Estetik Sonrası İyileşme

4 Aralık 2019

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci, bu ameliyatı geçiren kişiler kadar henüz bıçak altına yatmamış olan ancak estetik operasyon sonrası süreç hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından merak konusu haline getirilmektedir. Burun ameliyatı iyileşme süreci, operasyonun türüne göre kısa ya da uzun soluklu bir toparlanma periyodu gerektirdiği bilinen bir süreçtir.

Burun ameliyatını deneyimli bir estetik cerrahı gerçekleştirmişse, çoğu hastanın şaşırdığı üzere operasyon sonrasında ilk toparlanma sürecinin oldukça kısa olmaktadır. Hastalar genellikle burun estetiği ameliyatından sonra ameliyat bölgesinde hafif bir ağrı ve sızı hissederler. Bunun yanı sıra bazı hastalar da şişmiş bir yüz, burun dokularının işlevselliğini yitirmesinden kaynaklanan burun tıkanıklığından ve yüzde ortaya çıkan morarmalardan şikayetçi olmaktadırlar. Güvenli ve bir o kadar da sorunsuz bir ameliyat türü olan rinoplasti yani burun ameliyatı sonrasında iyileşme süreci genel olarak birtakım aşamalardan geçilmesiyle gerçekleşmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası 7 Günlük İyileşme Süreci

Burun kemiği ameliyatı sonrası 7 günlük iyileşme süreci, ilk olarak ameliyat sonrası uyanma odasında gözlerinizi açtığınız andan itibaren başlamaktadır. Uzman estetik cerrahının ameliyatı gerçekleştirmesinden hemen sonraki bu süreçte burnunuzun üzerinde atel ve burnunuzun içinde de tampon bulunacaktır.

Kimi burun estetiği ameliyatlarında tampon uygulaması gerekli olmadığı için, ameliyattan sonraki ilk saatlerde ve gece gerçekleşebilecek ufak kanamaları toplamak için burun deliklerinin altına özel bir ped yerleştirilir. Bu pedler nedeni ile sinüs tıkanıklığı ve burun çevresinde hafif bir basınç hissedilmesi normaledir. Eğer yoğun şekilde ağrı yaşandığı için ihtiyaç duyulması halinde hissedilen ağrının azaltılması amacıyla ağrı kesici ilaçlar kullanmanız mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra burunda görülen şişliği azaltmak ve basıncı hafifletmek için doktor tarafından tavsiyelere uyarak iyileşme sürecini hızlandırabilmeniz mümkündür.

Burun ameliyatı sonrasında belli bir halsizliğiniz olabilir. Bu yüzden yoğun fiziksel aktivite göstermekten kaçınmanız tavsiye edilmektedir. Ameliyat sonrası ilk iki gün biraz zorlayıcı olabilir fakat genel olarak çok ağrılı geçmemektedir. Ağrı duymanız halinde bu acıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağzınızdan nefes alıp vermek uyumayı güçleştirebildiği için 2 günlük sürede uykuya dalmada zorlanabilirsiniz. Eğer burnunuzda tampon bulunuyorsa ameliyattan sonra genellikle 2. gün tamponun çıkarılması gerekmektedir. Bunun için muayene olduğunuz doktorunuza gidebilirsiniz.

Yazının devamı...

40 Yaş ve Üstü Burun Estetiği

7 Şubat 2019

Kişinin yüz hatlarına olan dikkati ve önemi ergenlik dönemlerinde üst noktaya çıkar. Yüz hatlarında fark edilen bir uyumsuzluk ilerleyen süreçte özgüven eksikliği, içe kapanıklık, vb. problemler yaşanmasına neden olur. Yüz hatlarında en çok dikkat çeken noktalar arasında burun gelir ve burunda bulunan uyumsuzluk kişileri daha çok rahatsız eder. Yüzümüz ile orantılı bir buruna sahip olmak bu kadar önemli olunca burun estetiği operasyonlarına olan talebin erken yaşlarda gerçekleşmesine yol açmıştır. Kemik gelişimi için erken yaşlarda burun estetiğini önerilmemekle birlikte 17 yaşında kadınlar burun estetiğine uygun sayılırken erkeklerde bu yaş 18’dir. Burnundan şikayetçi bireyler duygusal olarak kendilerini hazır hissettiklerinde belirttiğimiz yaşlarda burun estetiği ameliyatları yardımı ile arzu ettikleri burun yapısını kazanarak kendileri ile barışabilirler. Burun estetik operasyonları kemik gelişimi nedeniyle yaş için alt sınır belirlemişken, burun estetik operasyonlarında yaş için bir üst sınır var mıdır? 40 yaş ve üstü bireyler burun estetiği estetik operasyonları için uygun mudur?

40’lı Yaşlarda Estetik Operasyonu Tercihleri

40’lı yaşlarda ihtiyaç duyulan estetik operasyonlarında gidilen ertelemelerin telafileri gerçekleşmektedir. Özellikle ergenlik dönemlerinde duyulan hoşnutsuzlukların çeşitli nedenlerle ertelenmesi sonucu 40’lı yaşlar bu yılların telafisi çabalarına neden olmaktadır. Bu yaşlarda sıklıkla meydana gelen taleplerin başında burun operasyonları gelir ve kişi kendisiyle tamamen barışık hale gelebilmesi için burun yapısında değişikliğe gitme tercihi gösterir. Burun operasyonlarında alt yaş sınırlandırması bulunurken kemik gelişiminin tamamlanması nedeniyle üst yaş sınırlandırması bulunmasa da ihtiyaçlarınızı çok ertelememeniz için sizi uyarıyoruz. İlerleyen yaş ile birlikte yaraların iyileşme sürecinin yavaşladığı gibi deride elastikiyet kaybı artar. Bu nedenle her ertelediğiniz yaş ile birlikte kapsamlı ameliyatların uygulanma olasılığı aynı oranla azalacak, operasyondan beklenen sonuç elde edilmesi ihtimali düşecektir.

40 Yaş ve Üstü Burun Estetiği Operasyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlerleyen yaşlarda nefes almada güçlük veya horlama gibi nedenlerle erkekler burun estetiği operasyonlarına ihtiyaç duyulabildiği gibi kadınlar sadece estetik kaygılar nedeniyle burun estetiği ameliyatı talep edilebilmektedir. Bu taleplerin yerine getirilmesini engelleyecek bir risk bulunmasa da 40 ve üstü yaş kişilerin burun estetiği operasyonları yapılırken dikkat edilmesi gereken yaşa bağlı bir takım noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildikten sonra gerçekleştirilecek operasyonlarda beklenen sonuçlar elde edilebilecektir.

Yaşın ilerlemiş olması nedeniyle operasyon geçirecek kişilerin kan değerleri ve tansiyonu ölçülür.

Akciğer grafisi ve kalp elektrografisi incelenir.

Anesteziye uygunluğu kontrol edilir.

Yazının devamı...

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrasında Ruhsal Desteğe İhtiyaç Var mı?

30 Nisan 2018

Estetik olarak değişim yaşamak isteyen kişilerin bu kararı verebilmek için öncelikli olarak sağlıklı bir ruh halinde olmaları gerekmektedir. Örneğin; çok gergin bir dönemde verilen kararın herhangi bir sağlıklı boyutu olmayacağı bilinmelidir. Gergin anlar ya da çok sıkıntılı bir dönem içerisinde alınmış olan estetik kararlarından ilerleyen süreçlerde pişman olma olasılığınızın çok yüksek olduğunun da bilincinde olmalısınız. Estetik ve bedende kalıcı değişiklikler ortaya koyacak olan operasyonların detaylı incelemeler ve fikir teatileri sonucunda karar verilmesi daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde aldığınız karardan pişman olma gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır.

Burun estetiği de aynı şekilde öncesinde sağlıklı bir şekilde düşünülerek alınması gereken kararlardandır. Belki bu süreç içerisinde uzman bir kişiden psikolojik yardım alınması çok daha sağlıklı olacaktır. Uzman bir psikologdan yardım alarak bu tip bir değişimi neden istediğiniz ile alakalı derinlemesine düşünebilir ve sonunda nihai kararınızı da verebilirsiniz. Süreç içerisinde aklınıza takılan bir durum olursa bunu estetik uzman ile paylaşmak da çok önemlidir. Bu şekilde tıbbi olarak da sizi nasıl bir sürecin beklediği ile alakalı olarak bilgi alma imkanını elde edebilirsiniz.

Estetik ameliyat sonrasında da aynı şekilde ruhsal bir yardım almanız gerekebilir. Bu yeni görüntüye alışmak bazı kişilerde bir iki günlük bir süreçken bazı kişilerde çok daha zor olmaktadır. Kendinizi hangi tarafa yakın hissettiğiniz oldukça önemlidir. Sizin bu süreçte alışmanızın zor olacağını düşünüyorsanız psikologlar ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda yardım alan ilk kişinin siz olduğunuzu da düşünmemelisiniz. Estetik operasyon geçiren kişilerin operasyon sonrasındaki ruh hallerinin düzenlenmesi adına psikolojik destek çok büyük önem arz etmektedir.

Estetik Konusunda Dikkatli Karar Verin
Sağlık koşulları bakımından bir sorununuz yoksa estetiğin uygulanması ve iyileşme süreciniz oldukça hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Bu sürece psikolojik olarak uyum sağlamanız da en az bedensel iyileşme kadar önem arz etmektedir. Burun estetiği sonrasında yüzünüze yabancılaşmanız söz konusu olursa bunu takip eden bazı farklı sorunlar ile de karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle estetiği gerçekten isteyip istemediğiniz ile alakalı kesin karar vermeli ve bu kararı da kısa bir sürece sıkıştırmamalısınız. Sağlık sebebi ile operasyon geçirecekseniz ve köklü bir değişiklik yaşanmayacak ise psikolojik destek almak sizin tercihinize bırakılmıştır.

Uzmanınızı doğru seçerek psikolojik yardım alarak elde edeceğiniz sonuç çok daha kusursuz olacaktır. Burnunuzda sağlık nedeni ile et aldırma ya da kemer giderme gibi adımlar atılacak olsa da bu kararı hem konunun uzmanı olan doktorunuz ile hem de psikologunuz ile fikir teatisinde bulunarak aşmalısınız. Bu şekilde elde edilecek olan sonucun sizin için çok daha olumlu olacağı bilinmelidir. Hatta psikolojik yardım alan kişilerin estetik sonrasındaki yorumlarına da bir göz atabilirsiniz. Bu kişiler de yardım almanın adaptasyon sürecini ne denli hızlandırdığını belirterek size doğru yolda olduğunuzu kanıtlayacaktır.

Yazının devamı...

Psikolojiniz Nefes Kalitenizi Nasıl Etkiliyor?

19 Nisan 2018

Psikoloji ve bedensel aktivitelerimiz arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Psikolojimizin sürekli gerginlik içerisinde olduğu süreçlerde ve stres altında olduğumuzda nefes kalitemiz de bundan direkt olarak etkilenmektedir. Hatta vücudumuzda bizi koruya immun sistemimiz bile farklı çalışmaya başlamaktadır. Bu nedenle bedensel sağlığın muhafaza edilebilmesi için mutlaka ruhsal sağlığın da muhafaza edilmesi gerekmektedir. Siz de hayatınızda bunu temel ilke olarak kabul ederseniz sağlıklı bir yaşama doğru adım atma imkanını da yakalayabilirsiniz.

Saplıklı bir bedene sahip olabilmek adına stresten olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Yoğun stres altında olan kişilerde kalp atışlarında hızlanma, nefeste sıklaşma, soğuk terleme ve düşünce boyutunda ise sürekli olarak bir gerginlik meydana gelmektedir. Günlük hayatın daha salıklı bir şekilde akabilmesi için stres seviyesinin ve psikolojik gerginliğin orta seviyelere indirilmesi gerekmektedir. Belirli bir seviyede stres bizim harekete geçmemiz için gerekli olan önemli faktörlerdendir. Orta dereceli aşıya kaçmayan bir stres sizin günlük hayattaki işlerinizi daha kolay bir şekilde halletmenize yardımcı olacaktır.Bu nedenle psikolojik gerginliğin aşırıya kaçmadan bedende hissedilmesinin sizin üzerinizde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Önemli olan bunun seviyesinin olumsuz etkiler ortaya çıkarabilecek dereceye erişmemesidir.

Psikoloji ile Nefes Arasındaki Bağıntı
İnsan ruhsal yönden irdelendiği zaman ne denli büyük bir dünyası olduğu yeniden anlaşılmaktadır. Psikolojik sıkıntılar da modern zamanın etkisi ile önceki senelere göre daha da büyük bir artış göstermektedir. Maddi sıkıntılardan tutun iş stresine kadar her bir nokta kişilerin daha gergin bir hayat sürmelerine sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak beden sağlığımızı korumaya özen göstermeliyiz. Stres seviyesi arttıkça kişilerin bedenlerinin mücadele kaldırabilecek herhangi bir yetisi de kalmayacaktır.

Yazının devamı...

Burun Estetiği Sonrası Şekli Ne Zaman Oturur?

3 Nisan 2018

Burun estetiği ülkemizde kadınlar ve erkekler tarafından en sık talep edilen ve uzmanlıkla da ifa edilen estetik operasyonlardan bir tanesidir. Ülkemizde burun estetiği ve göğüs estetiği konusunda uzmanlık ile hizmet veren birçok farklı doktor bulunmaktadır. Yabancı kişilerin de sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelmek istediği dile getirilen noktalardan bir diğeridir.

Türkiye bulunduğu coğrafyada estetik cerrahi konusunda öncü ülke olma yolunda ilerlemektedir. Siz de burun estetiği konusunda farklı uzmanlar aramadan gerekli bütün adımlar ülkemizde gerçekleştirebilirsiz. Burun estetiği gerçekleştirilirken kesinlikle sağlık bakımından da kişilerin tehlikeye düşmemesine özen gösterilmelidir. Genel sağlık her zaman estetik görünümden bir adım önde tutulmalıdır.

Estetik ve İstirahat Dönemi Hakkında Detaylı İnceleme
Kişilerin estetik olabilmeleri için genel sağlıklarında bir sorun olmaması gerekmektedir. Zaten zamanlar bu konuda gerekli olan denetimler yamadan sizin estetik olmanıza da izin vermemektedir. Kan değerlerinden kalp sağlığına kadar birçok farklı alanda sağlığınızın sorunsuz şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde estetik operasyon gerçekleştirme imkanını elde edebilirsiniz. Bu duruma ek olarak bir de yaş konusunda sınırlamalar bulunmaktadır.

Örneğin ergenlik döneminde olan kişilerin estetik operasyon geçirmesine onay verilmemektedir. Bu kişilerin büyüme evreleri, organlarının şekil bakımından değişimleri devam etmektedir. Burun estetiği söz konusu olduğu zaman tam manası ile oturmuş olan yapı üzerinde değişikliklerin yapılması uygun görülmüştür. Ergenlik döneminde olan kişilere operasyon uygulandığı zaman hali hazırda değişimini sürdüren bir yapıya müdahale edilmektedir.

Yazının devamı...

Burun Ucu Düşüklüğü Sizi Nasıl Gösterir?

19 Şubat 2018

Burun yüzün güzelliğini en net şekilde ortaya çıkaran uzuvlarımızdan bir tanesidir. Bu nedenle yaptıracağınız başarılı bir estetik operasyon ile elde edeceğiniz görünüm farklılığı oldukça üst seviyede olacaktır. Ülkemizde en çok sıkıntı yaşanan alanların başında burun ucu düşüklüğü gelmektedir. Burun ucunda meydana gelen düşüklük yüzün çok daha farklı bir görünüme ve hatta yorgun bir izlenime sahip olmasına neden olacaktır.

Bunun yanı sıra sarkıklık sebebi ile nefes alışınızda da kalitesizliklerin ortaya çıkabileceğini bilmelisiniz. Estetik ile bu sorunların her biri oldukça kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturulacaktır. Kendinizi ülkemizde yer alan uzmanlara rahatlıkla emanet edebilirsiniz. Estetik sonucu uzman kişilerin ellerinden çıktığı zaman sorunsuz bir biçimde işleyiş gösterecektir.

Burun düşüklüğünün çok farklı sebepleri olabilir. Bunun başında genetik faktörler gelmektedir. Genetik olarak alınan burun yapısı doğuştan düşük olabilir. Bu da görüntünüzün uzun seneler boyunca sizin istemediğiniz şekilde var olmasına sebebiyet verecektir. Siz de bu nedenle oldukça dikkatli davranarak uzmanınızı seçmeli ve bu genetik faktörü sizin istediğiniz haline çevirebilirsiniz. Uzmanınızı seçerken çok dikkatli olmalısınız. Kişinin bu alanda daha önce operasyonlar uygulayıp uygulamadığını da denetlemek sizin için çok önemlidir. Genel olarak sağlığınız estetik operasyon geçirmenize engel değilse dilediğiniz gibi estetik operasyonunuzun tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Burun ucunuzda meydana gelen düşmenin sebebi yaş ilerlemesi de olabilir. Yaş ilerlemesi ile beraber en çok değişim geçiren organlarımızın başında burun gelmektedir. Hatta burun büyümesi bile söz konusu olabilmektedir. Burun ve kulak yaşlanma sürecinde boyutunda değişim meydana gelen organlarımızdandır. Siz de bu konuda vücudunuzda değişimlerin meydana gelmesini çok da olumlu bir biçimde karşılamıyorsanız estetik sizin sahip olmak istediğiniz görünümü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Burun ucu düşüklüğü de bunlardan bir tanesidir. Yaşlanmanın etkisi ile sarkmalar ve burun ucunda da düşmeler meydana gelebilir. Bu konuda uzman kişiler ile iş birliği içerisinde hareket edilirse sorunsuz bir estetik dönüşüm geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Burun estetiği konusunda ülkemizde yer alan uzmanların yurtdışından dahi talep aldığı da fark edilmesi gereken noktalardandır.

Burun Düşüklüğü Operasyonları

Burun düşüklüğü operasyonlar ile giderilerek dilediğiniz görüntüyü size sağlamaktadır. Operasyon geçirebilmek için uygun sağlığa sahipseniz bu konuda zorluk ile karşılaşmadan sıkıntısız bir şekilde iyileşme dönemini de atlatabilirsiniz. Burun düşüklüğü operasyonunda genel olarak kemik kıkırdak dokusuna dokunulmadığı için iyileşme çok daha kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

Burun düşüklüğü sadece estetik bir sorun değildir bunun yanı sıra nefes almanızı da olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Özellikle burnunda et olan kişilerin bir de burun düşüklüğünden muzdarip olması nefes konusunda daha da büyük sıkıntıların meydana gelmesine sebep olacaktır. Estetik kaygılar nedeni ile olmasa da sağlık sebepleri dolayısıyla burun düşüklüğü ameliyatı geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

Yazının devamı...

Piezo Burun Estetiği

16 Aralık 2017

Piezo: Burun Estetiğinde Ultrasonik Kesicilerin Yeri ve Yararı

Burun ameliyatlarında çok hassas seviyelerde işlem yapılması gerekmektedir. Canlı doku üzerinde çalışılmakta, milimetre hassasiyetinde işlemler yapılmaktadır. Neredeyse bu ameliyatlar hata kaldırmayan çalışmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi her ameliyatın kendine özel alet ve ekipmanları vardır. Burun ameliyatlarında bu güne kadar bu işlemler çekiç ve normal keski (osteotom) ile yürütülmekteydi. Doktorların en çok zorlandıkları alanlardan biridir kemiklerin şekillendirilmesi. Bu durum tecrübesiz cerrahlar nedeniyle bazı sıkıntıları beraberinde getirmekteydi. Ancak yapılan işlemlerdeki hassasiyet daha özel tasarımlı, daha hassas ekipmanları gerekli kıldı.

Piezo Ultrasonik Kesiciler Ana Çalışma Mantığı

Piezo ultrasonik kesiciler, yakın zamanda burun ameliyatlarında kullanılmalarına rağmen tıp alanında belli bir geçmişleri vardır. Bu alet, ortopedi ve beyin cerrahisi alanlarında geçmişten günümüze kullanılmaktadır. Çünkü, kemiği kendi yapısından dolayı düzgün kesmektedir. Bununla birlikte frekansından dolayı da çevredeki dokulara zarar vermez. Örneğin, beyin ameliyatlarında kafatası kemiklerini keserken, beynin dokusuna zarar vermez. Beyin cerrahisi dışında, diş hekimleri de çene kemiği ile ilgili ameliyatlarında bu aleti kullanmaktadırlar. Bu alanlarda daha önce kullanılmış olması piezo ultrasonik kesicilerin güvenli geçmişine işaret eder. Bu özelliğinin yanında kemiğin şekillendirilmesinde ve törpülenmesinde içerdiği hassasiyetten dolayı, yüksek seviyede yarar sağlar. Bu nedenlerle burun ameliyatlarında piezo ultrasonik kesiciler kemik kesme, törpüleme ve şekillendirme alanlarında güvenle kullanılabilmektedir. Ancak bir burun ameliyatı sadece kemik kısmının şekillenmesinden ibaret değildir. Piezo ultrasonik kesiciler burun operasyonlarında sadece kemik kısmında kullanılmaktadır. Oldukça yeni olan bu teknoloji, Amerika’da FDA tarafından onaylanmış bir tedavi aracıdır.

Piezo Ultrasonik Kesiciler Nasıl Çalışır?

Piezo ultrasonik kesiciler, elektrik akımının bir güç çevirici tarafından ultrasonic dalgalar aracılığı ile işlev görmesiyle çalışır. Patentli bir cihaz olan piezo ultrasonik kesicide özel bir el probuna ultrasonik dalgalar aktarılır. Özel kesici uçlar sayesinde görev gören alet 25-50 kilo hertz arasında çalışmaktadır. Kemik, sert kıkırdak doku üzerinde etkilidir ve bunların kesilmesini sağlamaktadır. Ancak yumuşak dokulara (kan damarı, sinir dokusu ve benzeri) zarar vermeyen bir yapıya sahiptir. Piezo ultrasonik kesici, çeşitli frekanslarda dalgalar yaratma yeteneğine sahiptir. Bu özellik alete çekiç görevi görerek, kontrollü bir şekilde mineralize dokuyu kesme, kırma ve şekillendirme yapabilme yeteneği kazandırmaktadır. Mineralize doku bu yöntemi uygunlanması sırasında ısı hasarına uğramamaktadır. Bunun da ameliyat yan etkilerini kontrol altında tutabilmek açısından bir çok olumlu tarafı bulunmaktadır.

Piezo Ultrasonik Kesici Kullanmak Ne Zaman Uygundur?

Ameliyat bölgesindeki görüş alanı iyi ise piezo ultrasonik kesici kullanmak daha uygun bir seçenektir. Deri ve kıkırdak dokulara zarar vermemektedir. Geliştirilen yeni kesici başlık aparatları ile rinoplasti alanına daha çok kullanılabilir hale gelmiştir. Bu gelişkinliğin sonucu olarak daha hassas çalışılabilmesinin olanaklarını sağlamıştır.

Yazının devamı...

Burun Etindeki Şişlik Nasıl Giderilir?

26 Kasım 2017

Nefes almak, yani solunum işlemi sadece ağızdan yapılan bir faaliyetimiz değildir. Akciğerlere oksijenin gitmesinde burnun da bir fonksiyonu vardır. Vücudun anatomik yapısı nedeniyle hava hem ağızdan, hem de burun aracılığı ile akciğerlere gider. Ağızdan alınan hava doğrudan akciğere giderken, burundan alınan hava doğrudan akciğerlere gitmez. Burnun içinde filtre edilir, sıcaklığı ayarlanır, nemlendirilmesi yapılır. Bütün bu işlemleri yapan burnun içine, üçü burnun sağ tarafından diğer üçü de burnun sol tarafından yer alan konka adı da verilen önden arkaya uzanan et parçaları yapmaktadır.

Burun Eti (Konka) Nasıl Çalışır?

Burundan giren havanın sıcaklığını, nemlendirilmesini ve filtre edilmesini yaparak kontrollü bir şekilde akciğerlere ulaştıran konkaların için kan damarları ile doludur. Hava soğuk olduğu zaman konkalar kan ile dolarak şişerler, hava ile temas alanları artar ve akciğere ulaşacak olan havayı ısıtarak, vücuda giren havayı vücudun talep ettiği sıcaklık derecesine yaklaştırmaya çalışır. Hava kirli ise, sürekli sigara içiliyor ise yine konkalar bu akciğere giden havayı filtre etmek için çaba harcayacaktır. Geceleri dönüşümlü çalışan konkalar, birbirlerini dinlendirirler. Bu olağan çalışma sistemi insanın fark edemeyeceği bir şekilde olmaktadır. Konkaların sağlıklı çalışmalarının bozulması ile kişinin burun tıkanıklığı olarak algıladığı bir rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun tıkanıklığı, burun ile ilgili rahatsızlıklarda hastaneye en çok başvuru nedenlerinin başında gelmektedir. Bunları dört ana başlıkta değerlendirmek mümkündür:

Rinit olarak da adlandırılan burun enfeksiyonlarında, burna mikropların girip yerleşmesi ile burnun iç tarafındaki dokularda şişlikler olur, akıntı görülür. Bu durum burun tıkanıklığına yol açar. Alerji de burun içindeki konkaların uzun süreli şişmelerine neden olan bir faktördür. Geniz eti büyümesi, burunda eğrilik ve burun eti şişliği de burun tıkanıklığına neden olan burnun anatomik yapısından gelen sıkıntılardır. Dış faktörlerden bir olarak burun içinde yabancı cisimlerin bulunması da başlı başına sıkıntı kaynağıdır. Vazomotor rinit ve tümörlerin oluşumu hastaneye başvurma nedenleri arasındadır.

Burun Eti Şişliği Nasıl Giderilir?

Burun eti şişliğinin tedavisinden önce nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Eğer burun eti şişliği çevresel faktörlerden veya sigara kullanımı ve benzeri nedenlerden oluşuyorsa, alışkanlıkların ve yaşam ortamının kalitesinin yükseltilmesi gerekmektedir. Eğer temel neden alerjik ise, alerjiye neden olan madde tespit edilir ve bu maddeden uzak durularak, anti alerjik ilaçlar ve burun spreyleri kullanılır. Bunların dışında genel yaklaşım olarak konkaların sürekli uyarılmasını önleyecek tedbirlerin alınması gerekmektedir. Sigara dumanından uzak durmak, yünlü kıyafet yerine pamuklu ve alerjik olmayan kıyafetleri kullanmak, evcil hayvanlardan uzak durmak, tozdan uzak durmak, yatak odalarında olabilecek toz kaynaklarını kaldırmak bu tedbirlerin bir kısmıdır. Burun eti şişliğinin tespiti ile ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisinde hedef burun etlerinin (konkaların) küçülmesini sağlamaktır. Kortizonlu burun spreyleri kullanılır. Ancak sonuç almak için uzun süre kullanmak gerekmektedir. Uzun süreli kullanımın kanama ve kuruma benzeri yan etkileri vardır.

Yazının devamı...