ta toplanacak olan Merkez Yürütme Kurulu’nda ele alınacak. Alaçatı için de öyle...
Dalgıç, gözaltı süresi sonrasında durum ne olursa olsun, büyük olasılıkla bu beldeden tekrar başkan adayı gösterilecek. Kefili ise Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu...
* * *
Tedbir şu...
Güzelbahçe ve Alaçatı’da iki başkanın da hürriyetini kısıtlayıcı sürecin uzaması olasılığına karşı, belediye meclislerine “vekalet” yapacak güçlü “isimler”, bir anlamda “gölge başkan”lar yerleştirilecek.
Güzelbahçe’de Avkıran, Alaçatı’da Dalgıç’ın (tutuklanması durumunda) yerine bu “gölge başkanlar” vekaleten koltuğa oturtulacak. Vekalet edenler, daha sonra görevlerini asıl seçilmişlere bırakacaklar.
* * *
CHP’de böyle bir sürecin gerçekleşmesi için çaba harcayanların amacı şu:
Güzelbahçe ve Alaçatı’da özel yetkili savcı tarafından gözaltına alınan iki CHP’li başkan da iddiaların aksine suçsuzdur.
CHP olarak Güzelbahçe ve Alaçatı’nın arkasındayız. Sonuna kadar da yanlarındayız.Masum olduklarından o kadar eminiz ki, kendilerini tekrar aday gösteriyoruz.
Bu gerekçe seçmene nasıl anlatılacak? CHP, seçim meydanlarında Urla’da Selçuk Karaosmanoğlu, Buca’da Cemil Şeboy’un başına gelenleri ve sonuçlarını seslendirecek.
Urla’da CHP’li Karaosmanoğlu’nun aylar boyu tutuklu kaldıktan sonra serbest kaldığını ve aklanarak başkanlık koltuğuna yeniden oturduğunu...
Buca’da Cemil Şeboy’un, onca suçlamalara karşın 18 gün tutuklu kaldığını örnek gösterecek..
Ve seçmene seslenecek:
Güzelbahçe ve Alaçatı’da oyunu CHP’ye ver, kamu vicdanında Başkanını akla...
* * *
Tutar mı?
Niye olmasın ki?
Doğrudur, yanlıştır... Ancak İzmir’de yerel yönetimlere yönelik yapılan peş peşe operasyonlar hakkında çok çeşitli görüş ve yorumlar yapılıyor.
İnandırıcı bulan da var.
İnandırıcı bulmayıp, altında siyasi gerekçelerin yattığını düşünen de var. Yargı süreci devam ederken, öyle - böyle demek bize düşmez. Ne var ki, CHP gerçekten de Güzelbahçe’de Ertan Avkıran’ı, Alaçatı’da Muhittin Dalgıç’ı yeniden aday gösterirse göreceksiniz kaybetmek yerine seçmen gözünde puan kazanacaktır.