Basmane’de Afrikalılar

Geçen yüzyılda İzmir’e gelen veya getirilen, limanda hamal, tütün ve pamukta ırgat, evlerde hizmetçilik yapıp, kazançlarıyla nohut oda, bakla sofa küçük bahçeli evlere sahip olan Afrika kökenli yurttaşlarımız, Kadifekale eteklerinde yukarı dediğimiz mahallelerde yaşarlardı. Geçen gün onları Kubilay Mahallesi’nde (Temaşalık) görünce Muhtar Ünal Kalfa’ya, “Bir zamanlar mahallende yaşayan Afro Türkler geri mi döndü?” diye sordum.

“Yok bunlar Angola, Kongo, Somali, Nijerya, Senagal Sudan ve diğer ülkelerden gelen yeni komşularımız, tarih tekerrür ediyor” diye cevap verdi.

İzmir’de Afrikalı göçmenlerin sayısı her gün artıyor, tuvaletleri, mutfakları, banyoları sorunlu olan terk edilmiş evler geçici de olsa yuvaları oldu. Kapı önlerinde piknik tüpüyle yemek pişirip, birbirlerinin saçlarını ustaca örüyorlar, sanki hepsi doğuştan berber…

Önümüz kış, sıcak iklimin insanları ısınma sorunu yaşayacaklar, dilerim kışı kazasız atlatırlar.

Çocukları Türkçeyi öğrendi, öğrenme çağında olmalarına rağmen okullarından uzakta sokak aralarında her şeyden habersiz oyun oynuyorlar… 

En çok engelli olanlara, yürüme zorluğu çekenlere, koltuk değnekleriyle göç yolculuğuna çıkanlara üzülüyorum. Karınlarını, çiçek yağı, su ve mısır unu ile karıştırdıkları Fufu dedikleri lapa ile doyuruyorlar.

Basmane’de Afrikalılar

İsteyen Fufu’yu patatesle de yapabiliyor. Sazan balıklarını Hatuniye’de taşların duvarların üzerinde güneşte kuruttuklarını daha önce yazmıştım.

Avrupa ülkelerine gidemeyip paralarını tüketenler günlük nafakalarını çıkarmak için çeşitli iş kollarında kaçak işçi olarak çalışmaya başladılar.

Alsancak’ta düzenlenen Dana Bayramı karnaval havasında, vur patlasın çal oynasın misali geçmiş. Dans edecek yeterli Afrikalı bulunamadığı için olacak beyazlardan takviye alınmış. Yeni gelen Afrikalılar arasında İzmir’de kalıp yukarı mahallelerde yaşamayı seçenler olacak mı göreceğiz.

Temaşalık’tan İzmir’i seyrediyorum, yorgun gözlerim Alsancak’ta karnavalı, Basmane’de kaygıyı ve yoksulluğu seçebiliyor…

Bu güzel şehirden tarih boyunca kimler gelip geçti…