Batı’da eşler, Türkiye’de aile, çalışan kadına destek

Dünyanın en başarılı iş kadınları evli, çocuklu ve mutlu. Fortune 500’de yer alan şirketlerle ilgili bir çalışma, o şirketlerde CEO olan 28 kadından 26’sının evli olduğunu ortaya koyuyor; sadece 1’i boşanmış, 1’i de hiç evlenmemiş. Dahası bu CEO’ların birçoğu “çocuk bakımında ve ev işlerinde eşleri yardımcı olmasa, onların ilerlemesi için istekli davranmasa, bu kadar başarılı olamayacaklarını” söylüyorlar.
Türkiye’de durum biraz farklı. Eşler evde yardımcı olmasa da geleneksel aile yapımız imdada yetişiyor ve kadın, gözü arkada kalmadan kariyer merdivenlerini hızla tırmanabiliyor. Uzun yıllar Şişe Cam Topluluğu’nun üst yönetiminde görev aldıktan sonra şimdi OMV-Petrol Ofisi CEO’su olan Gülsüm Azeri örneğinde olduğu gibi...

Kayınvalidesi bakmış
Adapazarı’nın Hendek ilçesinde geleneksel bir Türk ailesinde büyüdüğünü ve rol modelinin annesi olduğunu her fırsatta dile getiren Azeri’nin 2 oğluna da kayınvalidesi bakmış. Azeri de gönül rahatlığıyla gece-gündüz demeden işlerini yürütebilmiş. Kariyerinin ilk yıllarındaki kadınlara tavsiyesi: “Her zaman kadının annesi uygun olmayabilir. Ailenizden size kim destek veriyorsa, hayatı zorlaştırmadan ve onların da çocuğunuzun çok yakını olduğunu düşünerek kabul edin ve takdir edin. Ben kayınvalideme müteşekkirim.”
Yoğun iş temposuna rağmen oğullarının yemeklerini hep kendi pişirmiş. Hâlâ da pişiriyor. Malzemeleri yardımcısına hazırlattıktan sonra yemeğin lezzetini kendi veriyor. “Yemek pişirmek atla deve değil. Binlerce konuyu, binlerce insanı yönetiyorsunuz, bir evi mi yönetemeyecek-siniz?” diyor ki ben de aynen katılıyorum. Oğulları büyümüş; ev-bark sahibi olmuşlar, ama hâlâ annelerinin yemeğinin lezzetini damaklarında hissetmek istiyorlar. O yüzden de aile haftada bir Gülsüm hanımın hazırladığı yemeklerde bir araya geliyor.

Galya Frayman
Coca Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas, biri 15, diğeri 19 yaşında 2 erkek çocuk annesi. Çocukları büyütürken eşinin de ailesinin de kendisine çok yardımcı olduklarını her zaman söyler; ama önemli bir koşulla... “Ben de o destek mekanizmalarına hep çok önem verdim ve titizlikle özen gösterdim. Elimizde 3 top var. Aile, özel hayat ve iş. Aile topu camdır, bir kere kırılırsa tekrar bir araya getiremezsiniz. Diğer 2’si plastik olabilir, siz ezip bükseniz de o 2 top tekrar eski haline dönebilir.”