Mutsuz prenses

II. Albert’in eşi Charlene, aileye gelin geldiği ilk günden beri hep “Mutsuz Prenses” olarak kodlandı. Geçtiğimiz mart ayında gergedanları kurtarmak için gittiği Güney Afrika’dan dönüp dönmediği ise halen meçhul. Peki, ne olacak Charlene’in hali?

Monako Prensliği’ni yakından gözlemlemiş biri olarak başlamak istiyorum bugünkü yazıma; zira ailem yedi yıl Monako’da yaşadı, ben de bu süreçte sık sık vakit geçirdim bu küçük ve sıra dışı ülkede. Sanmayın ki aile üyeleri “Biz prensiz, prensesiz” diye takılan, burnu havada tipler! Prenses Caroline ile Zara’nın kasa kuyruğunda az arka arkaya sıra beklemedik; Prenses Stephanie ile pazarda alışveriş ederken az karşılaşmadık; hatta bir keresinde, bir kafede otururken, yanımızdaki çiftin pusetteki tatlı bebeğini “agu buğu” diye seviyorduk, anne-babası Charlotte Casiraghi ile Gad Elmaleh çıkmasın mı? Nazikçe gülümsemişlerdi bize. Prens II. Albert ve Prenses Charlene’in düğün yemekleri, o gün sarayın organik bahçesinden toplanan sebzelerden yaptırılmıştı mesela. Özetle halkın içinde, halktan takılan saraylılardı.

Mutsuz prenses

“Okyanus içimde”

Grimaldi Hanedanı’nın başı, Prens II. Albert’in özel hayatı, hep çalkantılıydı. Prenses Charlene ise mizaç olarak yüzünde güller açan biri değildi, melankolik bir kişiydi. Evlilikleriyle ilgili tonlarca şey yazıldı çizildi, çocuk yapmaları için ısrar kıyamet koptu ve öyle ya da böyle geldiler bugünlere. Gerçi bugünlerde de Charlene yok ortalarda. Geçtiğimiz mart ayında, kocasını, çocukları Gabrielle ve Jacques’ı bırakıp Güney Afrika’daki vahşi yaşamı koruma amacı güden bir vakıf etkinliğine katıldı. Katılış o katılış. Mayıs ayında kulübesinde bayılıp sahte bir isimle hastaneye kaldırıldığını, dört saat süren bir ameliyat geçirdiğini, sonra da işlerin yoluna girdiğini okuduk. Hatta geçen hafta Sharon Stone’a yaşam boyu başarı ödülü verilen Gala for Planetary Health etkinliği için, Prenses’in Instagram hesabında yazılı, fotoğraflı bir paylaşım gördük. “Okyanus içimde” girişli keskelalaka bir caption yazıyordu. Acaba işler yoluna girmiş miydi gerçekten?

Saçlar ele verir

Şu bir gerçek ki, biz kadınlar, ruh halimiz dalgalandığında saçlarımıza sarıyoruz. Charlene’in son saç modeline bakarsak altlar kazınmış, üstler punk haldeydi. Kimi dedi “çocukları kesti”, kimi dedi “kendi kesti”. Kim keserse kessin, belli ki bir tuhaflık vardı ortada! Biz tam bunu düşünürken, Prens II. Albert’in eski metresi olduğu söylenen Nicole Coste ve 18 yaşındaki çocukları Alexandre Grimaldi Coste’un Monako’daki Kızıl Haç balosuna katıldığına dalalet eden görüntüler çıktığı iddia edildi. Hiçbir hanedanlık demeyeceğim, hiçbir ilişki dışarıdan göründüğü gibi değildir. Doğru muyum?

Haftanın güzellikleri

IL CORTILE: Galata’da konuşlanan Ecole St. Pierre Hotel’de, bir zamanlar aynı isimli ilkokulun bahçesi olarak kullanılan o şahane avluda, Il Cortile’nin mutfağını deneyimlemek harikaydı. Gerçekten iyi bir İtalyan mutfağına gitmek istiyorsanız, Şef Nihat Sancar’ın yemeklerini seveceksiniz eminim.