‘Çökertme yöntemi’ 8 hayatı kurtardı

Giresun Alucra’da düşen helikopteri tecrübeli bir pilotun kullandığını vurgulayan askeri kaynaklar, kazada daha fazla can kaybının pilotun uyguladığı ‘çökertme yöntemi’yle engellendiğini vurguladı... ‘Çökertme yöntemi’yle ağaçların helikopterin düşüş hızının kesildiğini belirten kaynaklar, bu kadar olumsuz hava koşullarına rağmen böyle bir kaza sonunda 8 kişinin kurtulmuş olmasını da mucize olarak değerlendirdi...

Atatürk Hava Limanı’nda yaşanan canlı bomba saldırısında kaybettiklerimizin acısıyla girdiğimiz Ramazan Bayramı’nın ilk gününde başka bir üzücü olay yaşadık.

Giresun Alucra’da Bölge Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru ile 7 asker, 4 asker eşi ve 3 çocuğu taşıyan helikopterin yetkililerin ifadesiyle bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle düşmesi, hem Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarınına hem de vatandaşlara derin bir üzüntü yaşattı.

Komutanlar üzgün

Kuşkusuz, olayın hangi nedenlerden kaynaklandığı, bir plotaj hatası olup olmadığı konusundaki soru işaretlerini, inceleme ve soruşturma sonuçları ortadan kaldıracak. Ancak, kazanın gerçekleşmesinin ardından ağırlıklı olarak sosyal medyada, “helikoptere eş ve çocukların da alınması” odaklı pek çok tepki, eleştiri gündeme getirildi.

Bölge komutanı ve beraberindekilerin sanki bir aile gezisine ya da pikniğe gidiyorlarmış gibi itham edildiği çok haksız eleştirilerde yöneltildi.

Dün askeri yetkililerle temas etme olanağı buldum.

Herşeyden önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ve jandarma komutanı başta olmak üzere Genelkurmay ve Jandarma karargâhlarının bu eleştirilerden büyük üzüntü duyduklarını belirteyim. Komuta kademesi tarafından gerçekler bilinmeden yapılan bu eleştirilerin büyük bir haksızlık olarak nitelendirildiğini not edeyim.

Askeri kaynaklardan aldığım bilgiler ve TSK’dan yansıtılan yorumlar ışığında şu bilgileri aktarabilirim:

‘Sizi unutmadık’ mesajı

- Kaynaklar eleştirilerin haksızlığını vurguladıktan sonra, jandarmanın vatandaşın güvenliğini sağlayan kolluk kuvvetleri içindeki rolünün altını çizgiyor. Jandarmanın vatandaşların güvenliği konusunda yüzde 80 oranında işlevi olduğu, bunun ardından polisin geldiğini vurguluyor. Görev tanımı gereği jandarmanın her zaman kırsalda vatandaşla içiçe olduğu, bu çerçevede kazanın gerçekleştiği ziyaretin eş ve çocuklarla birlikte yapılmasının ekstra bir durum değil, bir gereklilik olduğuna işaret ediyor.

- Ailelerle ziyaret uygulamasının TSK’da uzun yıllardır gerçekleştirildiğinin altı çiziliyor. Komutan Doğru’nun bu uygulamayla, “Biz büyük bir aileyiz” mesajını verdiği kaydediliyor.

- Ziyaret edilen karakolun en uç noktaki karakollardan biri olduğuna vurgu yapılıyor. Gümüşhane’nin Şiran İlçesi Kozağaç Jandarma Karakolu’na ziyaret yapıldığı, böylece sorumluluk alanındaki en uzak noktaya yapılan ziyarette personele “Ben sizi unutmadım” mesajının verildiği kaydediliyor. Askeri kaynaklar, “Olaya öncelikle böyle bakılmaması dikkat çekici” diyerek, tepkilerini yansıtıyorlar. Tuğgeneral Doğru’nun sözkonusu karakolda görevli 6 uzman çavuşun yer aldığı ve aileleriyle birlikte kendilerini ağırlayacağını bildiği için helikoptere aldığı ziyaret heyetine bir uzman çavuş ve eşini de özellikle dahil ettiği vurgulanıyor.

- Tuğgeneral Doğru’nun terörle mücadele ortamında içinden geçilmekte olan zor dönemde birlik ve beraberlik mesajı vermeyi amaçladığı, önce görev yerindeki personelle bayramlaştıktan sonra diğer ziyareti yapmayı uygun bulduğu kaydediliyor.

Çökertme kurtardı

- Askeri kaynaklar, helikopteri kullanan şehit pilot Yarbay Hilmi Özer’in, binlerce saat uçuşu olan çok tecrübeli ve iyi bir pilot olduğunun altını çizdi. Kaynaklar, pilotun söz konusu uçuşlarda kaza kırım olasılığının belirdiği hallerde gerçekleştirilen ve uygulanması çok zor bir yöntemle helikopterdeki heyetin tamamının hayatını kaybetmesinin önlediğini de vurguladı. “Çökertme yöntemi” olarak nitelendirilen bu uygulamayla, pilotun daha çok hasar ve zayiata meydan vermemek için, helikopterin sert düşmesini önlemek amacıyla hareket ettiğini belirttiler. Bu yöntemle ağaçların sık olduğu bölgede helikopteri indirmeye çalışarak ağaçları helikopterin daha sert düşmesini önlemek için kullandığı ve kademeli olarak aracın hızını kesmeye çalıştığını kaydettiler. Kaynaklar, bu kadar olumsuz hava koşullarına rağmen böyle bir kazanın ardından 8 kişinin kurtulmuş olmasının bir mücize olduğunu da vurguladılar.

Telsiz konuşması yok

- Öte yandan olay anına ilişkin bir telsiz konuşmalarını içeren haberlerin doğruyu yansıtmadığı, düşüş anında 5 - 6 dakika süresince helikopterle iletişim kurulamadığı ve o bölümüne ilişkin sağlıklı bir telsiz kaydının bulunamadığı belirtiliyor. Kaynaklar pilotun kuleden helallik istediği bilgisini doğrulamıyor. Kaynaklar yolculardan birinin bu yönde bir ifade kullanmış olabileceğini kaydediyor.

- Bir başka tartışma konusu olan helikopterin yakıt tahliyesi yaparak ölü sayısını engellediği konusu. Kaynaklar Skorsky helikopterleri yakıt depolarının özellikli depolar olduğunu, dışarıdan bir müdahaleye maruz kaldığında içindeki sistem sayesinde kendini anında tamir ettiğini ve bu nedenle sözkonusu kaza sırasında yakıt tahliyesi yapılıp yapılmadığı yorumlarının dayanaksız olduğunu ifade ettiler.