Rus kadınlar neden Türkiye'yi seçiyor?

Biz Türkler neden başka ülkelerde yaşamayı tercih ederiz? Bu soruya herkes kendi özel durumuna göre bir cevap verebilir. Yabancılar neden Türkiye’de yaşamayı tercih eder, diyerek soruyu tersten de sormazsak, ülkemize büyük haksızlık etmiş oluruz...

Türkiye, tarihiyle, coğrafyasıyla, kültürüyle, sosyal ilişkileriyle harika bir ülke. Ömrünün 10 yılını Avrupa’da geçirmiş birisi olarak söylüyorum, Türkiye’de yaşamak, çeşitli zorluklarına rağmen ayrı bir güzellik. Bu güzel ülkeyi tercih edenler, sadece kendi ülkelerinden zorunlu olarak kaçan göçmenler ve ilticacılar değil. Gönüllü bir şekilde Türkiye’yi yaşanacak ülke olarak tercih edenler oldukça fazla.Facebook’ta Rusça konuşanların üye olduğu 53 bin üyeli bir grup var. Üyeler burada yaşadıkları sorunları paylaşıp çözümler üretiyorlar, karşılıklı dayanışma gösteriyorlar. İkametten tutun, Etiler’den Gaziosmanpaşa’ya 2 dolap taşınmasıyla ya da toptan çanta satışıyla ilgili her türlü soru ve yardımlaşma mevcut.

Prag’da yaşayan grup üyelerinden Pavel, bir gün merak edip soruyor: “Evlilik amacıyla olanlar hariç, Rusça konuşanlar neden İstanbul’a, Türkiye’ye yerleşiyor?” Pavel, olaya dinsel bir yaklaşımı eklemeyi de ihmal etmiyor, “Müslüman olanların Türkiye’de yaşamayı tercih etmelerini anladığını” belirtiyor.
Cevaplar, Rusça konuşanların, özellikle kadınların Türkiye’ye ve Türklere bakış açısını veriyor. Kendimizi, bir de onların gözünden tanımamızda fayda olduğuna şüphe yok.

'Türkçe daha kolay'

Entelektüel birisi olduğu anlaşılan Oksana, verdiği yanıtta Pavel’in sorusunun anlamını değiştiriyor ve diyor ki: “Herhalde, eski SSCB ülkelerinden neden sadece Türkiye’ye değil, diğer bütün ülkelere bir kaçış var, diye sormak istediniz! Böyle bir kaçış olmasaydı, iyi olurdu, ama maalesef var. Bu sizin için bir cevap!”

Soyadından bir Türk’le evli olduğu anlaşılan Sofya’ya göre birçok neden var: “Rusya'da birçok kişi hasta hissediyor. Türkiye'de de her şey aynı ama güneşli günler daha fazla. Uçak Moskova'ya uçtuğunda, büyük bir grilik görüyorsunuz ve İstanbul'un ne kadar iyi olduğunu hemen anlıyorsunuz. Diğer bir artı, cinsiyet belirsiz bir dil, feminine gerek yok. Kiralar düşük. Moskova'da yıkılmış olan pazar tezgahları burada halen var.”

Sofya sebeplerin daha da uzatılabileceğini söylüyor. Anlaşılıyor ki Sofya, Rusça’nın gramer yapısının Türkçe’ye göre daha kolay olmasını, esprili bir şekilde Türkiye’ye yerleşme nedeni sayıyor.

‘Düğünde çiçek değil altın takıyorlar’

Türkiye’ye gelmeyi planladığı anlaşılan İrina, aikido yaparken tanıştığı bir Türk’le evlenmiş olan Sveta’ya, aldatılma endişesi altında soruyor: “Kocanızla nerede tanıştınız? Tanışma hangi şartlar altında gerçekleşti? Bu soru için üzgünüm. Türkiye’de bulundum. Bazı insanlarla tanıştım. Her şey harika, mükemmel. Instagram’da da çok tanıdık var. Yazan bir sürü insan var. Ama aldatıcı olmadıkları nasıl belirlenir? Evliliğe, taşınmaya nasıl karar verilir?”

Türkiye’nin bir masal, doğa, deniz ve lezzetli meyveler ülkesi olduğunu söyleyen Olga’yı destekler şekilde, “Sadece döviz geliriniz varsa bilinçli olarak İstanbul’a taşınabilirsiniz. Harika iklim, ucuz, pencerelerden Boğaz’ın güzelliği, Avrupa ve Asya’ya uçmak için stratejik olarak uygun, lezzetli yemekler, mükemmel servis, normal ilaç” diye görüş bildiriyor, Türkiye aşığı Lena.

Yüzde 90’ı evlilik

Aleksia, Türkiye’nin artık pahalılaştığını, ama döviz geliri olanlar için halen çok ucuz olduğunu söylüyor. Oleysa, Türkiye’nin tercih edilme sebebinin, düğünlerde çiçek değil, altın takılması olduğunu tebessümle ifade ediyor. Daha bir çok görüş bildiren var. Kendi aralarında yüzde 90’nın evlilik nedeniyle, kalanının ise diğer sebeplerle Türkiye’ye yerleştiği sonucuna varıyorlar.

İklim, deniz, yemek, hava

Alena, 10 yıl önce Rus kadınlarının, son 6 yılda ise Ukrayna, Tacik ve Özbek, Türkmen kadınlarının Türkiye’yi tercih ettiği tespitini yapıyor.

Karina, Türkiye’nin laik olduğunu, laik devletlerde her türlü milliyet ve dinin bir arada geçindiklerini belirtiyor. “Çünkü Müslümanlar da sık sık Rusça biliyor (Türki Cumhuriyetleri kastediyor). Çünkü iklim, deniz, yemek, hava. Çünkü pek çok kişi için emeklilikte bile ideal bir cennet. Yani ve son olarak: Türkiye’de pek çok kişi kendi ülkelerinde olduğundan daha fazla iş planlarını uygulama, kendini gerçekleştirme ve çalışma fırsatına sahip” diyerek Türkiye’nin tercih sebeplerini sıralıyor.

Alisa ironik ve esprili: “İstanbul’u ele geçirip bizim yapma planlarımızı uyguluyoruz!”. Leyla, Alisa’yı destekliyor; “İstanbul bizim Rusça bilen divalar tarafından ele geçirildi. Erkeklerimiz bira ve votka içerken kadınlarımız bölgesini genişletiyorlar.”