CHP’den ülkeyi sıçratacak küresel boyutlu mega proje

Şurası kesin ki CHP, 7 Haziran seçimlerine, geçmiş seçimlerden çok daha farklı şekilde damgasını vuruyor.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün İstanbul’da açıkladığı “Yüzyılın Ekonomi Projesi”, kılı kırk yararak düşünülmüş, 1 yılı aşkın süre üzerinde çalışılmış, Türkiye’yi son 6 yıldır içinde bulunduğu tıkanıklıktan kurtarabilecek, ayakları yere basan bir mega proje.
- Projenin ana fikri, Türkiye’nin ancak küresel boyutlu bir hamleyle sıçrama yapabileceği; -ki CHP’nin böyle gerçekçi bir tespiti yapması çok-çok önemli. (Yakın zamana kadar parti içinden yükselen ulusalcı sesleri hatırlayın)
2035 gerçekçi
- İkincisi; hedef olarak ortaya konulan 2035 tarihi! Bu tarih, AKP iktidarının dilinden düşürmediği 2023’ten çok daha anlamlı, çünkü soyut değil. 2035, genç nüfus avantajımızın sona ereceği çok somut bir tarih. Kılıçdaroğlu diyor ki: Önümüzde altın değerinde 20 yıl var; coğrafi konumumuzdan kaynaklanan avantajlarımızı da değerlendirerek bu 20 yılı çok iyi kullanmalıyız.
- Üçüncüsü; CHP’nin mega projesinde Türkiye’nin Orta Gelir Tuzağı ve “orta teknoloji tuzağı”nı aşma şansının ancak devlet, özel sektör, TOBB ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) gibi meslek kuruluşlarıyla geniş yelpazede STK’ların (sivil toplum kuruluşlarının) işbirliğiyle mümkün olacağı vurgulanıyor, -ki bu yaklaşım, bugünkü tek adam yönetimi kafasıyla aşılamayacak pek çok engelin üstesinden gelme imkânı veren bir takım çalışmasının önünü açıyor.
- Dördün-cüsü; Anadolu’nun ortasında inşa edilecek ve dev bir lojistik merkezi olarak hizmet verecek bu mega kent, özel yasayla kurulacak. Bürokrasi sıfır olacak. Merkezden bir vali atanacak, ama STK’lar tarafından yönetilecek. Hal böyle olunca da gerek büyük uluslararası şirketlerin yatırım yapmaları, gerekse Avrupa ve Asya yatırım bankalarının fon sağlamaları çok kolaylaşacak.
- Beşincisi; bu mega kent için yaratıcı kuşaklar yetiştirme hedefi de çok önemli. Devlet her yıl 15 bin üniversite mezununu yurtdışına doktoraya gönderecek. En az 50 bin doktora yapmış insanımız mega kentte, Ar-Ge merkezlerinde, üniversitelerde, sanayide çalışacak...
CHP’ye prestij sağlar
Bu vizyoner projenin 20 yıl için bedeli 200 milyar dolar; 40 milyar doları devletten, 160 milyar doları özel sektörden... İş çevrelerinden dün görüştüğüm isimler, projeyi beğendiklerini belirttiler; zaten çoğunun da gündeme getirmek istediği konular bunlar. Rakamları da uçuk bulmuyorlar; ancak CHP’nin bunları gerçekleştirebileceği konusunda ciddi kuşkuları var.
Ben kendi hesabıma ana muhalefet liderinden böylesine vizyoner, küresel bir proje duymaktan çok mutlu oldum.
Muhalefet partilerinin, kendileri yapamasa bile neyin yapılması gerektiğini söylemeleri lazım.
Türkiye’ye küresel oyunda yer açmaya çalışan, geleceğe bakan ve parçaları birbiriyle uyumlu bu proje CHP’ye prestij sağlayacaktır.