Güçlü Meclis, güçlü hükümet

25 Mayıs 2018

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Güçlü Meclis, Güçlü Hükümet, Güçlü Türkiye” mottosuyla açıkladığı Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere ilişkin beyannamesi, 24 Haziran’dan sonra bütün yönleriyle uygulamaya girecek olan yeni yönetim modeline ilişkin genel çerçeveyi çizerken, Türkiye’nin öncelikli ihtiyacı olan normalleşme ve demokratikleşme atağı konusunda da ipuçlarını verdi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişle birlikte, yönetim sistemi değişikliğinin gerekçelerinin süratle ortadan kalkacağı bir yapı hedefliyor.

Bir başka deyişle, yönetimin tepesinde çift başlılığın tarihe karışacağı, hızlı, etkin kararların alınacağı, bürokratik hantallığın ortadan kaldırılacağı ve yerel-merkez ilişkilerinin sonuç odaklı yapıya kavuşacağı bir sistem.

Bunun sağlanabilmesi ise cumhurbaşkanı ile uyumlu, yürütmenin başındaki cumhurbaşkanına yönetim konforunu tam olarak sunabilecek bir Meclis çoğunluğuna bağlı.

Bu nedenle dün Ankara Arena’daki toplantının başından sonuna kadar en çok kullanılan ifade “güçlü Meclis” oldu.

Cumhurbaşkanı’nın bu konuda bir yol kazası yaşanmaması için işi ne kadar sıkı tuttuğu, kabinenin tamamına yakınının, eski ve yeni vekillerin kuyumcu titizliğiyle harmanlandığı AK Parti milletvekili aday listesinden de belli oldu.

Erdoğan, dünkü sunumunda, “Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 50’nin çok üzerinde bir oranla kazanmayı hedefliyoruz. TBMM’de de çok güçlü bir grup kurmak istiyoruz” dedi.

360 sayfalık seçim beyannamesinin “yeni yönetim modeli” başlıklı bölümünde de güçlü meclisin asil işlevi olan yasa yapmaya odaklanacağı ve hükümeti daha güçlü bir şekilde denetleyeceğinin altı çizildi.

Yazının devamı...

1. bölge, 1. sıra büyük sorumluluk

23 Mayıs 2018

Uzun yıllar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday olduğu, İstanbul 1. Bölge 1. sıradan aday gösterilen Enerji Bakanı Albayrak, “Böyle bir listede olmak bir şeref” dedi

Albayrak, “İstanbul eşittir Türkiye olarak bakan bir partiyiz, çünkü bu hareketin doğuşu İstanbul’daki dönüşümle başlayan bir hareket” diye konuştu

AK Parti listesinde, uzun yıllar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın aday olduğu, İstanbul 1. Bölge 1. sıradan aday gösterilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Albayrak, şu açıklamaları yaptı:

GÜÇLÜ MECLİS İÇİN TARİHİ LİSTE: Bir kez daha ortaya çıktı ki Türkiye’nin ana partisi, amiral partisi Ak Parti, Türk siyasetinin girdiği bu yeni dönemde en güçlü listeleri ortaya koyan tek parti oldu. “Parlamenter sistem bitiyor”, “Türkiye’de siyaset bitiyor” sözlerinin tam tersine Ak Parti güçlü bir başkan adayı yanında güçlü bir Meclis için de tarihi bir liste ortaya koydu. Bunun tabii iki önemli noktası var. Birincisi şu: Ak Parti’nin hem yürütme icraat, hem de yasama olarak ne kadar etkin bir strateji güdeceğinin açık bir resmi. Listede Bakanlar Kurulu, Başbakan dahil herkes var. Bu şu demek: Ak Parti 24 Haziran için en güçlü şekilde hazırlanıyor. Ama bir başka boyutu da var, ben o tarafının çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Kadın temsili açısından, 126 kadın adayın, en az 60’ı 70’i seçilecek yerlerde. En yakın muhalefet partisi işte CHP diyorlar, herhalde 20’yi bile bulmaz. Gençlere bakıyorsunuz, 25 yaş altı 57 aday var. Genel Başkanımız bu stratejik vizyonla ilklerin partisi olduğumuzu ortaya koydu.

BÜYÜK VEBAL VE SORUMLULUK: Böyle bir listede olmak bir şeref. İstanbul birinci bölge, birinci sıraya konulmak bizim için çok büyük vebal ve sorumluluk. Artık Allah mahcup etmesin demek lazım, yani bu yükün altından kalkmak lazım inşallah.

SEÇİMİ KAZANMAK ÖNCELİK: (Listede yer alanların bakan olmayacağı yönündeki görüş konusunda...) Siz seçimi kazandınız da mı bakan oldunuz, şöyle bir 24 Haziran’ı bir görelim de, 24 Haziran’ı bir Ak Parti kazansın, Cumhurbaşkanımız cumhurbaşkanlığını kazansın, o ondan sonraki iş. Ki yeni sistem artık biliyorsunuz, öyle 20 kişilik, 600 kişilik bir havuz değil, 81 milyon kişi var bakan olabilecek. Hatta yurt dışındaki vatandaşlarımız. Dolayısıyla o sonraki bir iş. Yani paçaları sıvamaya başlıyor herkes, bir dakika durun bakalım, şu 24 Haziran’ı bir geçelim, şu başkanlığı bir kazanalım. Bakanlık sonraki iş. Ve bakanlık noktasında da kimin bakan olacağı, neyin ne şekilde olacağı yeni sistem çok büyük sürprizlere gebe yani öyle bakmak lazım.

Yazının devamı...