Bodrumlu olmanın altın kuralları

Kararınızı verdiniz, büyük şehirden Bodrum’a taşındınız. Ancak o kadar kolay değil buradaki hayata uyum sağlamak! Detaylar aşağıda...

Tüm İstanbul tek yürek olup Bodrum’a taşındığına göre, bayramda bomboş şehirde gönül rahatlığıyla gezeriz.” Bu cümleyi çok arkadaşımdan duydum yakın zamanda. Bu arkadaşlarımdan Bodrum’da yıllık ev tutan ve hatta İstanbul defterini kapatıp evini barkını Bodrum’a taşıyan çok kişi var. Bodrumlu olmak, yaz ya da bayram tatillerinde, “Ne güzel biz bizeydik; doluşacak herkes yine Bodrum’a” demekle başladığından, bu demektir ki onlar da kendini Bodrumlu sayıyor artık. Biz de Bodrum’da yıllık ev tutan furyadanız ve hayatımda ilk defa kış mevsimini yazlık bir yerde geçirdim. Anladınız siz. Bu haftaki niyetim “new comers”, yani “yeni Bodrumlular” meselesini kendi tecrübelerim üzerinden incelemek.

Bahçeli ev

Yıllardır içimde ukdeydi bahçeli bir evde yaşamak. E bir de iki buçuk yaşında minik bir bebemiz vardı, bahçe şarttı. Sonunda istediğim olunca, istediğimin asla bu olmadığını anladım, zira bir çim kolay yeşermiyormuş. Eğer eski Türk filmlerindeki gibi tonton bir bahçıvan amca size yardım etmiyorsa işiniz zormuş. Karıncalar, örümcekler ve hayatımda daha önce görmediğim böceklerin kurduğu cumhuriyetlerden söz etmek bile istemiyorum. Bir de minnoş çocuklarımızdan daha hevesliymişiz biz bahçeye. Hangi çocuklu arkadaşımla konuşsam, “Biz de çocukları zor çıkarıyoruz bahçeye. Evde oynamayı tercih ediyorlar” diyor.

Makyajsız fönsüz

Daha önceki köşe yazımdan hatırlarsınız, Bodrum’un kuzeyini İstanbul’un Etiler-Ulus hattına; güneyini ise Beşiktaş-Kadıköy hattına benzetip içine bir parça da Cihangir katmıştım. Bodrum’da uzun süreli yaşamak eşittir topuklu ayakkabıya, föne, makyaja veda etmek demek. Ben zaten genelde böyle takıldığım için yabancılık çekmedim. Ancak kızlardan çok duydum, “Bildiğin iyi kalıcı oje yapan bir yer var mı?”, “Bir düzgün fön çektiremedim”, “Aynı eşofman üzerimde paralandı” gibisinden cümleler. İsteseniz de istemeseniz de, kuzeyde de yaşasanız, güneyde de yaşasanız doğalcılık kazanacak. Uzun süreli bir ilişki düşünüyorsanız buralar böyle, benden söylemesi.

İşler güçler

Bodrum’da uzun süreli yaşamayı planlayanlar gerçekten bağ bahçeye takık değilse mutlaka bir iş, bir uğraş bulmalı. Evet, yaz uzun sürüyor lakin bir noktada bitiyor; saçı başı uçuran, migrene sebebiyet veren bir rüzgâr ve soğuk başlıyor. İşte o noktada ne yapacaksınız, bunu planlamanız şart! Bir tüyo size, büyük şehirden Bodrum’a taşınan on kişiden sekizi emlakçılık yapıyor. Dağ taş inşaat olduğundan, ev fiyatları da uçtuğundan hiç de mantıksız değil.

Alışveriş

Siz ne kadar market alışverişinde ısrarcı olursanız olun, bir Bodrumluysanız artık, o pazar arabası alınacak, o pazara gidilecek! Marketten daha ucuz, daha taze, e daha ne diyeyim!

Bodrumlu olmanın altın kuralları