Bir yanlışı düzeltmek

Bir yanlışı düzeltmek


       Dünya gazetesine ve mesleğimizin duayeni sevgili Nezih Demirkent'e bir teşekkür borcum var. Salı günkü medya sayfasında yer alan Kadın Gazeteciler başlıklı küçük haberde bana pas attığı için...
       Gazeteciler Cemiyeti'nin yayınladığı Bizim Gazete'de yer alan. Ekonomi Kulisi yazan kadın gazetecilerin tanıtıldığı habere atıfta bulunan Demirkent, "Meral Tamer de bu listede yer almış. Sanırız Tamer bundan rahatsız olmuştur" diyor.
       Gerçekten de oldum.
       Bizim Gazete'nin yanı sıra Türkiye Gazetesi'nde de yer alan haberde, içinde 2 yanlışın birden yer aldığı cümleden bir bölüm: "Vefat eden Gülçin Telci'nin öncülüğünü yaptığı Ekonomi Kulisi sütunlarını Milliyet'te Meral Tamer (...) hazırlıyorlar"
       Anlayabildiğim kadarıyla bu haber, değişik gazetelerde ekonomi kulisi yazan meslektaşlarımdan bir bölümünün bulunduğu bir sohbette ortaya çıkmış. Ancak ben yaklaşık 2 yıldır Ekonomi Kulisi yazmıyorum. Hatta 1 yıl önce köşemin adını bile Ufuk Turu olarak değiştirdim. İş dünyasının kulis haberlerini ise haberde adı geçen meslektaşlarımın köşelerinden zevkle izliyorum.
       Neden kulis yazmadığıma gelince... Her insan zaman içinde kendini yenilemek ister. Hep aynı şeyi yapmak, biraz da yerinde saymak demektir. 25 yıldır amatör ruhla yaptığım gazetecilikte özellikle son yıllarda kendim neyle ilgileniyorsam, okurlarıma da onları aktarmak arzusundayım. Ufuk Turu yazılarımı izleyenlerin gayet iyi bildikleri gibi son birkaç yıldır Türk şirketleri yerine çoğunlukla dünya devlerinin stratejilerini, yönetim gurularının geleceğe bakışlarını ve sınırları kalkan dünyada yeni rekabet koşullarını izlemeye ve okurlarıma aktarmaya çalışıyorum.
       Herhalde haberi yazan ve oluşturan arkadaşların aklında, yıllar boyu iş dünyası kulislerini kurcalayan kişi olarak kaldığım için bu tür bir atlama olmuş.
       Benimle ilgili yanlış bilginin diğer ayağında ise rahmetli Gülçin Telci var. Artık aramızda bulunmadığı için de hassas ve yanlış anlaşılmaya açık bir konu. Ama Gülçin sağ olsaydı, eminim en Doğrucu Davut haliyle bu haberi yazanları arar, "Darling sen yanılmışsın, Ekonomi Kulisi'ni ilk başlatan ben değilim" derdi.
       Ekonomi basınındaki genç meslektaşlarımı bilgilendirmek için küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum:
       Türk basınındaki ilk Ekonomi Kulisi köşesi, Cumhuriyet Gazetesi'nde Hasan Cemal'ın Genel Yayın Yönetmeni, Osman Ulagay'ın da Ekonomi Servisi Şefi olduğu 1986'da başlatıldı. Bu köşeyi yazma görevi bana verildi. Yine aynı ikilinin teşvikleriyle 1983'te de Tüketici Köşesi'ni başlatmıştım. 80'li yılların ortalarında aynı gazetede 2 farklı köşe yazan ender gazetecilerden biriydim.
       Gülçin'in Ekonomi Kulisi yazmaya başladığı tarihi ise unutmam mümkün değil. Çünkü ben 1993 yazında Milliyet'le anlaştığım günlerde Hürriyet de benzeri köşeler açmaya karar verdi ve Erkan Çelebi Tüketici Köşesi'ni, Gülçin Telci de Ekonomi Kulisi'ni hazırlamakla görevlendirildi.
       Bu köşenin okurları, kendimi ortaya atmaktan pek hoşlanmadığımı sanırım bilirler. Dolayısıyla bu yazı bir istisna. Hedef kitlesi ise hafızasız toplumumuz falan değil, yukarıda da belirttiğim gibi sadece ve sadece gazetelerin, haber ajanslarının ve televizyonların ekonomi servislerindeki genç meslekdaşlarım.


Teşekkürler Garanti

       Garanti Bankası'nın otomobil kredisi ilanlarını gördünüz mü?
       Biz ilk gördüğünüzde gözlerimize inanamadık.
       Yanda topluca görebileceğiniz ilanlar, Trafikte Ortak Akıl Platformu (TRAP) olarak geçtiğimiz hafta sonu Sabancı Center'da gerçekleştirdiğimiz Diyalog Konferansı'nın hemen ertesinde, hafta başından itibaren gazetelerde peşpeşe çıkmaya başladı. Biz de ilkini görüp de hayran olduktan sonra, hafta boyunca bir sonraki gün hangi gazetede ne mesaj çıkacak diye heyecanla beklemeye ve çıkan ilanları biriktirmeye başladık. Sonra da bunları topluca sizlerle paylaşmak istedik:
       * Siz inik lastikle yola çıkmayın. Biz otomobil kredisi verelim
       * Siz hatalı sollama yapmayın. Biz otomobil kredisi verelim
       * Siz gereksiz korna çalmayın. Biz otomobil kredisi verelim
       * Siz yayalara yol verin. Biz otomobil kredisi verelim
       * Siz ters yöne girmeyin. Biz otomobil kerdisi verelim.
       * Siz alkollüyken direksiyona geçmeyin. Biz otomobil kredisi verelim
       * Siz dönüşlerde sinyal vermeyi unutmayın. Biz otomobil kredisi verelim
       * Siz direksiyoda telefonla konuşmayın. Biz otomobil kredisi verelim
       TRAP olarak sürücüleri trafik kurallarına uymaya nasıl özendiririz diye kafa yorarken hiç beklemediğimiz bir anda karşımıza çıkan bu ilanlar, "armut piş, ağzıma düş" misali bizim için çok hoş bir sürpriz oldu doğrusu.
       Garanti Bankası'ndan gelen bu destek üstelik de o denli seviyeli, yaratıcı, albenili, çarpıcı ve estetik ki, bundan alası can sağlığı! (İlanların en altında küçücük puntolarla yazılı "Biz otomobil kredisi verelim. Bir günde. Kefilsiz. Garanti" kısmını kaldırıp bir yerine TRAP amblemini yerleştirmeyi bile hayal ettim.)
       İlanların en - boy oranı, renkleri ve başarılı grafik çalışmasına, mesaja göre seçilen yazı karakterleri de eklenince, verilmek istenen mesajların etkisi kat kat artmış.
       Baksanıza alkollü sürücüyü uyaran reklam titrek harflerle yazılmış. İnik lastiklere karşı uyaran ilanda harflerin de havası alınıp söndürülmüş! Ya ters yola girmeyin'deki espriye ne demeli? Yaya geçidi de farklı değil, korna çalmadaki yaratıcılık da...
       Kefilsiz ve bir günde otomobil kredisi verebileceklerini tüketiciye duyurmak üzere hazırladıkları ilanlarda, sürücüleri trafik kurallarına uymaya özendirdikleri için TRAP olarak Garanti Bankası'na teşekkürü borç biliyoruz.Pizza Hut, çeteci kampanyayı kaldırdı

       Pizza Hut'ın çocuk mönülerinin promosyonunda artık çeteci çizgi kahramanlar kullanılmayacak.
       Geçen cumartesi bu köşede Pizza Hut'ın bu kampanyasının anne - babaları rahatsız ettiğini duyurmuştuk. Hafta içinde Pizza Hut Türkiye Pazarlama Müdürü Nilay Altun'dan bizi çok sevindiren bir faks mesajı geldi. Tahmin edebileciğiniz gibi çeteli kampanyayı kaldırma kararı almışlar. Türk çocuklarının sevebileceği yeni çizgi kahramanlar tasarlıyorlarmış.
       Altun'un faks mesajı şöyle:
       "Pizza Pooch için hazırlanan ve uygulandığı bütün ülkelerde başarılı olmuş bu konsepti Türkiye'de geçtiğimiz aylarda deneme amacıyla uygulamaya koyduk.
       Geçen zaman bize bu konseptin Türkiye şartlarına uygun olmadığını gösterdi ve sizin gibi biz de bu konseptin yenilenmesi gerektiğini düşünerek yeni bir konsept üzerinde çalışmalara başladık.
       Yeni Pizza Pooch konseptimizi önümüzdeki günlerde Pizza Hut restoranlarında görebilirsiniz. Konuya gösterdiğiniz hassasiyete teşekkür ederiz."
       Duyarlı yaklaşımından ötürü Pizza Hut'a ve konuyu köşemizde gündeme getiren baba adayı grafikerimiz Naci Koç'a teşekkür ediyoruz.
Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr