Özel jetin derdi büyük olur

7 Ağustos 2022

Kylie Jenner’ın, “Benimkiyle mi gidelim, seninkiyle mi?” sorulu özel jet paylaşımı, karbon emisyonu sorununu bir kez daha manşetlere taşıdı.

Partneri Travis Scott ile hangi özel jetle yolculuk yapacağına karar veremeyen Kylie Jenner,“İklim suçlusu” ilan edildi.

Paris, 2030 yılından itibaren benzinli ve dizel, tüm fosil yakıtlı araçların kente girişini yasaklıyor. İngiltere, 2035 yılına kadar benzinli, dizel ve hibrit otomobillerin satışını durduracağını açıklıyor. Çin, Almanya, Hindistan, Güney Kore ve daha niceleri, “Fosil yakıtlı araçlara son!” diye bas bas bağırıyor. Bizler, bilinçli vatandaşlar olarak kendimizi yürümeye, bisiklet ve toplu taşıma kullanmaya, bireysel araçlarda daha fazla kişiyle seyahat etmeye, uçak yolculuklarımızı azaltmaya, evimizdeki elektronik aletleri yerine göre kullanmak için motive ediliyoruz. Çünkü doğaya ve çevreye bıraktığımız hasarın, yani karbon ayak izimizin azaltılması, global ısınmanın önlenmesi gerekiyor. Gerekiyor da, bu gerekliliği icra etme konusunda ne derece başarılıyız, orası bir muamma! Geçen yıl, iklim krizine yönelik sorunların ve çözümlerin tartışıldığı, İskoçya’da düzenlenen COP26’ya özel jetleriyle uçarak gelen liderler de muammanın parçasıydı mesela. Dünyanın tüm havacılık emisyonlarının yaklaşık yüzde 4’ünden sorumlu kabul edilen özel uçaklar, geçtiğimiz günlerde Kylie Jenner’ın, “Benimkiyle mi gidelim, seninkiyle mi?” sorulu özel jet paylaşımıyla bir kez daha manşetlere taşındı.

Sosyal medya açığa çıkardı

Jack Sweeney’yi bilir misiniz? Kendisi, @CelebJets isimli Twitter hesabının sahibi. Söz konusu hesapta, ünlülerin özel jetleriyle yaptıkları yolculukları paylaşan Sweeney, bir süredir “kim, özel jetiyle, kaç dakikada, nereye gidiyor?” bilgilerini bizlere aktarıyor. Partneri Travis Scott ile hangi özel jetle yolculuk yapacağına bir türlü karar veremeyen Kylie Jenner, tam da bu Twitter hesabı yüzünden “İklim suçlusu” ilan edildi desem yanlış olmaz sanırım. Guardian gazetesi, haberi ilk sayfadan verdi: “On yedi dakikalık uçuş, dünya çapında ortalama bir insanın yıllık toplam karbon ayak izinin yaklaşık dörtte biri olan 1 ton karbondioksit (CO2) emisyonuna sebep oluyor. Jenner’ın bu yolculuğu arabayla yapması ise yalnızca   40 dakikasını alacaktı.”


Yazının devamı...

Sen farklısın Brad

31 Temmuz 2022

5 Ağustos’ta vizyona girecek “Suikast Treni” isimli filmiyle gala rüzgârları estiren Brad Pitt’e duyduğumuz sevgimizi yeniden hatırlayalım dedim.

"Brad Pitt, farklı bir insan türü. Dürüst olmak gerekirse bunun tam anlamıyla ne olduğunu tarif edebileceğinizi sanmıyorum; çünkü bu, yıldız parıltısını tarif etmeye benziyor." Brad Pitt hakkında biz de aynen böyle düşünüyoruz, ama kendisini birebir tanıyan yönetmen Quentin Tarantino bunları söyleyince daha bir emin oluyoruz tabii! Bakın ünlüler, “bazılarının sevdiği ünlüler” ve “herkesin sevdiği ünlüler” olmak üzere ikiye ayrılır bana göre. “Herkesin sevdiği ünlüler” kümesinde az sayıda insan vardır ve buraya giriş öyle reklamla, PR’la, parayla pulla falan yapılamaz. Meryl Streep, Hugh Jackman, Rihanna, Tom Hanks diye saymaya başlasam sanmam ki beni durdurursunuz. Brad Pitt de bu kümeye ait bir ünlüdür işte. Fransa’da sahip olduğu Miraval Şatosu’yla ilgili birisi, “Şatonun bahçesinde define var” dedikten sonra gerekli radar ekipmanlarını alıp bir yıl boyunca define arasa ve bulamasa da sevilir, nokta.

Etekli Brad

Jennifer Aniston ve Angelina Jolie’nin ex eşi, 58 yaşındaki aktör Brad Pitt, tam altı çocuk babası. Filmleri, ödülleri, yaşlandıkça daha hoş olması bir tarafa, sinemadan asla elini eteğini çekmedi. Etek demişken, son filmi “Suikast Treni”nin  (Bullet Train) galasında giydiği etekle de sağlam bir rüzgâr estirdi ki bugüne dek etek giyen ilk erkek celebrity o değildi. “Hızlı ve Öfkeli” Vin Diesel, 2003 yılında ikonik bir deri etek giymişti. Eteksever Jared Letto “Gerçek erkekler etek giyer” diye bir Tweet atmıştı. İskoç oyuncu Gerard Butler, İskoç eteğiyle hiç de fena durmamıştı. Ewan McGregor, “Kilt bizim için akşam yemeğinde ceket giymek gibidir” demişti. Kanye West, 2014’teki konserinde giydiği deri eteği, tayt ile kombinlemişti. Tüm bunlar yaşanmıştı, ancak etekli Brad Pitt, hepsinden bambaşkaydı.

Uğur böceği

Yeni filmi “Suikast Treni”nde bir uğur böceği olarak karşımıza çıkacak Brad. Yani, kod adı “Uğur böceği.” Tokyo’dan Kyoto’ya giden hızlı trende mücadele veren bir suikastçıyı canlandıracak ünlü oyuncu. Kōtarō Isaka’nın aynı isimli romanından uyarlanan filmin yapımcısı Sony, filmin hem sesinde hem de görüntüsünde en, en, ama en son teknolojiyi kullanmış. Sinemaya gidip izlemeye değer değil mi?

10 EFSANE BRAD PITT FİLMİ

Yazının devamı...

Beyoncé de olsan işin zor!

24 Temmuz 2022

Haftaya yedinci albümünü ortamlara salacak olan Beyoncé, TikTok hesabını aktif hale getirdi. Hedefi net, Z kuşağını yakalamak. Peki, işi kolay mı dersiniz?

Talk-show üstadı Jimmy Fallon’ın Kasım 2018’deki programında gerçekleştirdiği TikTok çağrısı dün gibi aklımda: “Bu platforma müzikli komik videolarınızı yükleyip bir challange yapmaya var mısınız?” diye sormuştu, onu ekran başında izleyen milyonlara. Bu hareketiyle resmen bir TikTok akımı yaratmıştı ve Z kuşağının ilgi alanındaki TikTok’u, olayın henüz farkına varmayan kitlelerle tanıştırmıştı. Önceleri çoluk çocuk mekânı diye adlandırılan ve hatta hor görülen, “gringe” diye adlandırılan TikTok, kısa sürede Jennifer Lopez, Paris Hilton, Jason Derulo, Amy Schumer gibi ünlülerin odağına girdi. Terminator Arnie bile “#likearnold” heştegiyle antrenman videolarını ardı ardına sıraladı TikTok’ta. 

 TikTok’tan medet umanlar 

Hele evlere kapandığımız pandemi döneminde sıkıntıdan bu platforma sardı ünlü ünsüz herkes. Söz konusu mecra o kadar popüler oldu ki, Khabane Lame (Khaby), Charli D’Amelio, Bella Poarch gibi dünyaca ünlü TikTokerlar sosyal medyayı ele geçirdi. Yakın zamanda herkesin şaşırdığı bir olay yaşandı, Beyoncé, daha önce açtığı TikTok hesabını, 29 Temmuz’da çıkacak yedinci stüdyo albümü “Renaissance” ile birlikte aktif hale getirdi. “Herkesin şaşırdığı” dediğime de bakmayın, gerçekten şaşıran, “Koskoca Beyoncé TikTok’tan mı medet umacak?” diyen üç beş kişidir aslında. Z kuşağını yakalamak için bu platformun öneminin son derece farkında olan şarkıcı, saatler içerisinde 3.5 milyon takipçi kazandı ama süreklilik stratejisini iyi belirlemesi gerektiğini gayet iyi biliyor. Zira TikTok bu, Beyoncé de olsan affetmez! 

Billie Eilish

 Kolay mı onların kalbine girmek?

Beyoncé’nin TikTok vaybını yakalaması için efor sarf etmesi gerek ve bu hedefe ulaşmak inanın çok da kolay değil. Salt bu platformdan değil, kümülatif bir etkiden söz ediyorum TikTok derken. Z kuşağının göz bebeği haline gelen şarkıcı Billie Eilish’in tercih edilme sebeplerini sıralamak isterim mesela. Bu yazacaklarım, Z kuşağının kalbine giden yol âdeta. Ve ne yazık ki listedeki her şeye tik atmak da yetmiyor, doğal akışta olunması şart. Billie, “Müzik tarzım şudur” demeden farklı ritimleri harmanlıyor, insanların fiziksel özelliklerine laf edenlere bir güzel cevap veriyor; Nike ile iş birliği mi yapacak, “Vegan ayakkabı yaparsanız varım” diyor. Müzik piyasasına soundcloud üzerinden giriyor. Şarkılarını erkek kardeşi Finneas ile beraber yazıyor. Instagram’ı toplum sorunlarıyla ilgili düşüncesini belirtmek için kullanıyor. Dünya turu konserleri aracılığıyla çevreye duyarlı olma misyonunu yayıyor. Hem bunları yap hem doğal dur, planlı durma. Yapabilen yapsın yani!

Yazının devamı...

Küçük ikonlar

17 Temmuz 2022

Yeni sosyal dünya düzenini en hızlı çözen (ve bazı kısımlarını bizzat yazan) Kim Kardashian, Paris Moda Haftası’ndaki Balenciaga defilesine 9 yaşındaki kızıyla katılınca moda dünyasındaki yeni nesil “iş birliği” modelini sorguladık ister istemez.

Statista’nın verilerine göre, 2022 yılında, çocuk giyim sektörünün şu ana kadar elde ettiği global gelir, 270 milyar dolara dayanmış. Başı da Amerika çekiyor haliyle. Talebe göre, bebek kıyafetleri, çocuk mont ve ceketleri, çocuk kazak ve sweatshirtleri, çocuk elbiseleri ve etekleri diye uzayıp gidiyor liste. Eskiden “Nasılsa büyüyecek, aman ne gerek var bu kıyafeti almaya” cümlesi sıkça kullanıyorken çekirdek ailelerinin artışı ve bununla beraber markaların çeşitliliği, çocuk modasını çıkardı karşımıza. Ve şimdi, kendimiz nasıl giyiniyorsak saç aksesuarından renk skalasına, kotundan botuna çocuklarımızı da öyle giydiriyoruz. Çocuğunuz olunca çok net anlıyorsunuz zaten, şu dünyada her sektör biter çocuk modası sektörü bitmez. Bu sebepten ötürü, birçok ünlü kendi işinin yanında, çocuk modası sektörüne dev yatırımlar yapıyor. Lüks markaların çocuk koleksiyonları özelinde, ünlülerin çocuklarıyla yapılacak iş birliklerini de daha sık göreceğiz gibi duruyor. Bu çıkarımın sebebi, Kim Kardashian’ın 9 yaşındaki kızı North West ile Balenciaga defilesine teşrifidir. Ama ne teşrif! Defileyi annesiyle en ön sıradan izleyen küçük kız, “North Balenciaga” markasının kısa bir süre sonra bizlerle olacağının habercisi gibiydi.

Kim reis

Anne de anne yani... Yeni sosyal dünya düzenini aramızda en hızlı çözen (ve bazı kısımlarını bizzat yazan) Kim Kardashian sonuçta o. Geçmişte, 4 yıl süresince Met Gala’ya girişini yasaklatan ünlü moda editörü Anna Wintour ile çektirdiği yeni selfie’yi gördünüz mü mesela? Evet, Wintour hem Kardashian’ları ezikliyordu hem de “Şu dünyada kimse bana selfie çektiremez!” diyordu ama Kim reis, kadına 32 diş poz verdirterek tüm dediklerini yutturdu. 16 yaşındayken Chanel’in radarına giren Lily-Rose Depp; 13 yaşında Vogue İtalya ve CR Fashion Book’un sayfalarını süsleyen Kaia Gerber; yaşları henüz 10 iken Burberry kampanyasının yüzleri olan Brooklyn ve Romeo Beckham; 2016’da Stella McCartney’nin Pop parfümünün yüzü olan Lourdes Leon; 11 yaşında ekranlarla tanışan Kendall Jenner ve daha nice ünlü çocuğu bir yana, North West diğer yana diyorum. “Kim” bilir ünlü çocuğu olarak marka iş birliğine ne tarz bir yeni soluk getirecek kendisi. Bekleyip göreceğiz.

Kim Kardashian, 9 yaşındaki kızı North West ile Balenciaga defilesini en önden izledi.

Çocuk markasına yatırım yapan 10 ünlü

Jessica Alba:

Yazının devamı...

Erkekler de estetik sever

10 Temmuz 2022

Yıl olmuş 2022, estetik dünyasının nimetlerinden yalnızca kadınların faydalanmak istediğini düşünmek naiflik olur. Hele ki efsane futbolcu Zinédine Zidane’ın ülkemizdeki saç ekimi hamlesine hiç şaşırmamak gerekir.

Juventus, Bordeaux, Real Madrid takımlarında fırtına estiren, Fransız futbolunun yıldızı Zidane’ın saç ekimi operasyonu için ülkemizde geçirdiği iki haftanın ardından gündeme gelen saç ekimi konusu, bazı mecralarda halen “aşırı ilginç” bir habermiş gibi lanse ediliyor. Hâlbuki bu konuya şaşırmayı Elon Musk, Bradley Cooper, LeBron James, Bono, James Franco, Machine Gun Kelly ve John Travolta ile sonlandırmış; “Söz konusu kafandaki saç. Kim ister kel kalmayı?” demiştik. Erkekler ve saç ekimi işlemini aşmamızın zamanıdır, zira karşı cinsin tercih ettiği yeni plastik cerrahi işlemleri var: Liposuction, göğüs küçültme, göz kapağı aldırma ve burun estetiği. Daha neler var neler; yazımı hazırlarken, American Society of Plastic Surgeons raporlarının içinde kayboldum desem yeridir.

Kim ne yaptırdı?

“Liposuction yaptırdım çünkü sizlerin bana, Rob Kardashian’a ‘şişko’ dediğiniz gibi seslenmenizi istemiyordum,” açıklamasını yapmıştı Kanye West, TMZ’ye. Brad Pitt ve Ben Stiller’ın kepçe kulak operasyonları çokça konuşulmuştu zamanında. Tom Cruise, göz kapağı kaldırma işleminin yanı sıra alnına, yanaklarına ve çenesine müdahale ettirdiğini söylemişti. The Rock, göğüsleri büyük durduğu için küçültme işlemine giriştiğini çıtlatmıştı. Robert Downey Junior’ın yeni göz kapaklarının “fresh” bir görüntü verdiği de çokça haberleştirilmişti. Blake Lively ve Ryan Reynolds çifti ise “Başarılı estetik nasıl olur?” sorusunun cevabı gibilerdi adeta. Reynolds’ın 2007 yılında yaptığı şu açıklamaya bakalım: “Hayatımda ilk defa bayıldım. Ne olduğunu tam bilmiyorum, evde banyoya doğru yürüyordum ve bir anda düştüm, kafam yarıldı. Düzelebilmem için plastik cerrah yüzüme müdahale etti ama günün sonunda ben bir oyuncuyum, düşsem de düşmesem de zaten bir gün estetik yaptıracaktım.” Ryan bunu dedikten bir süre sonra sırayla burnunu, dişlerini, saç ektirmeyi ve botoxunu yaptırdı. Son filmlerinde farkındaysanız yeni doğmuş bebek gibi pırıl pırıl cildi.

Amaç ne?

Estetik algımızı derinden değiştiren “benchmark”larımız, sosyal medya aracılığıyla oluştu. Filtreli hallerimizle aşk yaşıyoruz ve o filtreli hallerimize benzeyebilmek için bir adım atmamızı kolaylaştıran estetik deryası var ayaklarımızın altında. Bu kombonun aynı döneme denk gelmesi, şansa bakın bizim döneme denk geldi. Kadını, erkeği, genci, yaşlısı da bu deryada yüzmekten geri durmuyor. Beverly Hills’in ünlü plastik cerrahı William Rahal, erkek hastalarının en büyük isteğinin kaslı görünmek olduğunu söylüyor: “Liposuction ile vücutlarından topladığım yağları, küçük miktarlarla üst göğse, üst omuza ve bisepslere yerleştiriyorum.” Erkek hastalarının yüzde 70’i uzun bir ameliyata girmeden “Doktor beni şöyle bir toparlayıver” diyormuş. Saç ekimi talebi de son iki yılda hepten artmış. Bu artışın itici gücü de neymiş, biliyor musunuz: Yakın plan Zoom toplantıları!

Sırasıyla bu yılın en popüler 9 estetik dokunuşu

Yazının devamı...

OAB (Online Alışveriş Bağımlıları)

3 Temmuz 2022

Online alışveriş konusuna değinmemin sebebi, geçen gün özel bir hastanenin mailime gönderdiği “Online alışveriş bağımlısı mısınız?” başlıklı anket. Gönderiyi okuduktan sonra kısa bir durup düşündüm, “Acaba öyle miyim?” diye

İlk online shopping faturasının kesilmesinin üzerinden 28 yıl; “Online alışveriş hastalığım yüzünden ailemi iflas ettirdim” başlıklı haberin üzerinden 1 yıl geçti. Dropshipping devi Oberlo’nun verilerine göre, dünya üzerinde 2.14 milyar kişi online alışveriş ediyor; Forbes’a göre, Amerikalıların yüzde 90’ı kontrolsüzce internet alışverişi yapıyor; önümüzdeki yıl ise Amerika’da 300 milyondan fazla insan bu âleme dalacak. Avrupa’nın online alışveriş şampiyonlarını da sayayım: Yüzde 94 ile Norveç, yüzde 92 ile Danimarka, yüzde 89 ile İsveç.

BAĞIMLI MISINIZ?
Rakamların etkileyiciliği bir yana, bu hafta online alışveriş konusuna değinmemin sebebi, geçen gün ülkemizdeki özel bir hastanenin mailime gönderdiği “Online alışveriş bağımlısı mısınız?” başlıklı ankettir. Gönderiyi okuduktan sonra kısa bir süre durup düşündüm, “Acaba öyle miyim?” diye. Ünlü oyuncu-şarkıcı Hillary Duff’ın bir açıklamasını okumuştum, şöyle diyordu: “İnternetten alışveriş etmeye öylesine bağımlıyım ki, evimden dışarı çıkamıyorum!” Online alışveriş konusunda, Ashley Tisdale’in Bloomingdale, Blake Lively’nin Chanel, Britney Spears’in GAP, Emma Roberts’ın Topshop saplantısını biliyorduk. Onlara bunu yaptıran hayat bana neler yaptırmazdı ki?

ANKET SORULARI
Günün sonunda biz de kapıldık “ecommerce” rüzgârına ama yok, kendimi bağımlı olarak nitelendiremezdim. Ancak ne olur ne olmaz bir bakayım diyerek anketi inceledim. “İhtiyacınız olmamasına rağmen online alışveriş yapıyor musunuz?”, “Gereksiz ürünlere gereksiz paralar harcıyor musunuz?”, “Aldıklarınızı sık sık iade ediyor veya değiştiriyor musunuz?”, “Satın aldığınız ürünleri çevrenizden saklıyor musunuz?”, “Alışveriş sonrasında suçluluk duyuyor musunuz?” gibi sorular vardı ankette. Özetle online shopping öyle bir bağımlılık olmuş ki, hastaneler tedavi imkânı sunuyor, siz düşünün gerisini. Bu bir bağımlılığa dönüşmüş olmasa, kullanıcıların yüzde 75’i sürekli ekranda yeni bir ürün görmek istemezdi. Bu bilgi de Oberlo’dan.

ONLİNE İMPARATORLUKLAR

Yazının devamı...

Bu sefer, senin benim gibi bir “Barbie”

26 Haziran 2022

Kadınların gerçekliğini başarılı bir şekilde film dünyasına taşıyan oyuncu-yazar-yönetmen Greta Gerwig, bugüne kadar kadın dünyasıyla ilgili her adımı takip eden Barbie’nin dünyasını yönetmeye hazırlanıyor

"Kırılgan, güçlü, özgürlüğüne düşkün, sevmeyi ve sevilmeyi hak eden bir kadın.” Kim mi kadın? Biz, hepimiz. Bu gerçekliği sinema diline şiir gibi adapte eden isim ise benim için oyuncu-yazar-yönetmen Greta Gerwig’tir. Önce oyunculuğunu; “Francis Ha”, “Jackie”, “Mistress America” ve “Arthur” filmlerindeki performanslarını hatırlayalım. Sonra da yönetmen koltuğuna oturduğu “Lady Bird” ve “Little Women” filmlerini... Bu hatırlatmaları yaptım, çünkü ortam “Barbie filmi geliyor!” diye çalkalanıyor. Yönetmen koltuğuna oturacak isim ise Gerwig’den başkası değil. Buradan, Barbie’nin beyazperde uyarlamasının hiç de sıradan, reklam kokan bir iş olmayacağı sonucunu çıkarabiliriz. Evet, başrollerde Ryan Gosling ve Margot Robbie var ama filmi de Greta Gerwig yönetiyor. Ona göre bekleyelim yani çocukluğumuzun favori oyuncağının filmini.

Kızından ve oğlundan esinlendi

1959’de, Amerikalı oyuncak firması Mattel’in başkanı Ruth Handler bir gün, küçük kızının ve arkadaşlarının hep yaşlarından büyük bebeklerle oynamak istediklerini fark eder ve Barbie hayatımıza böyle girer. Erkek çocukları da pas geçmemek adına, iki yıl sonra Ken’i piyasaya sürer firma. Ruth Handler’in kızının isminin Barbara (Barbie), oğlunun isminin de Kenneth (Ken) olduğu notumu da ekleyeyim.

Beyonce&Jay-Z

Barbie, kadınlar adına söylenecek sözleri hep takip etti. 1980’de piyasaya sürülen Afro-Amerikan Barbie, 1997’de piyasaya sürülen tekerlekli sandalyeli Barbie, 2016’dan itibaren satışına başlanan büyük beden Barbie’ler ve daha niceleri bunca yıldır hayatımızda. Her ne kadar Ryan Gosling ve Margot Robbie şahane bir çift olacak gibi görünse de, benim ikonik Barbie çiftim Beyonce ve Jay-Z’dir. 2016 yılındaki kostüm partisinde dönüştükleri Barbie ve Ken kutularının üzerinde “Siyah Barbie” yazıyordu. İşte bu, gerçekten ikonikti!

Barbie filminde, ikonik Barbie’yi otuz bir yaşındaki Margot Robbie canlandırıyor. Ken rolü ise kırk bir yaşındaki Ryan Gosling’e verildi. “Ken’imize kırk bir kere maşaallah” diyor ve olgun Ken’i izlemeyi dört gözle bekliyoruz.

Yazının devamı...

Bu yaz bizi neler bekliyor?

19 Haziran 2022

Moda, emlak, düğün, aşk… Güneşin gökyüzünde parıldayıp içimizi ısıttığı günler geldi. Bakalım yaz trendlerinde hangi sıcak gelişmeler bizi beklemekte

Düğün

Güneş içimizi ısıtıyor dedim ama bu yazın düğünleri pek aydınlık geçecek gibi görünmüyor, çünkü yeni konsept “karanlık düğünler”. İç karartacak bir şey yok, elbette düğün düğündür, ancak kendimizi gotik siyah look’lara, siyah güllere, vampir vayblara alıştırsak iyi olur. 2017’de Avril Lavigne ve ex eşi Chad Kroeger’in Cannes’daki gotik düğünleri ve gelin hanımın siyah gelinliği çok konuşulmuştu; hah, işte o şimdi trend oldu sevgili okurlarım. Bu trend, Kourtney Kardashian ve Travis Barker’ın Portofino düğünü sayesinde çıktı desek yanlış olmaz. Baştan aşağı Dolce&Gabbana sponsorluğunda düzenlenen seremonide gelin, Meryem Ana temalı, mini siyah bir elbise giyerken, ailenin diğer üyeleri âdeta “Adams Family” gibiydi. Pinterest 2022 düğün trendleri raporu, karanlık düğün fikrinin geçen yıllara göre iki kat arandığını gösteriyor. Beğeniriz, beğenmeyiz bilemiyorum, bu yaz düğün rüzgârları belli ki gotik esiyor.

Seyahat

GOAT Travelling, greatest of all trips, yani bugüne kadar yapacağınız en efsane seyahatler sezonu açıldı hanımlar ve beyler. Meksika, Karayipler, Peru, Güney Afrika, Ürdün, Bali, Portekiz; paketinizi seçin ve bu noktalarda şimdiye dek çok da denenmemişleri deneyin. Bu tarz bir seyahate çıkış kodları, heyecan ve taze bir nefes. Dünyanın en büyük online seyahat acentesi Expedia tarafından ortaya atılmış GOAT Travel tanımı. Firmanın yeni yaptığı araştırmalar sonucunda, geçmiş yıllara göre “Dünyayı deneyimlemek istiyorum. Parası da neyse ne!” diyenlerin yüzde 40 artması sonucu bu konsept çıkmış.

Emlak

Öncelikle şu an ev alabilecekleri kutlayarak emlak bölümüne başlıyorum. Zira global emlak danışmanları, ev alma olayının iyi haber&kötü haber kombosundan oluştuğunu bas bas bağırıyor. Yatırım yapmaya hazırsanız, geniş, güneş alan, balkonlu, teraslı ve bahçeli evlerin aşırı popüler olduğunu söylüyorlar. Zihnimize, kalbimize iyi gelecek olan Zen, SPA kodları evlerde salınacak. İç mekân bitkileri yükselişe geçmiş, özellikle azıcık suyla etrafı sarıp sarmalayan vertical garden konsepti süper popüler. Z kuşağı ve milenyumlar, şehirde oturacakları birinci evi satın almak yerine kiralamayı, yazlık ya da kafa dinleme evi olarak düşünebileceğimiz ikinci evi ise satın almayı tercih ediyorlarmış. İlk neden, elbette ikinci şeklinde tabir ettiğimiz evlerin, birincilere oranla daha alınabilir olması. Bir diğer neden de şehrin kaosunun herkese fenalık geçirtmesi. Metaverse emlak piyasası da oldukça hareketli bir yaz dönemine girmiş, özellikle de Asya ülkelerinde. Taylandlı 3D yaratıcılarından Bangkokverse, Asyalı büyük emlakçıları sanal âlemde bünyesinde toplamaya başlamış bile. O âlemde de ev kiralayıp satabileceğiz, yaşasın!

Yazının devamı...