Amca mı, Enişte mi?

Amca mı, Enişte mi?

Amca mı, Enişte mi
Amca mı, Enişte mi?

Meral TAMER
Amca'nın aile fotoğrafı nasıl da sapır sapır dökülüyor!
Baba'ydı Amca oldu, yakında Enişte'miz mertebesine terfi ederse hiç şaşırmayacağım.
Ayazağa'da orman kapatmaya çalışırken ortağı gözaltına alınan ve dünkü gazetelere manşet olan Amca'nın kayınbiraderi Ali Şener, Kamuran Çörtük'ün uzun yıllar içtikleri su ayrı gitmeyen kardeşten de öte yakını, Tatilya'da ortağı, Türkiye Kalkınma Bankası'nı batırmaktan tutuklanıp yargılanan Özal Baysal'ın yakın dostu...
Aslında kayınbirader Ali Şener'in fotoromanı bugün belki daha güncel, ancak günlerdir bekleyen okurlarımıza Bayındır'ın öyküsüne bugün devam edeceğiz diye söz vermiş bulunuyoruz.
Olsa olsa yarın yine ara verip güncele döneriz diyeceğim, ama hangi birine döneceğiz? Faruk Süren'i mi istersiniz, Nevzat Ak'ı mı? Ayrıca akşam yatıp yarın sabah kalktığımızda daha ne sürprizler çıkacağını da bilmiyoruz henüz.
Yolsuzlukların bini bir para... Çorap söküğü gibi birer ikişer (pardon beşer onar) önümüze geliyor ve okurken bile insanı serseme çeviriyor.
Laf aramızda bizim gazete bu haberlerde acayip fark atıyor. Oku oku bitmiyor. Okudukça taşlar yerine oturuyor.
Pisliklerin ortaya dökülmesini engellemedikleri için Ecevit'e de Bahçeli'ye de teşekkür borçluyuz.

Arşivdeki ilk Çörtük haberinin önemi

Bayındır Grubu'nun fotoromanına yükseliş öyküsüyle başlıyoruz.
Dün de yazmıştım. Çörtük çay ocağı ya da kapıcılıktan gelip de trilyonlara hükmeden patronlardan değil. Kendisi gibi zeki, iyi eğitimli, başarılı 10 genç mühendis arkadaş, 1984'te biraraya gelerek Ankara'da bir inşaat şirketi kurmuşlar. Yanlış hatırlamıyorsam Bayındır adını koyarken de Bayındırlık Bakanlığı'ndan esinlenmişler.
Bayındır'la ilgili bendeki ilk gazete küpürü 1993 yılına ait. Gazetemizin arşivindeki ise 28 Kasım 1991 tarihini taşıyor. Eminim ne tesadüf diyeceksiniz! Çünkü Süleyman Demirel'in, 11 yıllık zorunlu aradan sonra 11 Kasım 1991 günü 7. kez Başbakan oluşundan sadece 17 gün sonra:

* Bayındır şehir kuruyor: Bayındır Grubu, İstanbul Büyükçekmece'de 237 bin m2 alan üzerine bir uydu kent inşa edecek. Projeler arasında 400 yataklı bir otel, 50 yataklı bir hastane, okul, hipermarket ve 130 bin m2'lik yerleşim alanı bulunuyor.
28 Kasım 1991 Sabah

Milliyet'in arşivindeki ikinci küpür 1 Aralık 1991 tarihini taşıyor:

* Bayındır Şirketler Grubu holdingleşiyor: Bayındır İnşaat, Turizm, Ticaret ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Kamuran Çörtük, Bayındır Grubu'nun holdinge dönüşeceğini ve sigorta ve sağlık alanlarına gireceğini açıkladı.

Ben ancak 1993'de fark etmişim Bayındır'ın önemini:

* Pakistan Otoyolu'nu Bayındır yapacak: Pakistan'da Navaz Şerif hükümetinin 185 km'lik İslamabad - Peşaver Otoyolu ihalesini Bayındır kazandı. Proje tutarı 550 milyon dolar.

19 mart 1993 Dünya

* Bir Türk Romanya'da devlet bankasına ortak oldu: Çörtük, Romanya Ticaret Bankası ile ortak olarak Banko Türko Romano adıyla bir banka kurdu. Bayındır, 5 milyon dolar sermayeyle kurulan bankanın yüzde 80 hissesine sahip.
30 Mart 1993 Milliyet

Bayındır'ın bu başdöndürücü yükselişi, Özal'ın ani ölümünün ardından koşarcasına Çankaya'ya çıkan Demirel'deki büyük değişimle daha da pekişecekti:

* Demirel'deki değişim: Demirel Cumhurbaşkanı olarak ilk Kurban Bayramı'nı Çörtük'ün Antalya'daki Alba Tatil Köyü'nde geçirdi. Selefi Özal'a özenen Demirel, kravat ve takım elbiseyi çıkartıp objektiflere şortla poz verirken, acaba Çörtük de, Özal'ı yıllardır Simena Tatil Köyü'nde ağırlayıp büyük devlet ihaleleri alan Ceylanlar'dan (el konulan Bank Kapital'in sahibi) mı ilham almıştı?
9 Haziran 1993 Milliyet

* Baba'nın ev sahibine Hazine'den dış borç: Bayındır, Pakistan'da yapacağı otoyol için yabancı bankalardan kredi bulamayınca Hazine devreye girdi ve 250 milyon dolarlık dış borç aldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez yapılan uygulamayla kredi Türk Eximbank kanalıyla Pakistan'a aktarıldı.
23 Kasım 1993 Hürriyet

* Bayındır Dostluk A.Ş: 10 arkadaşın 10 yıl önce kurduğu Bayındır Holding yılda 3.5 trilyon lira (....) ciroya ulaşmış. Patron Kamuran Çörtük, Demirel'e ilişkisini "İki yıl önce tanışma fırsatı buldum, ama hayatım boyunca Demirel'e hep büyük bir hayranlık ve saygı duydum" sözleriyle anlatıyor.
9 Aralık 1993 Hürriyet

* Benazir'e methiye işe yaramadı: Bayındır, Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun Türkeye'yi ziyareti sırasında Başbakan Tansu Çiller ve Benazir Butto'ya methiyeler düzen ilanlar vermişti. Amaç Navaz Şerif'in başbakanlığı döneminde onaylanan otoyol projesinin suya düşmesini engellemekti. Ancak olmadı. Benazir ülkesine döner dönmez, İslamabad - Peşaver otoyolundan vazgeçtiğini bildirdi.
22 Aralık 1993 Milliyet