Duble yolda hız artınca, trafikte ölümler de arttı

Trafik kazalarında son aylarda patlama var ve bu patlamanın toplumdaki kutuplaşmayla, Kürt sorunuyla, referandumla falan alakası da yok!
Evlatlarımız sadece Doğu ve Güneydoğu’daki çatışmalarda değil, trafikte de ölüyor. Siyasilerimizin ivedilikle bu konuya da eğilmeleri gerek. Özellikle de Başbakan Erdoğan’ın...
Erdoğan, ağırlığını koyarak, kapalı alanlarda sigara içilmemesi konusunda nasıl beklenmedik bir başarı sağladıysa, trafik intiharları ve cinayetlerine eğildiği takdirde, onları önlemenin de bir çaresini mutlaka bulur. Hele AKP iktidarının medar-ı iftiharı duble yollarda hız sınırının 3 ay önce 90 km/s’den 110 km/s’ye çıkartılmasına yeşil ışık yakan da kendisiyse...

D-100 karayolunda ölüm!
Evet, TBMM’den haziran sonunda geçen bir yasayla duble yollarda hız sınırı 20 km/s artırılmış, kazalar bu nedenle daha da fazlalaşmıştır. Çünkü direksiyon başına geçen vatandaşlarımız, hız yapmaya bayılır! Yol duble olmuş-olmamış farketmez! Artık onun beyninde hız sınırı her yerde 90 km’den 110 km’ye çıkmıştır! Kaldı ki kazaların önemli bölümü duble yollarda meydana gelmektedir.
Örneğin İzmit’ten Adapazarı’na hafta sonu ziyaretine gelen Neziha Nalbant ve
3 aylık bebeği, D-100 Karayolu’nda yolun karşı tarafına geçmek isterken bir otomobilin altında kalarak öldüler. Otobüsten inip karşı tarafa geçmek isteyen Neziha Nalbant‘a Adapazarı’ndan Kocaeli yönüne giden düğün konvoyundaki arabalardan biri çarptı.
Anlaşılan duble yolda hız sınırı arttı diye sürücü, kendini otoyolda sanmış ve basmış gaza! Oysa otoyollar; transit trafiğe tahsis edilen, belli yerler dışında giriş ve çıkışın yasaklandığı, yaya-hayvan-motorsuz araçların giremediği, trafiğin özel kontrole tabi tutulduğu karayoludur. Bu nedenle otoyollarda hız sınırı, tüm dünyada olduğu gibi bizde de 120 km/s’dir.
Duble yol ise erişme kontrollü değildir. Sadece bir yöndeki trafiğe ait taşıt yolu, bir ayırıcı ile diğer taşıt yolundan ayrılmıştır. Her türlü sürprize açıktır. Karşınıza inek dahil her an her şey çıkabilir.

Sabaha karşı ölüm çok!
Duble yollar öyle lanse edildi ki, vatandaş kendini tam güvende hissediyor ve gece yarısından sonra arabasına binip, şehirlerarası yollarda basıyor gaza! Tıpkı Mersin İdmanyurdu futbolcusu Mustafa Aydın gibi. İzmir’deki maçtan sonra Alsancak’ta eğlenen Mustafa, arkadaşından emanet aldığı otomobille sabah saat 02.00’de Narlıdere’de ağaca çarptı. Mustafa araçtan ağır yaralı olarak çıkartılırken, nişanlısı öldü. Kaza, Mustafa’nın aşırı hız nedeniyle direksiyon kontrolünü kaybetmesi sonucu meydana geldi.
Bir diğer “sabaha karşı kaza” haberi: İstanbul’dan Kapadokya’ya geziye giden
2 doktor ve çoğu tıp okuyan 11 öğrenci, Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesi yakınlarında kaza geçirdi. Minibüs şarampole yuvarlanınca 2 doktor öldü, tüm öğrenciler yaralandı. Saat 07.00’de Şereflikoçhisar-Aksaray karayolunda meydana gelen kazanın nedeni aşırı hız. Ama bana sorarsanız yol emniyetli diye gecenin çok geç saatlerinde yola çıkmanın rahatlığı da var.