Lütfen bitme 2021

İlk defa bir yeni yıl öncesinde “Bitsin artık bu yıl!” naraları yükselmedi sosyal medyadan. 2022, senden çok emin değiliz tatlım, haberin olsun.

"Bit artık!” diyoruz evet, ama başka şeylere. Mesela hastalıklara, mutsuzluklara, zorluklara... 2021 yılına gelene kadar bitmesini dilediğimiz çok şey var bu yıl. Ve “Gelen gideni aratmaz inşallah!” düşüncesi hâkim tribünlere. Hayallerimizi, planlarımızı hep askıya astık, dolapta bekliyorlar. Her gün akan haberler, değişen dengeler arasında yapabileceğimiz tek şey var, o da sevdiklerimize sıkı sıkıya tutunmak. “Günü yaşa” mottosu hiç bu kadar gerçek olmamıştı. O zaman buyurun, 2021’in son haftasını lehimize çevirecek pozitif fikirlerimi okuyalım beraberce.

YENİ YILDAN ÖNCE KUTLAMA YAP: Sadece bir yıl fireyle-bu yıl dâhil, kaç yıldır, tüm sevdiğim arkadaşlarımı evimde toplarım ve yılbaşı eğlencesi düzenlerim. İnanın, hiçbir yılbaşı gecem bu geceler kadar tatlı geçmedi şimdiye dek. Misafirlerimi seçerken en dikkat ettiğim şey, iyi anlaşacağını düşündüğüm, birbirini tanımayan insanları bir araya getirmektir. Geçen hafta Efe ile evimizde verdiğimiz davetin tadı yine damağımızda kaldı. Çok sevdiğim müzisyen dostum Murat Evgin gitarını getirdi, şarkılar söyledik, yeni yıl hedeflerimizi paylaştık. Siz de böyle bir yeni yıl öncesi yeni yıl gecesi eğlencesi düzenleyebilirsiniz, dileklerinizi küçük kâğıtlara yazıp bir kavanoza atıp rastgele okuyabilirsiniz, eğlenceli kutu oyunları oynayabilirsiniz. Garanti veriyorum harika olacak!

SEVDİKLERİNİ ARA: Lütfen ama lütfen mesajdan, hele hele toplu mesajdan uzak duralım! Belli bir zamanımızı ayırıp arayalım sevdiklerimizi. İçinden geçtiğimiz tuhaf günlerde sımsıcak bir ses duymaya o kadar ihtiyacımız var ki! Her yıl olduğu gibi bu yıl da aranacaklar listemi yaptım, yarım günümü ayırıp onların sesini duyacağım, hal hatır soracağım.

DOLABINI TASNİF ET: Bir numaralı detoksumdur dolap tasnifi. Verilecekleri, kullanılacakları ayırmak, bana büyük bir terapidir. Özellikle son yıllarda daha netim bu tasnif işinde. Elime geçen her parça için kendime soruyorum, “Bunu gerçekten seviyor musun? Peki, hayatında kaç kere giydin?” Hiç mi? Olmaz öyle sevgi, ver o zaman sevdiğin birine.

FOTOĞRAF ALBÜMÜ OLUŞTUR: Ödüm kopuyor bir anda telefonuma virüs girecek ve fotoğraflarımı kaybedeceğim diye. Hem inanın bir fotoğrafa ekrandan bakmakla kâğıttan bakmak arasında çok ciddi fark var. Ben her yılın sonunda mini bir foto albüm oluşturuyorum o yıl yaşananlarının seçkisini yapıp. Bunun için kullandığım dijital fotoğraf albüm uygulamaları var.

BOŞ VALİZLE YÜRÜ: Geçen gün bir yerde okudum, bazı ülkelerde adetmiş yeni yıl öncesi eline boş bir valiz alıp mahallede tur atmak. Seyahat ve macera dolu bir yıl diliyormuşsun kendine. Hah! Geldi mahallenin delisi! Bayıldım bu fikre! Hemen yarın en büyük boy valizimi alıp küçük tura çıkıyorum.

DİLEKLERİNİ YAZ: Sık değil, ara ara yazdığım bir günlüğüm var. Bu yıl niyet ettim, oraya yazacağım dileklerimi. Rahmetli Sacit dedem hep derdi, “Bir dileğinin pozitif ve negatif yanlarını yazıp okumadan tam emin olamazsın” diye. O kadar faydalı bir şey ki yazarak önünü görmeye çalışmak. E boşuna yazar olmadık arkadaşlar!

MILEY VE PETE’İN PARTİSİNE KATIL: Zıttırık çılgın şarkıcı Miley Cyrus, zıttırık çılgın oyuncu Pete Davidson ile 31 Aralık akşamı bir parti düzenleyecekmiş NBC kanalında. Banttan değil, canlı yayın arkadaşlar. Aklıma geldi tabii, Davidson’ın yeni kız arkadaşı Kim Kardashian’ın da bu partide boy gösterip göstermeyeceği. Olur mu olur, Miley ve Pete söz konusuysa her şey olabilir!