Serpil Çevikcan

Serpil Çevikcan

scevikcan@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Bugün İslam dünyası açısından önemi olan Kurban Bayramı’nın ilk günü. Bir süredir yurt içinde ve sınır ötesinde terörle mücadele bağlamında yüksek tempoda sürdürülen askeri operasyonlar nedeniyle bu bayrama sıcak giriyoruz. Operasyonların bayram süresince de içeride ve dışarıda hız kesmeden devam edeceği anlaşılıyor.

TSK’nın sınır güvenliğini sağlamak için başlattığı, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları ile birlikte yürüttüğü Fırat Kalkanı harekâtı sürüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Çin’de yapılan G-20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleştirdiği görüşmede ele alınan IŞİD ile mücadele çerçevesinde, örgütün kontrolündeki iki büyük kent olan Rakka ve Musul’un da IŞİD’den temizlenmesine yönelik ilerleyen aylarda adımlar atılabileceği görülüyor.

Haberin Devamı

YPG mevzilenmeyi sürdürüyor

ÖSO unsurları ile yürütülen Fırat Kalkanı harekâtında, Cerablus IŞİD unsurlarından temizlendi. Türkiye’nin bundan sonra izleyeceği stratejiyi belirlerken “temkinli” davranacağı belirtiliyor. Harekâtın

19 günlük bölümünde Türkiye 7 şehit verdi. Bu sayının daha da yükselmesini engellemek, daha fazla tank zayiatı vermeden harekâtı yönetmek amacıyla Türkiye’nin, son dönemde daha çok engelle karşılaştığını da göz önüne alarak “kontrollü bir ilerleme” sürecine gireceği kaydediliyor.

Harekâtın geleceği açısından PYD/YPG unsurlarının izleyeceği strateji de ayrı bir önem taşıyor. ABD’den alındığı belirtilen PYD/YPG unsurlarının Fırat’ın doğusuna geçeceği güvencesinin aksine bu grupların son günlerde Menbiç’in kuzey kısmını askeri anlamda takviye ettikleri bilgisi Ankara’ya ulaşmış durumda. Bu kente yönelik yapacakları takviyenin ardından PYD/YPG’nin kentin güneybatısında bulunan El Bab’a doğru inmeyi amaçladıkları belirtiliyor. Ankara tarafından; Afrin Kantonu’nu elinde tutan PYD/YPG’nin buradan da El Bab’a doğru birlik kaydırmayı ve fiili bir kuşak oluşturmayı hedeflediği değerlendirmesi yapılıyor.

Irak’a 4 kilometre girdik

Türk askerinin sınır ötesi hareketliliği Suriye ile sınırlı değil. Bu konudaki en sıcak gelişme önceki gece yaşandı. Askeri kaynaklar, yaptıkları açıklamada

Haberin Devamı

“48. Hudut Tugay Komutanlığı’nca, 10-11 Eylül 2016 tarihlerinde Şırnak Türkiye-Irak sınırı sıfır noktasında saldırı hazırlığı içinde bulunan teröristlere yönelik gece yarısı yapılan baskın tarzındaki operasyonda, 1 adet Doçka Uçaksavar Silahı, 2 adet Sığınak, 1 adet Mevzi ve çok sayıda muhtelif cins ve miktarda mühimmat ve yaşam malzemeleri bulunarak yerlerinde imha edilmiştir” bilgisini paylaştı. Bu harekatın detaylarına gelince... Kaynaklardan aldığım bilgilere göre olay şöyle gerçekleşti:

Irak’ın kuzeyindeki Kelaspi Dağı eteklerinden Türkiye’ye sızmaya çalışan 40 kişilik bir PKK grubunun hazırlık içinde olduğu tespit edildi. Bu tespitin ardından yaklaşık 600 askerlik iki tabur Şırnak’tan Irak topraklarına önceki gece saat 03.00 sıralarında, 4 kilometre kadar girdi. Sınır ötesine geçen iki taburdan biri operasyonel diğeri ise koruma amaçlı olarak görev aldı. Operasyonda bu gruptan 10 civarında örgüt üyesi öldürüldü. Türk askerinin operasyonunu haber alan teröristlerin bir grubu kaçmaya çalıştı, bunlar içinde yaralılar olduğu belirtiliyor. Örgüt üyeleri kaçarken doçka ve cephanelerini arazide bıraktı. 48. Hudut Tugay Komutanlığı’na bağlı askerler de Türkiye’ye dün sabah 09.00 sıralarında döndü.

Haberin Devamı

Örgütün yeni hareket tarzı

Hükümetin “savunma değil taarruz” olarak belirlediği yeni konsept nedeniyle hareket tarzında değişikliklere gitmeye çalışan örgütün, daha çok Irak’ın kuzeyinden küçük gruplarla sızarak ülke içinde etkisi yüksek eylem tarzını geliştirmeye çalıştığı kaydedildi.

Örgütün aynı zamanda Irak’ın kuzeyinden gelen elemanlarıyla bölgede kritik noktalarda üslenmeye çalıştığı ve içerideki örgüt mensuplarını desteklemeyi amaçladıkları belirtildi. Örgütün, bu eylem tarzıyla Türkiye içindeki grupların motivasyonunu da yüksek tutmayı hedeflediği değerlendiriliyor.

Türkiye, içeride ve sınır ötesinde sıcak bir dönemden geçiyor ve bayrama böyle giriyor. Bayram tadında günlerin çoğalması dileğiyle ben de okurlarımızın Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.