Iberia yüzünden Macaristan'da kaçak muamelesi gördüler

Iberia yüzünden Macaristan'da kaçak muamelesi gördüler


İspanyol Havayolları, Barcelona - İstanbul tarifeli seferini gerekçe göstermeden iptal etti ve yolcuları değişik ülkeler üzerinden saatler süren aktarmalı uçuşlarla İstanbul'a gönderdi


İstanbullu okurumuz avukat Dr. Levent Bıçakcı, eşi ve arkadaşlarıyla birlikte Şampiyonlar Ligi maçını izlemek için gittikleri İspanya'dan sağ salim dönebildikleri için kendini şanslı sayıyor.
İspanyol Havayolları İberia, 30 mayıs günkü Barcelona - İstanbul tarifeli seferini gerekçesiz iptal edince Bıçakcı ve arkadaşlarının güzel başlayan tatilleri adeta bir kabusa dönüşmüş. İptal hakkında resmi bir açıklama yapmayan İberia yetkilileri, yolculara bazıları 14 saate varan ilginç! aktarmalı uçuşlar önermişler. Bıçakcı, eşi ve arkadaşları da bilet kuyruğunda saatlerce bekledikten sonra kendilerine Budapeşte aktarmalı İstanbul uçuşu önerilmiş. Bu durumda normalde 3 saat sürmesi gereken yolculuk 8 saate çıkıyormuş.
Barcelona havaalanındaki bir depoda valizlerini bulan Bıçakcı, eşi ve arkadaşları, Macaristan Havayolları'nın (Malev) deskine geldiklerinde uçuş kartlarının sadece Budapeşte'ye kadar düzenleneceğini hayretle öğrenmişler. Macaristan vizeleri olmadığı için Budapeşte'de mahsur kalma tehlikesi ortaya çıkmış. Nitekim korktukları başlarına gelmiş! Budapeşte havaalanında polis denetiminden geçemeyen 2 çift, kaçak muamelesi görmüş. Uzun süre çabaladıktan ve ancak Malev görevlilerinin devreye girmesiyle perişan, sinirli ve yorgun bir halde İstanbul'a ulaşmayı başarmışlar.
Bıçakcı şimdi "tarifeli uçak seferinin gerekçesiz iptali uluslararası hava taşımacılık kurallarına aykırıdır" diyor ve dava açma hakkını kullanacağını söylüyor.
Arkadaşımız Pınar Figen'in konuyu ilettiği Iberia, uçuş rezaleti diyebileceğimiz tüm bu aksaklıklara, avukatları Tülay Şengün Ateş aracılığıyla bakın ne cevap veriyor:
Iberia'nın bahsedilen uçak seferi teknik nedenlerle iptal edilince onlar da yolcuları mağdur etmemek için ellerinden geleni yapmışlar. Okurumuzun şikayetini "bir dost uyarısı" olarak kabul ediyorlarmış ve "tüm uçuşları İspanya'nın güzelliğiyle doğru orantılı olan İberia'ya hoşgörü gösterilmesini" umuyorlarmış.
Olası bir davada böyle bir savunma yapacaklarsa, Iberia Havayolları'na şimdiden şans dilemekte yarar var!

Bolu'da kaza riskini artıran baraka yıkıldı

Bolu dağı geçişinde Karayolları'nın U - dönüşü için yaptığı ceplerden birine usülsuz olarak kondurulan ve trafik güvenliğini tehdit eden baraka sonunda yıkıldı.
Yeşil Vadi adlı baraka - lokanta kamyon şoförlerine köfte - ekmek vs. satıyor, dolayısıyla kamyonların normalde dönüş için ayrılan yerlerde park etmesine neden oluyor, bu durumda u-dönüşü yapmak isteyen otobüsler ve diğer araçlar için trafik kazası riski artıyordu.
Konuyu ilk kez Varan Turizm'in Genel Müdürü İbrahim Aybar gündeme getirmiş ve barakanın kaldırılması için köşemizden yardım istemişti. 3 Temmuz tarihli köşemizde çıkan "U dönüşü mü, yoksa dinlenme tesisi mi?" başlıklı yazımızı yazmadan önce hem Karayollarıyla hem de Bolu Valisi Nusret Miroğlu'yla temasa geçtik. Yeşil Vadi'nin ruhsatsız olduğunda herkes hemfikirdi ancak bu baraka - lokantayı Belediye'nin mi, Valilik'in mi yoksa Karayoları'nın yıkması gerektiği henüz açıklığa kavuşmamıştı.
Bolu Valisi Miroğlu'yla yazının yayınlanmasından sonra da temaslarımız devam etti. Valilik'in devreye girmesiyle baraka geçtiğimiz hafta yıkıldı ve 25 metre daha yukarıya taşındı. Varan Genel Müdürü Aybar'ın belirttiğine göre barakanın yeni konumu daha problemsiz. Bolu Valisi Miroğlu'na konuya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bermuda'da hamburger yasağı delinemedi

Küreselleşmenin sembollerinden hamburger Karayiplere giremiyor. Karayip Adaları'nda McDonald's başta olmak üzere hiçbir fast food restoranının açılmaması yönünde mahkeme kararı alındı.
The Telegraph'ta yer alan habere göre 1996 yılında Bermuda'da Yasaklı Restoranlar Yasası çıkmış. Ancak Grape Bay adlı bir şirket bu yasanın iptali için temyize başvurmuş. Halen İngiliz mıntıkası sayılan Karayipler'de en üst yargı organı olan Kraliyet Özel Meclisi şirketin temyiz başvurusunu geri çevirmiş. Fast food karşıtları, bu restoranların Karayip Adaları'nın "eski dünya" imajına tehdit oluşturduğunu düşünüyorlarmış. Karayiplerde kumarın yasak olması ve hız limitinin 21 kilometrede tutulması da geleneklere bağlılığın diğer örnekleri arasında sayılıyor.

Çok temiz kumsallar doğayı tehdit ediyor

Gelişmiş ülkelerdeki aşırı temiz kumsal merakının, doğayı tehdit edecek boyutlara vardığı belirtiliyor.
The Telegraph'ın haberine göre İngiltere'de Swansea kent konseyi, kumsallarda çer - çöp temizlemeye yönelik çalışmalarla ilgili bir dizi önlem aldı ve bu arada aşırıya kaçan çabaların erozyona yol açtığı ve doğal hayatı tahrip ettiği konusunda uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi.
Yapılan araştırmada her gün özel araçlarla temizlenen kumsallarda denizkabukları, yosun ve ağaç kabuğu gibi doğal unsurların da gereksiz yere ve fazlasıyla toplandığı saptandı. Bu durum kumsallarda böcek nüfusunun azalmasına, dolayısıyla bu böceklerle beslenen kuşların da yok olmasına yol açıyor. Biyolojik zincirin zarar görmemesi için çöplerin makine yerine elle toplanması çok daha uygunmuş.
Bazı bölgelerde kumsal temizliği o kadar abartılmaya başlanmış ki, Güney Fransa'da güzel koksun diye parfüm sıkılan kumsallar bile varmış.

SSK emriyle telefonunuz kapanabilir!

Avcılar'da oturan Muhittin Kalkan'ın telefonu geçtiğimiz günlerde pat diye kesiliverdi. Kalkan'ın bugüne dek yatırmayı unuttuğu bir faturası filan yok. Ama 10 gündür uğraşmasına rağmen telefonunu yine de açtıramıyor.
Çünkü telefon SSK'nın emriyle kapatılmış. Daha doğrusu haciz konmuş.
Avcılar Telekom'dan bu bilgiyi alan Muhittin Kalkan, "SSK'yla tek ilgim, SSK'dan emekli olmuş olmam" diyor. Ancak uzun zamandır kullandığı telefon daha önce İldem Tekstil adlı bir şirkete aitmiş. Şirket SSK'ya olan borçlarını ödemediği için Kalkan'ın telefonuyla birlikte 17 kişinin telefonuna haciz gelmiş.
Kalkan, kendi çabalarıyla Bakırköy SSK'dan telefonun açılması emrini elden almayı başarmış. Ancak bütün işlemleri tamamlamasına rağmen telefonu açılmamış.
Arkadaşımız Pınar Figen'in sorularını yanıtlayan Telekom halkla ilişkiler yetkilisi Serpil Demirci, SSK'nun gönderdiği icra emrinde "her kim adına kayıtlı olursa olsun" ibaresi yer aldığı için Telekom'un başkası adına ve adresine kayıtlı olsa da telefonu kapattığını söyledi. Bu durum ikinci bir emre kadar SSK'nun icra yoluyla telefona el koyduğu anlamına geliyormuş. Ancak okurumuzun elindeki belge de emir yerine geçebilir. Zaten bizim devreye girmemizden sonra Telekom yetkilileri telefonu bugün - yarın açacakları sözünü verdiler.Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr