Sabancı ve Fatma Şahin, cinsiyet eşitliği için elele

DAVOS

Dünya Ekonomik Forumu DEF’in üst yönetimi, 4-6 haziranda İstanbul’da toplanacak olan Ortadoğu-Kuzey Afrika-Avrupa bölgesel toplantısının tanıtımı için önceki akşam Davos’ta bir yemek verdi. Arap Baharı’nın yeni liderlerinin yanı sıra dev şirketlerin CEO’larının da hazır bulunduğu yemekte Türk tarafını Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Bakanı Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve İstanbul toplantısının eşbaşkanları Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve The Coca Cola Company’nin CEO’su Muhtar Kent temsil ettiler.

Babacan’dan İstanbul daveti
Babacan, Davos ahalisini davet ederken, haziran başında İstanbul’un “Körfez bölgelerinden gelecekler için yeterince serin, Avrupa’dan gelecekler için yeterince sıcak” olacağını, hemen ertesinde de G-20 toplantısının yapılacağını hatırlatmayı ihmal etmedi.
Eşbaşkan Sabancı ise yaptığı konuşmada, İstanbul toplantısıyla ilgili olarak belirlenen enerji, Arap Baharı ve sonrası, genç işsizlik gibi gündem maddelerine, cinsiyet eşitliğini de eklemeyi unutmadı; nedenini de “Biraz önce Mısır Devlet Başkanı adayı Abdel Moneim Aboul Fotouh’un konuşması, Arap Baharı sonrasında bu konuyu gündeme almamız konusunda beni cesaretlendirdi” diyerek açıkladı.
Swissotel’deki toplantının organizasyonunu, Egemen Bağış’ın yönetiminde AB Bakanlığımız gerçekleştirecek.

Şahin’in temasları
DEF yöneticileri bu yıl Türkiye’den 6 bakanı davet etmişler; Başbakan Erdoğan ise “3 bakan yeter” demiş ve Davos’un müdavimleri olan Babacan ile Bağış’a ek olarak Fatma Şahin’in gitmesini özellikle istemiş -ki Türkiye, DEF’in 6 yıldır yayınladığı Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda, 135 ülke arasında sondan 10. olmaktan kurtulabilsin.
Şahin’in Davos’a gelmesi çok isabet oldu. İlk gün, raporu hazırlayan grupla biraraya gelerek, Türkiye’de kadınla ilgili bazı istatistikler hiç yapılmadığı için bizim hep listenin sonlarında yer aldığımız tespiti yapıldı. Ertesi gün Güler Sabancı, Muhtar Kent, BM Genel Sekreter Yardımcısı, eski Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet ve Meksika’nın First Lady’si Margarita Zavala gibi ağır topların moderatörlük yaptıkları Cinsiyet Eşitliği Atölye Çalışması’nın açılışında konuştu ve çok beğenildi.

Cinsiyet istatistikleri
Vücut diliyle de katılımcıları etkileyen Şahin, “gerçekçi, akıllı ve yapıcı” bulunan konuşmasında özetle şöyle dedi:
“DEF’in raporundaki sıralamaya katılmıyoruz, ama sorun bizim eksikliğimiz. İlk iş olarak istatistiklerimizi yeniliyoruz. İlköğretimde kız çocuklarının okullaşmasını erkeklerle eşitledik, ama orta öğretimde maalesef sorunlarımız var. Ortaokul çağındaki kızlarımızın okullara erişimi konusundaki mazeretleri, kırsal kesimlerde otobüsle taşıma sistemi koyarak ve hızla kız yurtları inşa ederek ortadan kaldıracağız. Siyasette de eksiğimiz var. Siyasetçilerin yerelden ve STK’lardan yetişmeleri lazım. Bunun için zaman gerek, ancak yine de son seçimlerde Parlamento’daki kadın temsilini 5 puan artırdık.”

Sabancı’nın değerlendirmesi

Baştan beri toplantıların hem katılımcısı, hem de sıkı takipçisi olan Güler Sabancı’dan bu yılki Davos’u değerlendirmesini rica ettim. Görüşlerini şu 4 maddede özetledi:
1- “Bu yılki toplantılar, gelişmekte olan ülkelerle kalkınmış ülkeler birbirlerine karşıymış gibi çok sert bir ayırımla başladı, ama giderek Amerikan ve Avrupa ekonomilerinin ne kadar vazgeçilmez oldukları görüldü. Nasıl ki kalkınmış ülkelerde ekonominin yavaşlaması bizleri etkiliyorsa, yükselen pazarların büyümeleri de onları etkileyecek. 2 tarafın da olumlu ya da olumsuz, birbirlerini etkileyeceklerinin, Davos’ta konuşulmaya başlandığını gördüm. Bu memnuniyet verici.
2- Avrupa Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Mario Draghi bana güven verdi. Teşhisleri tamam, gittiği yol doğru. Zaten olumlu etkilerini piyasalarda görüyoruz. IMF’nin rolü ne, kendisinin rolü ne? Oralarda görüşü çok net.
3- Almanya’nın rolü önemli. Alman iş dünyası da bunun farkında. Şansölye Angela Merkel, açılış konuşmasında önümüzdeki kısa vade konusunda esnek olmadığı için çok eleştiri aldı. Alman iş dünyası bunu Merkel’e iletecektir.
4- Amerika, seçimler olduğu için bu yıl iyi görünüyor, ama gelecek yıl Davos’ta Amerika’nın borç yükünü konuşacağız.”